خوشه بندی در شبکه های کامپیوتری با الگوریتم ژنتیک

 • پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶
 • بازدید ۲,۰۰۱ نفر

تصویر clustering-computer-networks-genetic-algorithm_2963_1 خوشه بندی در شبکه های کامپیوتری با الگوریتم ژنتیک

خوشه بندی در شبکه های کامپیوتری با الگوریتم ژنتیک

در این بخش به الگوریتم ژنتیک در قالب یک مقاله کوچک برای استفاده در خوشه بندی در شبکه های کامپیوتری می پردازیم که امیدواریم مطالب ارائه شده در آن مفید و مورد استفاده شما دوستان عزیز قرار گیرد.

بهینه ­سازی مبتنی بر هوش دسته جمعی

امروزه یکی از روش­ های مطرح برای حل دسته ­ای از مسائل بهینه­ سازی، استفاده از روش­ های موسوم به روش ­های بهینه ­سازی مبتنی بر هوش دسته جمعی می باشد. الگوریتم ­های خوشه­ بندی تکاملی، با بهره گیری از الگوریتم ­های تکاملی نظیر الگوریتم ژنتیک (GA)، بهینه­ سازی ازدحام ذرات (PSO)، بهینه ­سازی کلونی مورچگان (ACO) و غیره سعی در یافتن بهترین جواب ممکن به منظور ساخت خوشه دارند به طوری که خوشه حاصل دارای کمینه مقدار انرژی مصرفی، بیشینه مقدار داده ارسالی به چاهک و غیره باشد.

الگوریتم ژنتیک (GA)

الگوریتم ژنتیک نوع خاصی از الگوریتم‌ های تکاملی می باشد که از تکنیک ‌های زیست ‌شناسی مانند وراثت و جهش استفاده می ‌کند. در الگوریتم ژنتیک، یک کروموزوم، مجموعه‌ ای از پارامتر هاست به طوری که یک راه حل پیشنهادی را برای مساله ‌ای که الگوریتم ژنتیک سعی در حل آن دارد، تعریف می ‌نماید. الگوریتم ژنتیک با تولید یک جمعیت اولیه تصادفی شروع به کار می­ کند. بعد از تولید جمعیت اولیه، درصدی از کروموزم­ ها به تصادف به عنوان والد از جمعیت فعلی انتخاب می ­شوند.

کروموزم ­های والد با هم ترکیب شده و با تبادل اطلاعات بین یکدیگر دو کروموزم فرزند را ایجاد می­ کنند. همچنین به منظور ایجاد فرزندان بهینه ­تر از تکنیک جهش نیز می ­توان بهره گرفت. بعد از این مرحله، نسل جدید با استفاده از تابع برازش ارزیابی می ­شوند. از جمعیت بهترین فرزندان و جمعیت نسل قدیم، نسل جدید تولید می ­شود. در شکل زیر الگوریتم ژنتیک به تصویر کشیده شده است.

تصویر clustering-computer-networks-genetic-algorithm_2963_2 خوشه بندی در شبکه های کامپیوتری با الگوریتم ژنتیک

شکل 2: فلوچارت الگوریتم ژنتیک

مطالب مرتبط
معرفی پروتکل ICMP در شبکه

بازدید ۱۶۹۱ نفر
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۳ مورد)
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  marjan چهارشنبه , 4 بهمن

  باسلام خدمت شما مطلب جالب اما محدود بود، اگر امکانش هست چند تا منبع برای این موضوع به من ارائه بدهید ممنونم میشم. باتشکر

 2. تصویر آواتار کاربر 0
  سلماز صمدی جمعه , 20 بهمن

  سلام آیا مقاله کوتاهی در مورد خوشه بندی در شبکه حسگر بیسیم با الگوریتم ژنتیک رو هم دارید می خوام از مطالبش استفاده کنم.

 3. تصویر آواتار کاربر 0
  مریم تقی زاده یکشنبه , 22 بهمن

  سلام دو تا پروژه متفاوت در مورد خوشه بندی می خواستم به همراه یه فیلم آموزشی کوتاه که کامنت گذاری هم شده باشه برای کی وقت میدید که این کارو شروع کنید.