فیلتر نمونه FBMC برای ارتباطات نسل پنجم شبکه تلفن همراه (۵G) در رابط های بی سیم با متلب

  • پنج شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷
  • بازدید 81 نفر
  • 1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (5 امتیاز از 1 رای)
    Loading...

فیلتر نمونه FBMC برای ارتباطات نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) در رابط های بی سیم با متلب

فیلتر نمونه FBMC برای ارتباطات نسل پنجم شبکه تلفن همراه (۵G) در MATLAB

در این بخش پروژه فیلتر نمونه FBMC برای ارتباطات نسل پنجم شبکه تلفن همراه (۵G) در رابط های بی سیم را در نرم افزار MATLAB به همراه کامنت گذاری کدها و فیلم نحوه اجرا آماده کردیم که در ادامه به توضیحاتی از بانک فیلتر چند حاملی (FBMC‌‌) در مخابرات بی سیم پرداخته و فیلم و تصاویر خروجی پروژه قرار داده شده است.

بانک فیلتر چند حاملی (FBMC‌‌)

امروزه سیستم های مخابراتی مبتنى بر بانک فیلتر چند حاملی (Filter Bank Multicarrier – FBMC) به دلیل افزایش انعطاف پذیری و عملکرد طیفی بالا در مقایسه با دیگر تکنیک های مخابرات چند حاملی به ویژه سیستم های مالتی پلکس تقسیم فرکانسی متعامد (Orthogonal Frequency-Division Multiplexing – OFDM)، چه در کاربرد های سیمی مثل انتقال موج حامل اطلاعات بر روی سیستم فشار قوی (Power Line Carrier – PLC) که یکی از روش های نوین انتقال داده است، و چه در کاربرد های بی سیم مثل شبکه های رادیو شناختی (Cognitive Radio Networks – CRN) بسیار مورد توجه قرار گرفته اند.

فیلتر ‌های تحلیل و اختلاط در روش FBMC

بانک فیلتر چند حاملی (FBMC‌‌) جهت فیلتر کردن مجموعه ‌ای از زیر ‌حامل‌ ها که به صورت همزمان در باند ‌های فرکانسی موازی ارسال می ‌شوند، از دو مجموعه فیلتر‌ های گذر باند که به آنها فیلتر ‌های تحلیل و اختلاط گفته می شود، در سمت فرستنده و گیرنده استفاده می ‌کند. بانک فیلتر چند حاملی (FBMC‌‌) پهنای باند را فیلتر کرده و یک پارامتر انتخابی می باشد که در طول طراحی می ‌تواند متفاوت باشد. همچنین بانک فیلتر چند حاملی (FBMC‌‌) در مقایسه با مدولاسیون تقسیم فرکانس عمود برهم (OFDM) عملکرد پهنای باند بیشتری را فراهم می سازد. روش FBMC نیازمندی به فرآیند CP را حل می کند، در حالی ‌که به صوت موثر تداخل درون و نزدیک به باند فرکانسی را کاهش می‌ دهد.

راندمان طیفی بیشتر در روش FBMC

در روش FBMC زیر حامل ها در معرض سرکوب لوب جانبی با عبور آن ها از یک بانک فیلتر قرار می گیرند که امکان تحویل راندمان طیفی بیشتری نسبت به روش OFDM را ایجاد می کند. روش FBMC در برابر ناهمگامی ذاتی در میان یک فرستنده و گیرنده مقاوم می باشد. همچنین سیستم‌ های FBMC در مقابل نویز‌ های باندباریک نیز نسبتا مقاوم ‌تر عمل می کنند.

تصاور خروجی پروژه در محیط MATLAB

در تصاویر زیر نمودار های مقایسه ای از پاسخ فرکانسی فیلتر نمونه برای روش FBMC و OFDM نشان داده می شود.

فیلتر نمونه FBMC برای ارتباطات نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) در رابط های بی سیم با متلب فیلتر نمونه FBMC برای ارتباطات نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) در رابط های بی سیم با متلب فیلتر نمونه FBMC برای ارتباطات نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) در رابط های بی سیم با متلب فیلتر نمونه FBMC برای ارتباطات نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) در رابط های بی سیم با متلب فیلتر نمونه FBMC برای ارتباطات نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) در رابط های بی سیم با متلب فیلتر نمونه FBMC برای ارتباطات نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) در رابط های بی سیم با متلب فیلتر نمونه FBMC برای ارتباطات نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) در رابط های بی سیم با متلب فیلتر نمونه FBMC برای ارتباطات نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) در رابط های بی سیم با متلب فیلتر نمونه FBMC برای ارتباطات نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) در رابط های بی سیم با متلب فیلتر نمونه FBMC برای ارتباطات نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) در رابط های بی سیم با متلب فیلتر نمونه FBMC برای ارتباطات نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) در رابط های بی سیم با متلب فیلتر نمونه FBMC برای ارتباطات نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) در رابط های بی سیم با متلب فیلتر نمونه FBMC برای ارتباطات نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) در رابط های بی سیم با متلب فیلتر نمونه FBMC برای ارتباطات نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) در رابط های بی سیم با متلب فیلتر نمونه FBMC برای ارتباطات نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) در رابط های بی سیم با متلب فیلتر نمونه FBMC برای ارتباطات نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) در رابط های بی سیم با متلب فیلتر نمونه FBMC برای ارتباطات نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) در رابط های بی سیم با متلب فیلتر نمونه FBMC برای ارتباطات نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) در رابط های بی سیم با متلب فیلتر نمونه FBMC برای ارتباطات نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) در رابط های بی سیم با متلب فیلتر نمونه FBMC برای ارتباطات نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) در رابط های بی سیم با متلب


مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید