شبکه کامپیوتری چیست

تصویر computer-network-introduction_6608 شبکه کامپیوتری چیست

شبکه کامپیوتری چیست

شبکه کامپیوتری به گروهی از کامپیوترها گفته می شود که به وسیله سیم، فیبر نوری و یا امواج رادیویی به یکدیگر متصل شده اند. از این کامپیوترها می توانند از طریق این شبکه با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و تعامل داشته باشند. هدف از ایجاد شبکه های کامپیوتری به اشتراک گذاری منابع بین دستگاه های مختلف است. در تصویر زیر می توانید اجزای یک شبکه کامپیوتری را مشاهده کنید:

تصویر computer-network-introduction_6608_1 شبکه کامپیوتری چیست

 NIC (National interface card)

NIC یک دستگاهی است که به کامپیوتر کمک می کند تا با سایر دستگاه ها ارتباط برقرار کند. کارت رابط شبکه (network interface card) شامل آدرس های سخت افزاری است و پروتکل لایه داده با استفاده از این آدرس های می تواند دستگاه مورد نظر را در شبکه شناسایی کرده و داده را به مقصد درست منتقل کند. به طور کلی ما دو نوع NIC داریم:

  • Wireless NIC: تمامی لپ تاپ های مدرن از Wireless NIC استفاده می کنند. این نوع لپ تاپ ها برای برقراری اتصال از یک آنتن استفاده می شود. این آنتن از فناوری امواج رادیویی (radio wave technology) استفاده می کند.
  • Wired NIC: کابل ها از Wired NIC برای انتقال داده استفاده می کنند.

هاب (Hub)

Hub یک دستگاه مرکزی است که اتصال شبکه را بین چندین دستگاه تقسیم می کند. هنگامی که یک کامپیوتر اطلاعاتی را از یک کامپیوتر دیگر درخواست می کند، درخواست را به هاب ارسال می کند. هاب این درخواست را بین تمام رایانه های متصل به هم توزیع می کند.

سوئیپچ ها (Switches)

سوئیچ یک دستگاه شبکه سازی است که کل دستگاه ها را بر روی شبکه گروه بندی می کند تا داده ها را به دستگاه دیگری منتقل کند. از نظر عملکرد سوئیچ بهتر از هاب است زیرا پیام را در کل شبکه پخش نمی کند بلکه فقط به دستگاهی ارسال می کند که آن پیام متعلق به آن است. از این رو می توان گفت که سوئیچ پیام را مستقیماً از مبدا به مقصد ارسال می کند.

کابل ها و اتصال دهنده ها (Cables and connectors)

کابل یک رسانه انتقال است که سیگنال های ارتباطی را منتقل می کند. سه نوع کابل وجود دارد:

  • Twisted pair cable: این یک کابل پرسرعت است که داده ها را با سرعت 1 گیگابیت در ثانیه یا بیشتر منتقل می کند.
  • Coaxial cable: کابل کواکسیال شبیه کابل تلویزیون است. این کابل در مقایسه با کابل twisted pair cable هم گرانتر است و هم سرعت انتقال بالایی دارد.
  • Fiber optic cable: کابل فیبر نوری یک کابل پرسرعت است که داده ها را با استفاده از پرتوهای نور منتقل می کند. در مقایسه با سایر کابل ها سرعت انتقال داده بالایی را ارائه می دهد. این کابل در مقایسه با سایر کابل ها گران تر است، بنابراین در سطح دولتی نصب می شود.

روتر (Router)

روتر دستگاهی است که شبکه LAN را به اینترنت متصل می کند. روتر عمدتاً برای اتصال شبکه های مجزا یا اتصال اینترنت به چندین رایانه استفاده می شود.

مودم (Modem)

مودم کامپیوتر را با استفاده از یک خط تلفن موجود به اینترنت متصل می کند. وظیفه این دستگاه تبدیل سیگنال های دیجیتال به آنالوگ و برعکس است.

موارد استفاده از شبکه های کامپیوتری

  • اشتراک منابع: کامپیوترهای موجود در یک شبکه می توانند داده ها، برنامه و موارد دیگر را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.
  • مدل Server-Client: در مدل سرور-کلاینت یک سرور کامپیوتر مرکزی است که داده ها را نگه داری و مدیریت می کند و کلاینت ها هم کامپیوترهایی هستند که صورت از راه دور به سرور متصل می شوند و می توانند به داده ها دسترسی پیدا کنند.
  • رسانه های ارتباطی: شبکه های کامپیوتری مانند رسانه های ارتباطی بین کاربران رفتار می کنند. برای یک شرکت که بیش از یک کامپیوتر دارد، از یک سیستم ایمیل برای ارتباط روزانه بین کارکنان استفاده می کند.
  • تجاری: با استفاده از شبکه کامپیوتری می توانیم کارهای تجاری بسیاری را انجام دهیم. برای مثال شرکت com تجارت خود را بر روی اینترنت ایجاد کرده است.
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است