الگوریتم های مسیریابی

الگوریتم های مسیریابی

الگوریتم های مسیریابی متفرقه

پروتکل مسیریابی ABR در شبکه های ادهاک موبایل

 • شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۶
 • بازدید ۱,۷۱۷ نفر

تصویر abr-routing-protocol-in-mobile-ad-hoc-networks_693 پروتکل مسیریابی ABR در شبکه های ادهاک موبایل

پروتکل مسیریابی ABR در شبکه های ادهاک موبایل

پروتکل مسیریابی ABR یا Associativity-based routing یک پروتکل مسیریابی منبع آغاز شونده در شبکه های ادهاک موبایل است که در تکنیک درخواست پاسخ برای مشخص ‌سازی مسیریابی که به سمت مقصد لازم است، استفاده می‌کند.

عملکرد پروتکل مسیریابی ABR

این روش یک ایده کاملاً‌ متفاوت در مسیریابی موبایل است و شکل حلقه‌ دار بودن ، قفل شدن‌های بی‌نهایت و بسته‌های اضافی را ندارد . در نظر علمی پروتکل ABR‌ مسیری با عمر زیاد را برای شبکه AD HOC ایجاد می‌کند.

در پروتکل مسیریابی ABR هر مسیر بر اساس اندازه‌گیری درجه انجمنی (بستگی) انتخاب می‌شود و یک پیام کنترلی تولید می‌کند. وقتی که این پیام بر گره‌های همسایه می‌رسد، گره‌های همسایه جداول انجمنی خود را به روز می‌کنند. برای هر پیام کنترلی دریافت شده، سمبل انجمنی بین گره کنونی و گره‌ای که پیام را صادر کرده افزایش می‌یابد. درجه زیاد (کم) پایدرای انجمنی وضعیت تحرّک کم (زیاد) گره را مشخص می‌کند. هنگامی که یک گره از نزدیکی گره دیگر خارج می‌شود، سمبل‌های بستگی آنها دوباره بازسازی می‌شود.

سه فاز مهم پروتکل مسیریابی ABR‌

1- کشف مسیر در پروتکل مسیریابی ABR

کشف مسیر توسط یک جستجوی همه پخشی و منتظر ماندن برای باز پاسخ آن انجام می‌شود (BQ – Replay) و گره‌ای که دنبال مسیر است، یک پیام BQ را به MHهای که به گره مقصد مسیر دارند، همه پخشی می‌کنند. همه گره‌های که BQ را دریافت می‌کنند، اگر گره مقصد نباشد آدرس سمبل‌های انجمنی خود را نسبت به همسایگانش به همراه داده‌های QOS به انتهای بسته جستجو اضافه می‌کند. گره جانشین (گره‌ای که بسته جستجو را از گره بالای خود دریافت کرده است) با دریافت بسته جستجو، تمام داده‌های سمبل انجمنی آنرا حذف می‌کند و فقط داده‌های مربوط به خود گره بالای خودش را نگه می‌دارد. در نتیجه هر گره‌ای که به مقصد می‌رسد،‌ سمبل‌های انجمنی گره‌های که در مسیر، از مبداء تا مقصد قرار دارند، را در خود دارند. اگر چند مسیر دارای درجه پایداری انجمنی باشند، مسیری که دارای کمترین پرش است، انتخاب می‌شود.

در نهایت گره مقصد یک بسته REPLAY به گره مبداء، در همین مسیر، بر می‌گرداند. گره‌های که REPLAY‌ را منتشر می‌کنند به مسیرهایشان، یک برچسب اعتبار اضافه می‌کنند و بقیه مسیرها غیر فعال می‌ مانند و احتمال اینکه بسته‌ های اضافی به مقصد برسند، بسیار کم می‌شود.

2- بازسازی مسیر در پروتکل مسیریابی ABR

ممکن است قسمتی از کشف مسیر، حذف مسیر معتبر، به روزرسانی مسیرهای معتبر و کشف مسیر جدید بر اساس جابجایی گره‌ها را شامل شود. جابجای گره مبداء یک روند BQ – REPLAY را سبب می‌شود و هنگامی که گره مقصد حرکت می‌کند، گره‌ای که دقیقاً‌ بالای آن قرار دارد، مسیر خود را پاک می‌کند و توسط یک جستجوی محلی (LQ) مشخص می‌کند که آیا مقصد هنوز قابل دسترسی هست یا خیر.‌ اگر گره مقصد بسته LQ را دریافت کند، به آن توسط بهترین مسیر باز پاسخ می‌دهد، در غیر اینصورت با نادیده گرفتن اولین گره، به سراغ گره بالای آن می‌رود و از طریق آن گره جستجوی محلی برای پیدا کردن آن گره مقصد صورت می‌گیرد. این روند تا زمانی که یک مسیر به گره مقصد پیدا شود، صورت می‌گیرد.

3- حذف مسیر در پروتکل مسیریابی ABR

در اینجا یک پیام RN به گره بالای فرستاده می‌شود تا مسیر غیر معتبر را حذف کرده و جستجوی محلی را آغاز کند. اگر این روند از نصف مسیر تا مبداء تجاوز کند، جستجوی محلی ادامه پیدا نمی‌کند و یک جستجوی همه‌ پخشی جدید از گره مبداء آغاز می‌شود. این روند انتخاب مسیر توسط پروتکل مسیریابی ABR ممکن است که منجر به کوتاهترین مسیر نشود ولی نیاز به بازسازی کمتری دارد، که این امر عرض باند بیشتری را برای انتقال داده در اختیار شبکه می‌گذارد.

مزایای پروتکل مسیریابی ABR

 1. نداشتن حلقه
 2. عدم وجود قفل شدن بی نهایت و بسته های اضافی

معایب پروتکل مسیریابی ABR

 1. ممکن است به ایجاد کوتاهترین مسیر نشود
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۴ مورد)
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  ندا بهرام نژاد چهارشنبه , 21 تیر

  سلام پروتکل مسیریاب ABR بیشتر به کدوم پروتکل نزدیکتره منظورم عملکردشونه ؟

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهچهارشنبه , 21 تیر

   پروتکل ABR بیشتر شبیه پروتکل مسیریابی SSA است که عملکرد این پروتکل رو هم توی سایت قرار دادیم.

 2. تصویر آواتار کاربر 0
  یوسف فلاحی جمعه , 30 تیر

  سلام پاورپوینت الگوریتم ABR رو اگه تو سایتتون هست آدرس لینگشو بهم ارسال می کنید؟ ممنون میشم از زحماتتون.

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهجمعه , 30 تیر

   به زودی پاورپوینت الگوریتم ABR را به صورت لینک مستقیم قرار میدیم