آموزش نصب NS2 در Ubuntu به صورت تصویری

 • یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶
 • بازدید ۴,۱۱۸ نفر

تصویر installing-ns2-on-ubuntu_1570 آموزش نصب NS2 در Ubuntu به صورت تصویری

آموزش نصب NS2 در لینوکس Ubuntu

در این مقاله قصد داریم آموزش نصب NS2 در Ubuntu را به صورت قدم به قدم و با قرار دادن تصاویری از نصب NS2 به همراه فایل های مورد نیاز جهت نصب این شبیه ساز را برای شما عزیزان قرار دهیم.

انتخاب محیط نصب NS2

1- نصب NS2 در لینوکس

جهت نصب شبیه ساز NS2 در محیط لینوکس ابتدا باید سیستم عامل لینوکس را در کامپیوتر خود نصب کنید و از آنجای که اکثرا بر روی کامپیوتر خود سیستم عامل ویندوز را داریم باید کلا قید ویندوز را بزنید تا بتوانید لینوکس را نصب کنید. البته روش های وجود دارد که می توانید بدون حذف سیستم عامل ویندوز، لینوکس را نصب کرده و از آن استفاده کنید.

2- نصب NS2 در ویندوز

جهت نصب NS2 در سیستم عامل ویندوز می توانید از دو نرم افزار معروف بنام سیگوین(Cygwin) و یا ویم ویر(VMware Workstation) استفاده کنید که پیشنهاد می کنم از ویم ویر جهت این کار اقدام کنید دلیل انتخاب ویم ویر هم این است که در ویم ویر شما سیستم عامل لینوکس را به طور کامل بر روی سیستم نصب می کنید و ابزارات و کتابخانه های آن به صورت کامل بر روی سیستم شما نصب می شود اما موقع نصب سیگوین سیستم عامل به صورت کامل نصب نمی شود و در واقع در بعضی از مواقع به دلیل نصب نبودن کتابخانه های مهم شبیه سازی درست کار نمی کند و با خطا مواجعه می شود.

مراحل نصب NS2 در Ubuntu

ما در این آموزش ابتدا نرم افزار ویم ویر(VMware Workstation) را در محیط ویندوز نصب خواهیم کرد سپس با استفاده از این نرم افزار مجازی سازی سیستم عامل لینوکس (Ubuntu) را بر روی سیستم نصب می کنیم تا هم در سیستم ویندوز را داشته باشیم و هم سیستم عامل لینوکس را بدون حذف اطلاعات قبلی نصب کنیم.

1- دانلود و نصب VMware Workstation در ویندوز

جهت دانلود نرم افزار ویم ویر (VMware Workstation) می توانید از لینک مربوطه استفاده کنید که اگر ویندوز شما 64 بیتی می باشد باید نسخه 64 بیتی این نرم افزار را دانلود و اگر سیستم عامل 32 بیتی را نصب کرده اید نسخه 32 بیتی ویم ویر را دانلود کنید.

نصب VMware Workstation بسیار آسان است و با زدن چند دکمه Next به راحتی می توانید آن را در محیط ویندوز نصب کنید. اگر می خواهید که این نرم افزار را به صورت کامل یاد بگیرید می توانید از(کتاب آموزش نرم افزار Vmware Workstation) استفاده کنید.

2- دانلود و نصب Ubuntu (لینوکس اوبونتو) در VMware

جهت دانلود نسخه 32 بیتی و 64 بیتی لینوکس Ubuntu از (دانلود Ubuntu) استفاد کرده و اگر در نحوه نصب Ubuntu 16 مشکل دارید از آموزش (نصب Ubuntu 16) که به صورت تصویری می باشد استفاده کنید.

3- دانلود NS2.35 و نصب در Ubuntu

جهت دانلود شبیه ساز NS2 می توانید از لینک (دانلود ns2.35) اقدام کنید و نسخه NS2.35 را که تقریبا در اکثر شبیه سازی ها از این نسخه استفاده می شود را دریافت کرده و در مراحل زیر از این نسخه استفاده کنید.

آموزش نصب ns2.35 در Ubuntu

بعد از دانلود و نصب نرم افزارهای معرفی شده در بخش بالا و دانلود نسخه NS2.35 حالا نوبت به نصب NS2 در محیط Ubuntu رسیده است. جهت نصب NS2 در Ubuntu مراحل زیر را قدم به قدم باید انجام دهید و دقت کنید که اگر در مرحله ای از نصب خطای اتفاق افتاد باید آن را رفع و به مرحله بعد بروید در غیر اینصورت NS2 به درستی در سیستم نصب نخواهد شد.

