(۱۲۱ امتیاز از ۲۶ رای)
Loading...
اطلاعات دوره

مدت دوره

تعداد قسمت ها

۲۹

تعداد دانشجو

۵ نفر

رایگان

مدرس

اطلاعات مدرس

مدرک تحصیلی

تعداد دوره ها

۰ مورد

آموزش نصب و نگهداری تجهیزات شبکه و سخت افزار (PDF و فیلم آموزشی)

آموزش نصب و نگهداری تجهیزات شبکه و سخت افزار

در این بخش کتاب آموزش نصب و نگهداری تجهیزات شبکه و سخت افزار را به همراه فیلم های آموزشی عملی به زبان فارسی آماده کردیم یکی از کتاب های رشته شبکه و نرم افزار رایانه، گروه برق و رایانه، شاخه فنی و حرفه ای و برای پایه دوازدهم دوره دوم متوسطه است. در ادامه به معرفی این کتاب آموزش شبکه و پودمان های آن و فهرست فیلم های آموزشی پرداخته و لینک های دانلود به صورت رایگان قرار داده شده است.

معرفی کتاب

کتاب درسی نصب و نگهداری تجهیزات شبکه و سخت ‌افزار یکی از مجموعه کتاب ‌های کارگاهی می باشد که برای سال دوازدهم تدوین و تألیف شده است. این کتاب آموزشی شبکه و سخت افزار 5 پودمان دارد که هریک از پودمان ها، متشکل از یک یا دو واحد یادگیری می باشد و هر واحد یادگیری نیز چند مرحله كاری را شامل می شود.

پودمان های کتاب

پودمان اول

این پودمان با عنوان نصب تجهیزات شبکه است که ابتدا به انواع تجهیزات Passive و Active شبکه و سپس با استفاده از پلان شبکه به نصب این تجهیزات و تست آنها می پردازد.

توضیح مختصر این پودمان: امروزه شبکه های کامپیوتری (Computer Networks) بستر و پایه مبادله اطلاعات حجیم در دنیای کار و کسب و آموزش و صنعت می باشد. وجود شبکه های کامپیوتری باعث سرعت بخشیدن به مبادلات داده ها و اشتراک منابع اطلاعاتی و سخت افزاری می گردد که تاثیر بسیاری در کاهش هزینه ها و مدیریت زمان دارد. رقابت در خدمات کار و کسب های مبتنی بر فناوری، ارتباط مستقیمی با تجهیزات و چگونگی پیاده سازی، ویژگی ها و نوع خدمات شبکه های کامپیوتری دارد. انتخاب معماری مناسب شبکه و دستگاه های مورد نیاز جهت راه اندازی شبکه همچون کابل، رک، سوییچ و مودم براساس نیاز سنجی محیط کار و همچنین طراحی مناسب براساس نقشه استاندارد و پشتیبانی شبکه و تجهیزات آن با توجه به قراردا دهای کاری به منظور جلب رضایت مشتریان از دیگر عوامل مهم توسعه شبکه ها می باشد.

در این پودمان هنرجویان با اتکا بر دانش و مهارت، می توانند مفاهیم اساسی شبکه و توپولوژی ستاره ای (Star topology) را یاد بگیرند، ضمن آشنایی با کار با تجهیزات شبکه مثل انواع کابل و رک و سوییچ و مودم قادر باشند تا براساس پلان شبکه، آن را پیاده سازی نمایند.

پودمان دوم

این پودمان راه اندازی شبکه نام دارد، که در آن پیاده سازی شبکه گروه کاری به همراه مدیریت منابع، اشتراک گذاری آنها و تعریف مجوز انجام می گیرد. همچنین به وسیله سرویس های DNS و DHCP ، آدرس IP به رایانه ها تخصیص داده شده و مدیریت می شود.

توضیح مختصر این پودمان: حجم زیاد مبادله داده های تحت شبکه در شرکت ها و سازمان ها، مدیریت، نگهداری و پشتیبانی آنها را دشوار می کند. بنابراین باید برای امنیت و کاهش هزینه های دسترسی به داده ها راهکارهای مناسب صورت بگیرد. برای این منظور از روش های استاندارد مدیریت ارتباطات رایانه ای برای تبادل و پردازش داده ها استفاده می شود و با نظارت بر روش اتصال رایانه ها به یکدیگر و برقراری ارتباط امن بین آنها می توان علاوه بر مدیریت داده ها، دسترسی کاربران مختلف را مدیریت کرد.

