الگوریتم های مسیریابی

الگوریتم های مسیریابی

الگوریتم های مسیریابی متفرقه

پروتكل مسیریابی CBRP در شبکه های ادهاک موبایل

تصویر cbrp-routing-protocol-in-mobile-ad-hoc-networks_697 پروتكل مسیریابی CBRP در شبکه های ادهاک موبایل

پروتكل مسیریابی CBRP در شبکه های ادهاک موبایل

پروتكل مسیریابی CBRP یا Cluster-based routing protocol یکی از پروتکل های مسیریابی شبکه های ادهاک است که جزء دسته پروتکل های مسیریابی تخت تک پخشی بر اساس نیاز (On Demand – Reactive) می باشد.

عملکرد پروتكل مسیریابی CBRP :

در پروتكل CBRP گره ها به صورت سلسله مراتبی سازمان‌ دهی می شوند و گره ها در این پروتکل بر خوشه هایی گروه بندی می شوند. در الگوریتم مسیریابی توسط خوشه‌ بندی فرض بر این است که مسیرهای کلی یک طرفه‌‌اند و مسیرهایی که داخل خوشه ها تعریف می شوند، دو طرفه‌اند. هر خوشه دارای یک سرخوشه است که انتقال داده را در خوشه و دیگر خوشه ها هماهنگ می کند. هر خوشه به وسیله یک خط دو طرفه با سرخوشه ارتباط دارد و خوشه ها ممکن است همپوشانی داشته باشد و یا کاملاً جدا باشند ولی سرخوشه ها نمی توانند کنار یکدیگر باشند و انتقال داده نیز از طریق این سرخوشه ها و هماهنگی آنها با هم، انجام می پذیرد.

برای تبادل اطلاعات بین خوشه های مجاور سرخوشه ها باید از وضعیت گره های دروازه مطلع باشند، بنابراین هر سرخوشه از وضعیت کلی همه خوشه‌ها با خبر است. وقتی یک گره در یک خوشه مسیری را به مقصد پیدا نمی کند، نشان دهنده این است که مقصد در خوشه دیگری واقع شده است و یک پیام درخواست مسیر را به سرخوشه ارسال می کند. سرخوشه با دریافت این پیام شماره شناسایی خود را به آن اضافه می کند و آن را در میان خوشه های مجاور هم پخشی می کند و اگر خوشه همسایه یک گره دروازه باشد، درخواست سرخوشه را به سرخوشه مقصد می فرستد.

هنگامی که درخواست به مقصد  می رسد، گره مقصد آنرا به گره مبداء باز می گرداند و هر سرخوشه میانی، در این پیام باز گردانده شده، مسیر خود را اضافه می کند، که این خود باعث بهینه‌ سازی مسیر یابی می شود. برخلاف پروتكل مسیریابی DSR در این الگوریتم، هنگام اضافه‌ شدن مسیرهای جدید دیگر نیاز به ذخیره‌ سازی اطلاعات توپولوژی در سطح شبکه نیست.

مزیت پروتكل مسیریابی CBRP این است که تنها سرخوشه ها اطلاعات مسیریابی را تبادل می کنند و از این رو سرباره به شبکه تحمیل می شود. ولی سرباره کنترلی ارسالی بسیار کمتر از روشهای رایج flooding است، ولی شبیه تمام طرح های مبتنی بر خوشه بندی نگهداری اطلاعات خوشه ها باعث تحمیل سرباره ای به شبکه می شود. مشکل دیگری که وجود دارد، حلقه های مسیر موقتی است. این امر به این خاطر است که برخی گره ها اطلاعات پیکربندی متناقضی را به علت تاخیر انتشاری طولانی حمل می کند.

مزایای پروتكل مسیریابی CBRP :

 1. سرباره کنترلی ارسالی بسیار کم

معایب پروتكل مسیریابی CBRP :

 1. وجود حلقه های مسیر موقتی
 

ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۲ مورد)
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  مینا کریمی یکشنبه , 15 مرداد

  سلام شما می تونید پروتکل CBRP رو با نرم افزار ns3 تو شبکه ادهاک برام پیاده سازی کنید من یه هفته پیش هم خدمت رسیده بودم در مورد یکی از پروتکل ها سوال داشتم شما اونو رفع کردید این پروژرو هم ازتون پرسیدم گفتید یه هفته دیگه بیاین در خدمتیم ؟؟

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهیکشنبه , 15 مرداد

   بله مشکلی نیست می تونیم پروتکل CBRP رو هم با شبیه ساز ns3 و هم با شبیه ساز ns2 براتون انجام بدیم لطفا با ایمیل در ارتباط باشید.