الگوریتم های مسیریابی

الگوریتم های مسیریابی

الگوریتم های مسیریابی متفرقه

پروتکل های مسیریابی مسطح در شبکه های حسگر بی سیم

 • سه شنبه 23 خرداد 1396
 • بازدید ۲,۰۷۰ نفر

پروتکل های مسیریابی مسطح در شبکه های حسگر بی سیم

پروتکل های مسیریابی مسطح در WSN

پروتکل های مسیریابی مسطح چند گامه (Multihop) جزو اولین دسته از پروتکل های مسیریابی (Routing protocol) می باشند. در شبکه مسطح، هر یک از گره ها به طور معمول نقش یکسانی را ایفا می کنند و گره های حسگر جهت انجام عمل سنس همکاری می کنند.

با در نظر گرفتن تعداد بسیار زیاد این گره ها، این موضوع عملی نیست که به هر یک از گره ها یک شناسه گلوبال یا سراسری اختصاص داده شود. این امر باعث مسیریابی داده محور یا data-centric خواهد بود که در آن ایستگاه پایه پرسجو ها را به برخی مواحی می فرستد و منتظر می ماند تا داده از سنسوری های واقع در آن مناطق خاص ارسال شود. پس از اینکه داده در حال درخواست بوسیله پرسجو می باشد، نامگذاری مبتنی بر ویژگی نیاز خواهد بود تا خواص داده را تعین نماید.

عملیات اولیه بر روی مسیریابی داده محور (مثال لگوریتم مسیریابی انتشار مستقیم یا الگوریتم مسیریابی SPIN) به منطور صرفه جویی در مصرف انرژی بوسیله حذف داده های اضافی و مذاکره داده مشخص می شود. از عملکرد دو پروتکل مطرح شده نتیجه می گیریم که می توان بسیاری از دیگر پروتکل هایی که مفهوم مشابه دارند را طراحی کنیم.

در همین بخش، پروتکل های مسیریابی موجود در مسیریابی مسطح برای شبکه های حسگر بی سیم را آورده ایم که که در ادامه می توانید آنها را مشاهده کنید.

پروتکل های مسیریابی مسطح یا Flat در شبکه های حسگر بی سیم

هر یک از پروتکل های مسیریابی ذکر شده در بالا مزایا و معایب خاص خودشان را دارند که بسته به کاربرد خودشان می توان آنها را در شبکه های حسگر بی سیم استفاده کرد.

ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۲ مورد)
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  پدرام قاسمی دوشنبه , 19 تیر

  سلام من یه مقاله در مورد پروتکل مسطح دارم به زبان انگلیسی شما می تونید اونو برام به زبان فارسی ترجمه کنید همچین سفارشی رو قبول می کنید که به همراه هزینش انجام بدید؟

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهدوشنبه , 19 تیر

   مقاله پایه پروتکل مورد نظرتون رو برامون ایمیل کنید یا توی تلگرام برامون بدید بررسی کنیم و نتیجه رو بهتون بگیم که می تونیم شبیه سازی این مقاله رو انجام بدیم یا نه. برای ترجمه مقاله هم مشکلی نیست می تونیم با هزینه مناسب براتون ترجمه رو انجام بدیم.