در سیستم عامل ویندوز امکانات عمومی برای اشتراک داده ها و مجوز دسترسی تعبیه شده است و مدیران شبکه با انجام تنظیمات در محیط این سیستم عامل ارتباط بین رایانه هایی را که به وسیله سخت افزار شبکه به یکدیگر متصل شده اند، نظارت می کنند و با استفاده از ویژگی های نرم افزاری مانند اشتراک گذاری داده ها و تنظیم مجوزها، داده ها را با حفظ امنیت آنها در اختیار کاربران قرار می دهند. در این پودمان در دو واحد یادگیری هنرجو با اتکا به دانش و مهارت قادر خواهد بود تنظیمات و پیکربندی شبکه، مدیریت اشتراک گذاری داده ها و نحوه دسترسی و اعمال مجوز روی داده ها را در سیستم عامل ویندوز انجام دهد و سرویس های DHCP و DNS را در سیستم عامل سرور راه اندازی کند.

پودمان سوم

این پودمان عنوان پیکربندی شبکه بی سیم و مودم است. در این پودمان ابتدا با مفاهیم و انواع شبکه بی سیم و معیارهای انتخاب تجهیزات شبکه بی سیم آشنا شده، سپس شیوه استفاده از پیکربندی یک شبکه بی سیم و مدیریت مودم ADSL آموزش داده می شود.

توضیح مختصر این پودمان: فناوری شبکه های بی سیم، با استفاده از انتقال داده ها به وسیله امواج رادیویی، در ساده ترین صورت، به تجهیزات سخت افزاری امکان می دهد تا بدون استفاده از محیط انتقال سیمی، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. و قابلیت جابه جایی بالایی را دارا هستند. بنابراین این نوع شبکه ها محدودیت های مکانی جهت جابه جایی و مشکلات شبکه های سیمی را ندارند و توسعه و انعطاف قابل قبولی در فضای کار و کسب و دنیای تبادل داده ها دارند.

شبکه بی سیم بازه وسیعی از کاربردها را داراست به طوری که استفاده از این نوع شبکه به شدت در حال گسترش است و تأثیر زیادی بر روی فناوری رایانه های قابل حمل و تلفن های هوشمند دارد. در این پودمان هنرجو با اتکا به دانش و مهارت قادر خواهد بود ضمن آشنایی با مودم ADSL و انواع تجهیزات شبکه های بی سیم مانند کارت شبکه، AP، آنتن و ویژگی های آنها، تنظیمات شبکه بی سیم را انجام داده و پیکربندی کند.

پودمان چهارم

این پودمان مدیریت متمرکز منابع شبکه نام دارد. در این پودمان با ایجاد سرویس‌ دهنده DC یک شبکه Domain پیاده ‌سازی شده و با استفاده از سیاست ‌ها، مدیریت متمرکز بر روی منابع انجام می ‌شود.

توضیح مختصر این پودمان: با اتصال رایانه ها به یکدیگر و برقراری ارتباط بین آنها می توان علاوه بر مدیریت منابع شبکه، دسترسی سریع تری را برای کاربران مهیا کرد. اما از آنجایی که داده ها روی رایانه های مختلف در شبکه قرار دارند و کاربران نیز برای کار با آنها باید از رایانه های مختلف استفاده کنند، مدیریت آنها کمی دشوار به نظر می رسد. با افزایش تعداد کاربران و رایانه ها نگرانی برای امنیت افزایش یافته است. برای این منظور سیستم عامل های سرویس دهنده، طراحی شدند تا علاوه بر قابلیت های متداول شبکه مانند اشتراک داده ها و مجوز دسترسی، امکان مدیریت متمرکز داده ها و کاربران را برای مدیران مهیا کنند.

