مشخصات

زبان

بانک اطلاعاتی

فایل ها

توضیحات

m فایل متلب و فیلم نحوه اجرا دارد

۱۲۰,۰۰۰ تـــــومان

مطالب مرتبط

تاخیر و انرژی مصرفی با تعیین فواصل در شبکه WSN با متلب

  • دوشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۲
  • بازدید ۲۴۳ نفر

تصویر delay-energy-consumption-wsn-matlab_7878_1 تاخیر و انرژی مصرفی با تعیین فواصل در شبکه WSN با متلب

تاخیر و انرژی مصرفی با تعیین فواصل در شبکه WSN با MATLAB

تاخیر و انرژی مصرفی دو فاکتور مهم در شبکه های حسگر بی سیم (WSN) هستند که در این بخش یک پروژه شبیه سازی با MATLAB برای این موضوع آماده کردیم که در ادامه توضیحات تئوری ارائه شده و تصاویر خروجی پروژه در محیط متلب قرار داده شده است.

تاخیر در شبکه

تاخیر مدت زمانی است که طول می کشد تا داده ها از یک گره به گره دیگر منتقل شوند. تاخیر برای بسیاری از کاربردهای شبکه های حسگر بی سیم، مانند نظارت بر محیط، مهم است. تاخیر زیاد می تواند منجر به از دست رفتن داده ها یا عدم دقت در شبکه شود.

انرژی مصرفی در شبکه

انرژی مصرفی مقدار انرژی مورد نیاز برای انتقال داده ها است. گره های حسگر دارای منابع انرژی محدود هستند و باید به طور کارآمد از انرژی استفاده کنند. عوامل مختلفی بر انرژی مصرفی در شبکه های حسگر بی سیم تأثیر می گذارند.

عوامل موثر برای تاخیر و انرژی مصرفی

عوامل مختلفی بر تاخیر و انرژی مصرفی در WSN تأثیر می گذارند که از جمله آنها می توان به تعداد گره های شبکه، فاصله بین گره ها، توان ارسال و دریافت گره ها، الگوریتم مسیریابی مورد استفاده، کانال ارتباطی و غیره اشاره کرد. تاخیر و انرژی مصرفی می توانند با استفاده از الگوریتم های مختلف مسیریابی، بهینه سازی شوند. الگوریتم های مسیریابی می توانند بر اساس معیارهای مختلفی مانند حداقل تاخیر، حداقل انرژی مصرفی یا ترکیبی از این دو طراحی شوند.

تعیین فواصل در شبکه

تعیین فواصل نیز یک مشکل مهم در WSN است. فاصله بین دو گره می تواند با استفاده از روش های مختلفی مانند روش های ردیابی گره یا روش های فاصله یابی تعیین شود. روش های ردیابی نودها با ارسال سیگنال های رادیویی بین نود ها کار می کنند. قابل ذکر است خود روش های فاصله یابی (بدون استفاده از امکان ردیابی)، به کمک سایر اطلاعات مانند قدرت سیگنال یا زمان رسیدن سیگنال ها عمل می کنند. تعیین فواصل برای بسیاری از کاربردهای شبکه های حسگر بی سیم مهم است، مانند نقشه برداری از شبکه، بهینه سازی الگوریتم های مسیریابی و تشخیص خرابی.

در اینجا چند نکته برای کاهش تاخیر و انرژی مصرفی در شبکه شبکه های حسگر بی سیم پیشنهاد می شود:

  • استفاده از الگوریتم های مسیریابی کارآمد
  • کاهش تعداد گره ها در شبکه
  • کاهش فاصله بین گره ها
  • کاهش توان ارسال و دریافت گره ها
  • استفاده از کانال ارتباطی کارآمد

با رعایت این نکات می توان تاخیر و انرژی مصرفی در شبکه WSN را کاهش داد و عمر شبکه را نیز افزایش داد.

 


تصویر 1
تصویر 2
باکس دانلود
شناسه:
۷۸۷۸
توضیحات:
m فایل متلب و فیلم نحوه اجرا دارد
قیمت:
۱۲۰,۰۰۰ تـــــومان
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است