مقایسه شبیه ساز OMNET و OMNEST (نسخه علمی و تجاری)

 • جمعه ۱۱ خرداد ۱۳۹۷
 • بازدید ۹۵۶ نفر

تصویر compare-omnet-and-omnest-simulator_3403_1 مقایسه شبیه ساز OMNET و OMNEST (نسخه علمی و تجاری)

مقایسه شبیه ساز OMNET و OMNEST

نرم افزار شبیه ساز OMNET++ یک برنامه رایگان است اما کاربر فقط اجازه دارد تا از آن برای کارهای آکادمیک و علمی استفاده نماید. نسخه تجاری آن به نام نرم OMNEST می باشد که دارای برخی امکانات و پشتبانی های بیشتر است.

مقایسه شبیه ساز OMNET و OMNEST

 • در ++OMNET کاربر فقط اجازه انجام کارهای علمی و پژوهشی را دارد و نمی تواند از آن در کارهای تجاری استفاده کند.
 • نسخه رایگان دارای نصاب تحت ویندوز نبوده و خود کاربر می بایست به صورت دستی آن را تنظیم و نصب نماید.
 • تمام کتابخانه های شبیه سازی فقط در نسخه تجاری قبلا کامپایل و تست شده اند.
 • در نسخه رایگان نرم افزار از ++Microsoft Visual C پشتیبانی نمی شود.
 • در نسخه رایگان باید ایجاد مستندات تحت لیسانس Creative Commons صورت گیرد. این لیسانس به منظور انتشار راحت تر و امن تر مطالب بین کاربران است و جلوی استفاده تجاری از مطالب توسط شرکت ها و کمپانی های تجاری را می گیرد. در واقع با این لیسانس کاربر به جای آنکه بگوید تمام حقوق رزرو شده، می گوید بعضی از حقوق رزرو شده است.
 • از طریق نسخه تجاری نرم افزار می توان از مدل ها و نمودار های توالی (نموداری که نشان دهنده پیام های تبادل شده در مدل شبیه سازی شده می باشد) خروجی فایل SVG گرفت.

در تصویر زیر مقایسه شبیه ساز OMNET و OMNEST انجام شده و توضیحات مختصر در مورد هر یک از موارد آورده ایم:

تصویر compare-omnet-and-omnest-simulator_3403_2 مقایسه شبیه ساز OMNET و OMNEST (نسخه علمی و تجاری)

SVG زبانی ست از نوع XML که به منظور ایجاد، انتشار، و کار با گرافیک دو بعدی و نیز کاربرد های گرافیکی بر روی اینترنت ایجاد شده است. به عنوان استانداردی جدید از سوی کنسرسیوم وب جهانی، SVG باعث کوچک تر گردیدن، سریع تر بودن، و تعاملی تر شدن اسناد دربردارنده گرافیک و انیمیشن می گردد. در واقع OMNEST می تواند خروجی تصویر با انیمیشن از مدل با نمودار برنامه تولید کرده تا در جایی دیگر بدون نیاز به نرم افزار OMNEST مدل خود را بر روی یک مرورگر مانند opera مشاهده کنیم. این فایل ها بسیار کم حجم بوده و با بزرگ نمایی کیفیت خود را از دست نمی دهند.

 • در صورتی که ماژولی از یک سیستم که به کمک SystemC ایجاد شده است، در اختیار دارید با OMNEST می توانید آن را با ماژول های طراحی شده در OMNEST مجتمع نمایید.

اما متاسفانه این امکان در نسخه رایگان ++OMNeT موجود نمی باشد. SystemC یک کتابخانه و کلاس زبان ++C می باشد که برای پشتیبانی طراحی سطح سیستمی، توسعه یافت و دانلود آن رایگان می باشد. SystemC زبانی برای تعریف اجزای سخت افزاری و نرم افزار، زبانی برای آسان سازی شبیه سازی یکپارچه نرم افزار – سخت افزار فراهم کرده است.

برای مثال قطعه کد زیر :

تصویر compare-omnet-and-omnest-simulator_3403_3 مقایسه شبیه ساز OMNET و OMNEST (نسخه علمی و تجاری)

تعریف یک فلیپ فلاپ می باشد:

 • HLA مخفف high – level architecture می باشد که یک معماری همه منظوره برای سیستم های شبیه سازی کامپیوترهای توزیع شده می باشد. با استفاده از HLA، شبیه سازی های کامپیوتری می توانند با دیگر شبیه سازی ها صرفه نظر از پلتفرم محاسباتی شان، باهم تعامل (تبادل داده و همزمان سازی عملیات داشته باشند. در OMNEST از HLA پشتیبانی می شود تا بتوان بر اساس 1519 HLA / IEEE به دیگر شبیه سازها متصل شد.
 • در OMNEST تضمین شده است که پاسخ گویی از طریق ایمیل ظرف مدت 48 ساعت انجام گیرد.

تصویر compare-omnet-and-omnest-simulator_3403_4 مقایسه شبیه ساز OMNET و OMNEST (نسخه علمی و تجاری)

 

مطالب مرتبط
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است