الگوریتم های مسیریابی

الگوریتم های مسیریابی

الگوریتم های مسیریابی متفرقه

پروتكل مسیریابی FSR در شبکه های ادهاک موبایل

تصویر fsr-routing-protocol_450-min پروتكل مسیریابی FSR در شبکه های ادهاک موبایل

پروتكل مسیریابی FSR در شبکه های Ad Hoc

پروتكل مسیریابی FSR یا همان Fisheye State Routing flat یک پروتکل مسیریابی سلسله مراتبی تصریحی است که از تکنیک چشم ماهی که بوسیله کلین راک و استونس پیشنهاد شده است، استفاده می کند.

عملکرد پروتكل مسیریابی FSR

چشم ماهی پیکسل های نزدیک نقطه کانونی را با جزئیات بالا ضبط می کند و به محض اینکه فاصله از نقطه کانونی افزایش پیدا کند جزئیات کاهش پیدا می کند. در مسیریابی، روش fisheye که برای نگهداری فاصله دقیق و اطلاعات کیفیت مسیر درباره همسایه مستقیم یک گره استفاده می شود، به محض اینکه فاصله افزایش می یابد، جزییات به طور تصاعدی کاهش پیدا می کند.

SR تابعی مشابه مسیریابی LS است که درهر گره یک نقشه توپولوژی نگهداری می کند. اختلاف کلیدی در روشی که اطلاعات مسیریابی منتشر می شود است. در LS هر وقت که یک گره یک تغییر توپولوژی پیدا کرد، بسته های حالت لینک تولید می شوند و در شبکه شناور می شوند.

در پروتكل مسیریابی FSR بسته های حالت لینک شناور نیستند در عوض گره ها یک جدول حالت لینک بر مبنای اطلاعات به روز شده ای كه از گره های مجاور دریافت شده، را نگهداری می کنند و به طور دوره ای آنرا فقط با همسایه های محلی شان مبادله می کنند(نه شناور).

در پروتكل مسیریابی FSR شبیه LS بسته های حالت لینک پخش می شود و یک نقشه توپولوژی کامل در هر گره نگهداری می شود و کوتاه ترین مسیرها با استفاده از این نقشه ها محاسبه می شوند. در یک محیط بی سیم یک ارتباط رادیویی بین گره های سیار ممکن است به طور مکرر قطع و وصل شدن مجدد را تجربه کند، پروتکل حالت لینک یك پیام به روز كننده برای هر تغییر این چنینی آزاد می کند که در شبکه شناور می شود و باعث سرباره بیش از اندازه می شود. پروتكل مسیریابی FSR بوسیله استفاده از مبادله دوره ای محتوی نقشه توپولوژی از این مشکل دوری می کند و به طور زیاد، باعث کاهش سرباره پیغام کنترل می شود.

Fisheye و نمونه ای از درجه بندی گره ها در شبکه بی سیم سیار

تصویر fsr-routing-protocol_450_1-min پروتكل مسیریابی FSR در شبکه های ادهاک موبایل

وقتی که اندازه شبکه بزگتر می شود، پیام به روز كننده، مقدار قابل توجهی از پهنای باند را مصرف می کند که به پریود این پیام بستگی دارد. به منظور کاهش اندازه پیام به روز كننده بدون اثر جدی روی دقت مسیریابی، پروتكل مسیریابی FSR از تکنیک Fisheye استفاده می کند.

شکل بالا، Fisheye را در شبکه های بی سیم سیار را نشان می دهد. دایره ها با درجه رنگهای خاکستری مختلف قلمروهای Fisheye نسبت به گره مرکزی (گره 11) را نشان می دهند. قلمرو عنوان دسته ای از گره ها که می توانند با تعداد معینی از جهش ها به یکدیگر برسند تعریف می شود. در شکل، سه قلمرو برای جهشهای 1 و 2 و 3 به ترتیب نشان داده شده است، گره ها به رنگهای سیاه و خاکستری و سفید هستند.

کاهش اندازه پیغام به روز كننده، بوسیله استفاده از دوره های تبادل مختلف برای ورودیهای مختلف در جدول بدست می آید. به طور دقیقتر، ورودیها مطابق با گره ها در میان قلمرو کوچکتر برای گره های نزدیک با بیشترین تناوب پخش می شوند.
به شکل زیر توجه کنید، ورودیها با فونت bold با تناوب بیشتر مبادله می شوند. باقیمانده ورودیها با تناوب پایین تر بیرون فرستاده می شوند. در نتیجه یک قسمت قابل توجهی از ورودیهای حالت لینک متوقف می شوند. بنابراین اندازه پیام کاهش می یابد. این استراتژیک باعث به روز شدن به موقع از ایستگاه های نزدیک و اما تاخیر بیشتر از ایستگاه دورتر می شود.

به هر حال اطلاع نادرست از بهترین مسیر به یک مقصد دور بوسیله این حقیقت که مسیر به طور تصاعدی به محض اینکه بسته به مقصد نزدیک تر می شود، دقیقتر می شود، جبران می شود. پروتكل مسیریابی FSR مقیاس خوبی برای شبکه های بزرگ، بوسیله پایین نگه داشتن مبادله حالت لینک O/H، است. بوسیله نگه داشتن اطلاعات مسیریابی برای هر مقصد، پروتكل مسیریابی FSR از پیدا کردن مقصد به مانند مسیریابی نیازی جلوگیری می کند و بنابر این تاخیر انتقال بسته تکی را پایین نگه می دارد. به محض اینکه تحرک افزایش یابد دقت مسیرها برای مقصدهای دوردست کمتر می شود. زمانی که یک بسته به مقصدش نزدیک می شود، به محض اینکه در بخش هایی با یک نسبت تازه شدن بالاتر وارد شد، به طور افزاینده ساختارهای مسیریابی دقیق را پیدا می کند.

کاهش پیغام با استفاده از Fisheye

تصویر fsr-routing-protocol_450_2-min پروتكل مسیریابی FSR در شبکه های ادهاک موبایل

 

ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۲ مورد)
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  احمد فلاح جمعه , 23 تیر

  سلام خدمت عزیزان خوب سایت یه مقاله معتبر در مورد پروتکل مسیر یاب FSR نیاز دارم می تونید در این مورد کمکم کنید.

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهجمعه , 23 تیر

   مقاله های 2015 مرتبط با مسیریاب FSR به ایمیلتان ارسال شد همچنین پروژه ای رایگان شبیه سازی پروتکل FSR نیر ضمیمه شد