خوشه بندی خودکار شبکه های حسگر بی سیم با الگوریتم تکاملی متمرکز

 • چهارشنبه 14 تیر 1396
 • بازدید ۱,۹۷۱ نفر

خوشه بندی خودکار شبکه های حسگر بی سیم با الگوریتم تکاملی متمرکز

دانلود مقاله خوشه بندی خودکار شبکه های حسگر بی سیم با استفاده از الگوریتم تکاملی متمرکز

برای آنالیز بسیاری از رویداد های معروف امروزی که با حجم بزرگی از انواع داده ها سروکار دارند، نیازمند به روش های کارآمد استخراج و دسته بندی از میان انبوهی از داده ها داریم که برای این منظور، خوشه بندی جهت شناسایی الگو ها و تشخیص توزیع ها بسیار مفید هستند. از طرفی شبکه های سنسوی که در ابتدا با هدف بکارگیری در کار های نظامی مثل نظارت بر میدان جنگ، گسترش یافتند، امروزه در صنعت و مقاصد غیر نظامی نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

سنسور هایی که به دستگاه ها یا به سازه ها وصل می شوند یا در محیط زیست به کار گذاشته می شوند، می توانند اطلاعات با ارزشی را جمع آوری کرده و سود مندی های بسیاری را برای جامعه به ارمغان آورند به طوری که باعث ایجاد امنیت بیشتر شهروندان و جامعه می باشد. در مقاله حاضر، به منظور بهینه سازی خوشه بندی خودکار شبکه های حسگر بی سیم از الگوریتم تکاملی متمرکز که یک نوع الگوریتم فرا ابتکاری (هوشمند) می باشد، جهت پیدا کردن پاسخ بهینه مورد استفاده قرار می گیرد، عملیات خوشه بندی بوسیله الگوریتم ارائه شده بر روی یک شبکه WSN ارزیابی شده و به آنالیز و مقایسه نتایج بدست آمده با نرم افزار MATLAB پرداخته می شود تا بهترین نتایج استخراج معرفی گردد.

مقدمه

حوزه دانش خوشه بندی عبارت است از فرایند سازماندهی عناصر به گروه هایی که اجزایی شبیه به هم دارند. هدف غایی در خوشه بندی دستیابی سریع و مطمن به اطلاعات همبسته و شناسایی ارتباط منطقی میان آنهاست؛ مصرف انرژی یکی از چالش های اصلی در طراحی شبکه های حسگر بیسیم است؛ برای بهینه سازی مصرف انرژی پروتکل های مختلف شبکه ارائه شده که پروتکل LEACH یکی از معروفترین آنها می باشد که بر الگوریتم چرخش تصادفی سرخوشه ها و توزیع مصرف انرژی میان تمام گره ها کار می کند؛ با این حال تنها به یک مدل احتمالی وابسته بوده و بازدهی بیشنیه انرژی را تضمین نمی کند.

در این مقاله می خواهیم ساختاری برای بهینه سازی مسئله خوشه بندی خودکار ارائه دهیم که مبتنی بر الگوریتم های فرا ابتکاری بوده و در نهایت باعث بهبود فرایند خوشه بندی در شبکه های حسگر بی سیم می شود. نتیجه حاصله می تواند باعث بهبود قابل ملاحظه ای در مقیاس پذیری سرتاسری سیستم، طول عمر و کارآیی آن باشد و در پایان مقایسه و بررسی عملکرد الگوریتم پیشنهادی با پروتکل LEACH پایه و نیز پروتکل بهبود یافته پروتکل LEACH-C انجام خواهد شد.

 

باکس دانلود
مطالب مرتبط
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۳ مورد)
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  سلماز فرامرزی دوشنبه , 19 تیر

  سلام من از موضوعی که واسه این مقاله انتخاب کردید خوشم اومده اگه امکان داره پروژشو هم تو سایت بزارید خواهشا منتظرم...

 2. تصویر آواتار کاربر 0
  پویا صالحی چهارشنبه , 4 مرداد

  سلام معتبر بودن یه مقاله رو از کجا میشه تشخیص داد در این مورد کمی توضیح میدید ؟ خیلی مجکرم.

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهچهارشنبه , 4 مرداد

   به طور مثال مقاله هایی که از sciencedirect و Elsevier باشه معتبر هستن و در بالای مقاله هم تصویر و نام sciencedirect و Elsevier مشخص است. روش هایی هم برای تشخیص ISI بودن مقالات وجود داره که با کمی جستجو در اینترنت می تونید روش بررسی دسترسی داشته باشید.