معرفی پروتکل ICMP در شبکه

  • سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶
  • بازدید ۱,۶۹۶ نفر

تصویر ICMP-protocol-on-the-network_1459_1 معرفی پروتکل ICMP در شبکه

معرفی پروتکل ICMP در شبکه

پروتکل ICMP یا Intrnet Control Message Protocol جهت خطایابی در کامپیوتر، روترها و host ها، بررسی سیگنال و وضعیت ارتباطی بین سرور و روتر مورد استفاده قرار می گیرد و در پروتکل TCP/IP مثل پروتکل IP در لایه network قرار می گیرد ولی کارکردش مثل پروتکل لایه ی Transport یا همان انتقال است.

 خدمات ارائه شده در پروتکل ICMP

  • امکان لازم برای اشکال زدایی
  • گزارش خطا
  • مبادله اطلاعات محدود در بستر یک شبکه
  • مسئول پیام های کنترلی
  • ارائه دهنده فیدبک برای بهتر شدن یک وضعیت خاص

تصویر ICMP-protocol-on-the-network_1459_2 معرفی پروتکل ICMP در شبکه

شکل 1 : ساختار پیغام های ICMP

 

اجزای ساختار پیغام های ICMP

  • فیلد Type : عددی که در این فیلد هست نوع پیام و ساختار فیلدهای data و parameters بسته با عددی که در این فیلد هست تفاوت دارد.
  • فیلد Code : خود پیام به چند زیر شاخه تقسیم می شود که کد زیر شاخه در این فیلد هست.
  • فیلد Checksum : این فیلد برای میزان اعتبار و سلامت بسته ICMP استفاده می شود که تمام بسته ICMP به شکل دو بایت دو بایت جمع شده و از تکمیل کننده 1 حاصل جمع، 16 بیتی به دست می آید و درون این فیلد قرار می گیرد.

نوع و ساختار پیغام های پروتکل ICMP

پیام های Echo Reply و  Echo Request

این پیام زمانی صادر می شود که مسیریاب می خواهد بداند ماشینی قابل دسترس در شبکه وجود دارد یا نه و از طریق پرسش و پاسخ از دسترس بودن ماشین میزبان یا مسیریاب در شبکه آگاه می شود.

پیام Destination Unreachable

زمانی که مسیریاب نتواند آدرس را تشخیص دهد یا بسته توسط ماشین میزبان تحویل گرفته نشده این پیام صادر می شود.

پیام Source Quench

زمانی که از ماشین خواسته شود حجم ارسال بسته ها کاهش یابد از این پیام استفاده می شود و اگر ماشین بعد از مدت معین شده پیام را دریافت نکرد سرعت تولید بسته ها را می شود به حالت اول بازگرداند.

پیام Time Exceeded

وقتی مهلت قانونی یک بسته به اتمام رسیده باشد این پیام صادر می شود یعنی اینکه TTL به صفر برسد و مسیریاب مجبور باشد آن را حذف کند.

پیام Parameter Problem

زمانی این پیام صادر می شود که مقدار نامعتبر در یکی از فیلدهای سرآیند در بسته IP باشد و مسیریاب قادر به تشخیص و تشریح سرآیند بسته IP نباشد.

 Traceroute

این فرمان برای بررسی وضعیت تمام روترهای میانی تا مقصد و حتی خود مقصد استفاده می شود در این دستور تعدادی UDP Segment با تی تی ال Time To Live یا TTL به ترتیب صعودی و با شماره Port رندوم و نامشخص از مبدا به سمت مقصد فرستاده می شود.

با عبور Packet از هر روتر یک واحد از TTL کم می شود و پکت اول با TTL=1 فرستاده می شود و موقع رسیدن به روتر اول TTL=0 می شود و پکت دور ریخته و پیام ICMP به سمت فرستنده برگشت می خورد این پیام ها حاوی ip و با نام روتر و همچنین ip فرستنده می باشد و به ترتیب Packetهای بعدی با TTL بالاتر فرستاده خواهد شد تا packet با شماره n به روتر شماره n می رسد که در هر رفت و برگشت زمان ارسال Packet محاسبه می شود و تا جایی ادامه دارد که Packet به گره مقصد برسد و با توجه به اینکه پورت Packet نامشخص است پیام ICMP از سمت گیرنده به فرستنده فرستاد می شود و ارسال Packet با TTL بالا متوقف می شود.

 

مطالب مرتبط
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است