سیستم عامل های سرویس دهنده با داشتن قابلیت هایی که به آنها سرویس می گویند، مشخصات کاربران را در بانک اطلاعاتی به نام Active Directory به صورت متمرکز جمع آوری و مدیریت می کنند و یا داده ها را در یک فضای نامی مشترک برای همه سرویس دهنده های پرونده، به اشتراک می گذارند. در این پودمان هنرجو با اتکا بر دانش و مهارت قادر خواهد بود نصب و پیکربندی سرویس های ADSL ، پرونده و چاپگر را به همراه تنظیم سیاست روی منابع در محیط ویندوز سرور انجام دهد.

پودمان پنجم

این پودمان با عنوان عیب ‌یابی شبکه است که در آن هنرجویان ابتدا با شبیه‌ سازی یک شبکه با استفاده از نرم‌ افزار Packet Tracer مهارت کسب کرده و سپس با اصول پشتیبانی و عیب ‌یابی یک شبکه آشنا می‌ شوند و قادر خواهند بود برخی عیوب اتصالات شبکه و اینترنت را برطرف کنند.

توضیح مختصر این پودمان: عیب یابی شبکه های رایانه ای که شامل تشخیص و تعیین نوع مشکل و رفع آن می شود بر عهده متخصصین شبکه است. منشا این عیب می تواند نرم افزاری، سخت افزاری، عدم تطابق تجهیزات، ناهماهنگی بین اجرا و یا تنظیمات نادرست باشد. وجود یا بروز عیب و خطا در شبکه رایانه ای یا کارکرد نامناسب آن می تواند هزینه های گزافی را به دنبال داشته باشد. یک روش برای کاهش مشکلات احتمالی و غیرقابل پیش بینی در شبکه های رایانه ای شبیه سازی شبکه است. شبیه سازی یکی از روش های مدل سازی است که برای انجام ارزیابی کارایی و مطالعه روی شبکه های رایانه ای استفاده می شود. تحلیل رفتار شبکه با استفاده از شبیه سازها سبب می شود قبل از پیاده سازی نهایی شبکه با صرفه جویی در امکانات فیزیکی و مدیریت زمان، چالش ها و موانع به وجود آمده در محیط شبکه بر اساس استانداردهای معتبر بررسی شده و نسبت به رفع آن اقدام کرد.

نرم افزارهای مختلف شبیه ساز شبکه وجود دارد که بر اساس ویژگی های خود به کار گرفته می شوند. رابط گرافیکی محیط نرم افزار برای کاربران امکان مدیریت ترافیک و عیب یابی شبکه را فراهم می کند. در این پودمان هنرجو قادر خواهد بود با اتکا بر دان و مهارت، در دو واحد یادگیری ضمن آشنایی با محیط و ابزارهای نرم افزار شبیه ساز شبکه، انواع شبکه های سیمی و بی سیم را طراحی کند و همچنین با استفاده از ابزارها و الگوریتم های عیب یابی شبکه، اشکالات رایج را برطرف کرده و مدیریت از راه دور رایانه را تحت شبکه انجام دهد.

فهرست فیلم های آموزشی

پودمان اول: نصب تجهیزات شبکه

پودمان دوم: راه ‌اندازی شبکه

پودمان سوم: پیکربندی شبکه بی‌سیم و مودم

پودمان چهارم: مدیریت منابع شبکه

پودمان پنجم: عیب‌ یابی شبکه

باکس دانلود
شناسه:
۴۵۲۶
قسمت ها:
۲۹
قیمت:
رایگان
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۴ مورد)
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  سامان دوشنبه , 28 مرداد

  با تشکر عالی بود

 2. تصویر آواتار کاربر 0
  مسعود سه شنبه , 9 اردیبهشت

  خیلی خیلی ممنون عالی بود.

 3. تصویر آواتار کاربر 0
  علیرضا جمعه , 4 مهر

  سلام و عرض ادب. بسیار ممنونم از زحمات شما..

 4. تصویر آواتار کاربر 0
  حسین مجد تیموری شنبه , 31 تیر

  سلام و خسته نباشید دست شما درد نکند خیلی عالی می باشد بنده مهندسی شبکه های کامپیوتری را در دانشگاه گذرانده ام ولی برای بازار کار آمادگی ندارم چه کنم و چه کتابی و چه برنامهایی را باید یاد بگیرم که برای بازار کار آماده بشوم لطف بفرمائید راهنمایی کنید با تشکر