خوشه بندی خودکار شبکه های حسگر بی سیم با الگوریتم تکاملی متمرکز

 • چهارشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۶
 • بازدید ۲,۳۲۳ نفر

تصویر clustering-in-wsn_602 خوشه بندی خودکار شبکه های حسگر بی سیم با الگوریتم تکاملی متمرکز

دانلود مقاله خوشه بندی خودکار شبکه های حسگر بی سیم با استفاده از الگوریتم تکاملی متمرکز

برای آنالیز بسیاری از رویداد های معروف امروزی که با حجم بزرگی از انواع داده ها سروکار دارند، نیازمند به روش های کارآمد استخراج و دسته بندی از میان انبوهی از داده ها داریم که برای این منظور، خوشه بندی جهت شناسایی الگو ها و تشخیص توزیع ها بسیار مفید هستند. از طرفی شبکه های سنسوی که در ابتدا با هدف بکارگیری در کار های نظامی مثل نظارت بر میدان جنگ، گسترش یافتند، امروزه در صنعت و مقاصد غیر نظامی نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

سنسور هایی که به دستگاه ها یا به سازه ها وصل می شوند یا در محیط زیست به کار گذاشته می شوند، می توانند اطلاعات با ارزشی را جمع آوری کرده و سود مندی های بسیاری را برای جامعه به ارمغان آورند به طوری که باعث ایجاد امنیت بیشتر شهروندان و جامعه می باشد. در مقاله حاضر، به منظور بهینه سازی خوشه بندی خودکار شبکه های حسگر بی سیم از الگوریتم تکاملی متمرکز که یک نوع الگوریتم فرا ابتکاری (هوشمند) می باشد، جهت پیدا کردن پاسخ بهینه مورد استفاده قرار می گیرد، عملیات خوشه بندی بوسیله الگوریتم ارائه شده بر روی یک شبکه WSN ارزیابی شده و به آنالیز و مقایسه نتایج بدست آمده با نرم افزار MATLAB پرداخته می شود تا بهترین نتایج استخراج معرفی گردد.

مقدمه

حوزه دانش خوشه بندی عبارت است از فرایند سازماندهی عناصر به گروه هایی كه اجزایی شبيه به هم دارند. هدف غایی در خوشه بندی دستيابی سریع و مطمن به اطلاعات همبسته و شناسایی ارتباط منطقی ميان آنهاست؛ مصرف انرژی یکی از چالش های اصلی در طراحی شبکه های حسگر بیسيم است؛ برای بهينه سازی مصرف انرژی پروتکل های مختلف شبکه ارائه شده كه پروتکل LEACH یکی از معروفترین آنها می باشد كه بر الگوریتم چرخش تصادفی سرخوشه ها و توزیع مصرف انرژی ميان تمام گره ها كار می كند؛ با این حال تنها به یک مدل احتمالی وابسته بوده و بازدهی بيشنيه انرژی را تضمين نمی كند.

در اين مقاله می خواهيم ساختاری برای بهينه سازی مسئله خوشه بندی خودكار ارائه دهیم که مبتنی بر الگوریتم های فرا ابتکاری بوده و در نهایت باعث بهبود فرایند خوشه بندی در شبکه های حسگر بی سيم می شود. نتیجه حاصله می تواند باعث بهبود قابل ملاحظه ای در مقياس پذیری سرتاسری سيستم، طول عمر و كارآیی آن باشد و در پایان مقایسه و بررسی عملکرد الگوریتم پيشنهادی با پروتکل LEACH پایه و نيز پروتکل بهبود یافته پروتکل LEACH-C انجام خواهد شد.

 

باکس دانلود
مطالب مرتبط
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۳ مورد)
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  سلماز فرامرزی دوشنبه , 19 تیر

  سلام من از موضوعی که واسه این مقاله انتخاب کردید خوشم اومده اگه امکان داره پروژشو هم تو سایت بزارید خواهشا منتظرم...

 2. تصویر آواتار کاربر 0
  پویا صالحی چهارشنبه , 4 مرداد

  سلام معتبر بودن یه مقاله رو از کجا میشه تشخیص داد در این مورد کمی توضیح میدید ؟ خیلی مجکرم.

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهچهارشنبه , 4 مرداد

   به طور مثال مقاله هایی که از sciencedirect و Elsevier باشه معتبر هستن و در بالای مقاله هم تصویر و نام sciencedirect و Elsevier مشخص است. روش هایی هم برای تشخیص ISI بودن مقالات وجود داره که با کمی جستجو در اینترنت می تونید روش بررسی دسترسی داشته باشید.