الگوریتم های مسیریابی

الگوریتم های مسیریابی

الگوریتم های مسیریابی متفرقه

پروتکل مسیریابی شایعه پراکنی در شبکه های حسگر بی سیم

 • سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶
 • بازدید ۲,۲۸۳ نفر

تصویر gossiping-routing-protocol_197 پروتکل مسیریابی شایعه پراکنی در شبکه های حسگر بی سیم

پروتکل مسیریابی شایعه پراکنی در WSN

پروتکل مسیریابی شایعه پراکنی یکی از پروتکل های مسیریابی مسطح (Flat Routing) می باشد که در شبکه های حسگر بی سیم (WSN) به منظور مسیریابی مورد استفاده قرار می گیرد.

مسیریابی شایعه پراکنی یکی از روش های تغییر یافته از پروتکل مسیریابی انتشار مستقیم می باشد که به صورت عمده در مواردی که مسیریابی جغرافیایی برای آن امکانپذیر نباشد، در نظر گرفته می شود. پروتکل مسیریابی شایعه پراکنی یک جایگزین برای پروتکل مسیریابی سیل آسا می تواند محسوب گردد که از فرایند تصادم به دلیل صرفه جویی در برابر مصرف انرژی بهره می برد.

روش کار پروتکل مسیریابی شایعه پراکنی

در روش شایعه پراکنی به جای اینکه ارسال داده ها به طور یکسان اتفاق صورت گیرد، یک گره شایعه پراکن اطلاعات را به طور تصادفی فقط برای یکی از همسایه های خود می فرستد. در این روش در صورتی که یک گره شایعه پراکن، داده را از همسایه خود دریافت نماید، قادر خواهد بود تا اگر همان همسایه به طور تصادفی انتخاب شد، داده را مجددا به آن ارسال نماید.

هر زمان داده ها در روش سیل آسا کلاسیک، به یک گره با مرتبه بالا رسید، نسخه های بیشتری از داده ها اقدام به پراکندگی در داخل شبکه می کنند تا زمانی که این کپی ها در اثر تصادم تمام شوند؛ در صورتی که پروتکل مسیریابی شایعه پراکنی در برابر اینگونه تصادم ها مقاوت نشان می دهد زیرا در این روش فقط یک کپی از داده در هر کی از گره ها ایجاد خواهد شد و به هر مقداری تعداد کپی های ایجاد شده کم باشد، احتمال تصادم این کپی ها کمتر خواهد بود. در حالی که پروتکل مسیریابی شایعه پراکنی اطلاعات را با سرعت پایین تر در شبکه پراکنده می کند، سرعت مصرف انرژی آهسته ای نیز داراست.

با توجه به اینکه که هر گره، داده را به طور تصادفی، فقط به یکی از همسایه های خودش ارسال می فرستد، بیش ترین سرعت پخش داده ها در این روش، برابر یک گره در هر دور می باشد. در آخر اگرچه روش شایعه پراکنی قادر است تا حد بسیاری از تصادم جلوگیری نماید اما این روش، هیچگونه راه حلی جهت جلوگیری از همپوشانی ارائه نکرده است.

مزایا و معایب پروتکل مسیریابی شایعه پراکنی

 • مسیریابی شایعه پراکنی نسبت به روش سیل آسا، قادر است تا به حد قابل توجه ای در انرژی صرفه جویی نماید.
 • مسیریابی شایعه پراکنی تنها وقتی که تعداد رویداد ها پایین تر باشد، بهتر عمل می کند.
 • روش شایعه پراکنی کاهش هزینه ارتباطات را در پی دارد.
 • روش شایعه پراکنی اطلاعات را با سرعت پایین تری در شبکه پخش می کند.
 • روش شایعه پراکنی قادر است تا حد بسیاری از تصادم جلوگیری نماید.
 • روش شایعه پراکنی هیچگونه راه حلی به منطور جلوگیری از همپوشانی ارائه نداده است.
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۲ مورد)
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  شقایق کوثری یکشنبه , 1 مرداد

  سلام مهمترین هدفی که میشه تو مسیر یاب شایعه پراکنی بدست آورد چیه خواستم از نظر شما هم استفاده کنم هر چی باشه شما ها کار بلدترید و تو این حیطه تخصص دارید.

 2. تصویر آواتار کاربر 0
  پ سه شنبه , 11 دی

  با سلام و تشکر از مطالبتان.می خواستم خواهش کنم.این پروتکل را پیاده هم کنید(با شبی ساز متلب). خیلی ممنون