الگوریتم های مسیریابی تحمل پذیر اشکال در شبکه روی تراشه سه بعدی (3D NOC)

تصویر fault-tolerant-routing-algorithms-in-3d-noc-network_2826 الگوریتم های مسیریابی تحمل پذیر اشکال در شبکه روی تراشه سه بعدی (3D NOC)

مقاله الگوریتم های مسیریابی تحمل پذیر اشکال در شبکه روی تراشه سه بعدی

در این بحش دانلود رایگان مقاله الگوریتم های مسیریابی تحمل پذیر اشکال در شبکه روی تراشه سه بعدی را به زبان فارسی در 15 صفحه و به صورت PDF آماده کرده ایم که در در ادامه توضیحاتی از چکیده و مقدمه آن ارائه شده و در انتها برای دانلود قرار داده شده است.

چکیده مقاله

عملکرد شبکه روی تراشه (Network operations center – NOC)، شدیدا وابسته به الگوریتم های مسیریابی استفاده شده در آنهاست. طی سال های اخیر الگوریتم های مسیریابی بسیاری برای شبکه روی تراشه دو بعدی و سه بعدی طراحی شده اند. شبکه روی تراشه سه بعدی با استفاده از ترکیب مفاهیم شبکه روی تراشه و مجتمع سازی سه بعدی ایجاد شده است. در چنین مدارهای عناصر نیمه هادی بوسیله TSV به طور پشته بر روی یکدیگر قرار می گیرند. تمامی الگوریتم های مسیریابی مزیت های خود را بر اساس ایجاد نمودن تعادل ترافیکی در شبکه و همچنین کاهش توان گرمایی و پیاده سازی آسان دارا می باشند.

ولی دیگر موضوع مهمی که می بایست به آن توجه شود، این می باشد که به جهت مشکلاتی که در لینک ها و یا گره های شبکه روی تراشه به عمل می آید و تأثیرات مهمی که در کارایی مدار می گذارد، اکثر الگوریتم های مسیریابی از روش هایی استفاده می کنند تا از تاثیرات اشکال جلوگیری شود، به خصوص در شبکه روی تراشه سه بعدی اشکال در لینک های عمودی قابل توجه و بسیار مهم می باشد. در مقاله پیش رو، به الگوریتم های مسیریابی تحمل پذیر اشکال در شبکه روی تراشه سه بعدی (3D NOC) پرداخته شده و ویژگی های هرکدام از آنها بررسی می شود.

مقدمه مقاله

با افزایش چگالی ترانزیستور ها در سطح تراشه امکان به کار گیری ده ها و صد ها هسته پردازشی که شامل واحد های پردازشی و حافظه می باشند، در سامانه های روی تراشه که تمامی مولفه های مداری را بر روی یک تراشه یکپارچه می کنند، به وجود آمده است. لذا صنعت ریز پردازنده ها در حال حرکت از پردازنده های تک هسته ای قدیم به پردازنده های چند هسته ای کنونی و نهایتا به پردازنده های بسیار هسته ای شامل چند صد تا چندین هزار هسته ای پردازشی می باشد.

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی ساخت مدارات مجتمع، این تعداد هسته های پردازشی و واحد های وابسته به آن نیز افزایش خواهد یافت. بدین ترتیب، با توجه به عدم مقیاس پذیری گذرگاه های سنتی و افزایش حجم و پیچیدگی، یک الگو ی ارتباطی درون تراشه ای با الهام از ساختار شبکه های کامپیوتری معرفی شد، این زیر ساخت کارا و مقیاس پذیر برای ارتباطات روی تراشه، شبکه روی تراشه نام دارد. با توجه به این که شبکه روی تراشه به عنوان اصلی ترین زیربنای ارتباطی در یک سامانه روی تراشه می باشد، مفاهیم قابلیت اعتماد در سامانه های محاسباتی در مورد آن نیز صدق می کند. بنابراین می توان از شیوه ها و روش های بهبود قابلیت اعتماد در جهت بهبود این ویژگی در یک شبکه روی تراشه استفاده کرد.

الگوریتم های مسیریابی در شبکه های روی تراشه (NOC)

یکی از سر فصل های مهم در شبکه های NOC ، طراحی الگوریتم مسیریابی می باشد که تاثیر بسزایی در کارایی مدار دارد. به همین دلیل در طول سال های متمادی الگوریتم های مسیریابی زیادی در دسته بندی های متفاوت برای شبکه روی تراشه طراحی شد. به طور کلی می توان الگوریتم های مسیریابی برای شبکه روی تراشه را از نظر تطبیق پذیری به سه دسته تطبیقی، نیمه تطبیقی و قطعی و از نظر تصمیم مسیریابی به سه دسته توزیع شده، متمرکز و مسیریابی مبتنی بر مبدا و همچنین از نظر پیاده سازی به دودسته مسیریابی مبتنی بر جدول و مسیریابی مبتنی برماشین حالت تقسیم بندی نمود.

الگوریتم های مسیریابی برای شبکه روی تراشه سه بعدی علاوه بر تقسیم بندی مذکور از یک جنبه دیگر به دو دسته کلی تقسیم می شوند. نخست شامل آن دسته از الگوریتم های مسیریابی مرسومی است که برای شبکه روی تراشه دو بعدی مطرح شدند و سپس برای شبکه روی تراشه سه بعدی گسترش داده شده اند و دوم شامل آن دسته از الگوریتم هایی است که به صورت خاص برای شبکه روی تراشه سه بعدی توسعه داده شده اند. نکته قابل توجه این است که به دلیل اهمیت موضوع اشکال و تحمل پذیری آن، اغلب این الگوریتم ها تحمل پذیر اشکال هستند. در این مقاله الگوریتم های مسیریابی تحمل پذیر اشکال برای شبکه روی تراشه سه بعدی را بررسی کردیم که به صورت رایگان در قالب فایل PDF قابل دانلود است.

 

باکس دانلود
شناسه:
۲۸۲۶
فرمت فایل:
PDF
اندازه فایل:
۱.۳۰ مگابایت
مطالب مرتبط
معرفی پروتکل ICMP در شبکه

بازدید ۱۶۹۶ نفر
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۳ مورد)
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  مهدی مولوی دوشنبه , 11 دی

  سلام در مورد مسيريابی 3 بعدی يک الگوريتم با شبيه ساز Noxim می خوام. البته مسيريای روی تراشه سه بعدی به کمک نرم افزار Noxim مدنظر است.

 2. تصویر آواتار کاربر 998
  hadi چهارشنبه , 11 فروردین

  سلام.چرا نمیشه مقاله رایگان آن را دانلود کرد ؟

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهچهارشنبه , 11 فروردین

   با مرورگر فایرفاکس دانلود کنید.