اجزای شبکه کامپیوتری

 • یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰
 • بازدید ۵۷۷ نفر

تصویر computer-network-components_6614 اجزای شبکه کامپیوتری

اجزای شبکه های کامپیوتری

در این بخش به بررسی اجزای شبکه های کامپیوتری پرداخته ایم. برخی از اجزای مهم شبکه عبارت اند از: NIC، Switch، Cable، Hub، Router و Modem. بسته به نوع شبکه ای که می خواهیم نصب کنیم، می توان بعضی از اجزا را حذف کرد. برای مثال شبکه بی سیم در یک شبکه کابلی لازم نیست.

NIC

 • NIC مخفف شده عبارت Network Interface Card است.
 • NIC یک جزء سخت افزاری است که به منظور اتصال یک کامپیوتر با کامپیوتر دیگر در یک شبکه استفاده می شود.
 • NIC می تواند از سرعت انتقال 10,100 تا 1000 مگابیت بر ثانیه پشتیبانی کند.
 • آدرس MAC یا همان آدرس فیزیکی بر روی تراشه کارت شبکه کدگذاری می شود. این آدرس توسط IEEE برای شناسایی یک کارت شبکه استفاده می شود. آدرس MAC در PROM یا همان Programmable read-only memory ذخیره می شود.

به طور کلی ما دو نوع NIC داریم:

 • Wireless NIC: تمامی لپ تاپ های مدرن از Wireless NIC استفاده می کنند. این نوع لپ تاپ ها برای برقراری اتصال از یک آنتن استفاده می شود. این آنتن از فناوری امواج رادیویی (radio wave technology) استفاده می کند.
 • Wired NIC: کابل ها از Wired NIC برای انتقال داده استفاده می کنند.

هاب (Hub)

Hub یک دستگاه مرکزی است که اتصال شبکه را بین چندین دستگاه تقسیم می کند. هنگامی که یک کامپیوتر اطلاعاتی را از یک کامپیوتر دیگر درخواست می کند، درخواست را به هاب ارسال می کند. هاب این درخواست را بین تمام رایانه های متصل به هم توزیع می کند.

سوئیپچ (Switche)

سوئیچ یک دستگاه شبکه سازی است که کل دستگاه ها را بر روی شبکه گروه بندی می کند تا داده ها را به دستگاه دیگری منتقل کند. از نظر عملکرد سوئیچ بهتر از هاب است زیرا پیام را در کل شبکه پخش نمی کند بلکه فقط به دستگاهی ارسال می کند که آن پیام متعلق به آن است. از این رو می توان گفت که سوئیچ پیام را مستقیماً از مبدا به مقصد ارسال می کند.

روتر (Router)

روتر دستگاهی است که شبکه LAN را به اینترنت متصل می کند. روتر عمدتاً برای اتصال شبکه های مجزا یا اتصال اینترنت به چندین رایانه استفاده می شود. این جزء از شبکه در لایه سوم یعنی Network Layer کار می کند. یک روتر بهترین مسیر را از بین مسیرهای موجود برای انتقال بسته تعیین و بسته را بر اساس اطلاعات موجود در جدول مسیریابی ارسال می کند.

مودم (Modem)

کلمه مودم ترکیب دو کلمه Modulator و Demodulator است. مودم کامپیوتر را با استفاده از یک خط تلفن موجود به اینترنت متصل می کند. وظیفه این دستگاه سیگنال های دیجیتال به آنالوگ و برعکس است. بر اساس تفاوت هایی که در سرعت انتقال وجود دارد، یک مودم را می توان به سه دسته زیر تقسیم کرد:

 1. مودم استاندارد یا Dial-up
 2. مودم سلولی
 3. مودم کابلی

کابل ها و اتصال دهنده ها (Cables and connectors)

کابل یک رسانه انتقال است که سیگنال های ارتباطی را منتقل می کند. سه نوع کابل وجود دارد:

 • Twisted pair cable: این یک کابل پرسرعت است که داده ها را با سرعت ۱ گیگابیت در ثانیه یا بیشتر منتقل می کند.
 • Coaxial cable: کابل کواکسیال شبیه کابل تلویزیون است. این کابل در مقایسه با کابل twisted pair cable هم گرانتر است و هم سرعت انتقال بالایی دارد.
 • Fiber optic cable: کابل فیبر نوری یک کابل پرسرعت است که داده ها را با استفاده از پرتوهای نور منتقل می کند. در مقایسه با سایر کابل ها سرعت انتقال داده بالایی را ارائه می دهد. این کابل در مقایسه با سایر کابل ها گران تر است، بنابراین در سطح دولتی نصب می شود.
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است