1- بعد از دانلود ns2.35 باید آن را از حالت فشرده خارج کرده و در محیط Ubuntu داخل پوشه یوزر موجود در پوشه home خود کپی کنید. مسیر نهایی که پوشه ns-allinone-2.35 باید در آن قرار بگیرد در زیر آمده است.

2- قبل از اقدام به نصب ns2 باید پیش نیاز های مربوط به آن را در Ubuntu نصب کنید تا هنگام نصب ns2 با خطا مواجعه نشوید. برای این منظور ابتدا برنامه terminal را باز کرده و دستورات زیر را در خط فرمان آن وارد کنید و اگر از شما سوالی پرسید با تائید آن اجازه نصب را بدهید.

 

توجه: اگر بعد از وارد کردن دستورات بالا Ubuntu از شما رمز ورد خواست باید رمز یوزر root را وارد کنید تا اجازه نصب این برنامه ها را داشته باشید.

بعد از اجرای دستورات بالا تصویر زیر نمایش داده خواهد شد.

تصویر installing-ns2-on-ubuntu_1570_1 آموزش نصب NS2 در Ubuntu به صورت تصویری

3- اگر هنگام نصب ns2 به فایل ls.h خطا داده شود باید با استفاده از دستور زیر محتوای این فایل را ویرایش کنید که برای این منظور در بخش terminal دستور زیر را وارد کنید.

تصویر installing-ns2-on-ubuntu_1570_2 آموزش نصب NS2 در Ubuntu به صورت تصویری
با اجرای دستورات بالا محتوای فایل ls.h باز می شود و باید به خط 137 رفته کلمه erase رو به this->erase طبق تصویر زیر تغییر دهید.
تصویر installing-ns2-on-ubuntu_1570_3 آموزش نصب NS2 در Ubuntu به صورت تصویری

4- اگر نسخه های مختلفی از gcc را در سیستم خود نصب کرده باشید و هنگام نصب به آن خطا دهد با دستور زیر ورژن gcc رو باید وارد کنید.

تصویر installing-ns2-on-ubuntu_1570_4 آموزش نصب NS2 در Ubuntu به صورت تصویری
با اجرای دستورات بالا تصویر زیر نمایش داده خواهد شد که در آن باید ورژن gcc نصب شده در سیستم خود را مشخص کنید.
تصویر installing-ns2-on-ubuntu_1570_5 آموزش نصب NS2 در Ubuntu به صورت تصویری
5- با انجام مراحل بالا و اطمینان از صحت آنها می توانید نصب NS2 در Ubuntu را انجام دهید که برای این منظور دستور زیر را در خط فرمان terminal وارد کنید.
تصویر installing-ns2-on-ubuntu_1570_6 آموزش نصب NS2 در Ubuntu به صورت تصویری
 بعد از اجرای دستورات بالا ns2.35 شروع به نصب شدن می کند که بعد از چند دقیقه اگر هیچ مشکلی در روال نصب پیش نیاید ns2 در سیستم شما نصب خواهد شد و تصویر زیر به نمایش در خواهد آمد.

تصویر installing-ns2-on-ubuntu_1570_7 آموزش نصب NS2 در Ubuntu به صورت تصویری

6- بعد از اتمام نصب ns2 باید تنظمیات مربوط به متغیر های محلی آن را در Ubuntu انجام دهید تا دستورات ns2 برای لینوکس شناخته شده باشد. برای این منظور دستور زیر را در خط فرمان terminal وارد کنید و اگر اجازه این کار را برای شما نداد باید با یوزر root وارد سیستم شده و این دستور را اجرا کنید.

بعد از اجرای دستور بالا محتوای فایل bashrc به نمایش در خواهد آمد که شما باید به خط آخر این فایل رفته و دستورات زیر را در آن قرار داده و فایل را ذخیره کنید.

 

نکته: در دستورات بالا به جای admin باید نام یوزر خودتان در سیستم را وارد کنید.

نکته: جهت اطمینان از نصب ns2 در Ubuntu در خط فرمان برنامه terminal دستور ns را وارد کنید و اگر علامت % را مشاهده کردید یعنی ns2 به درستی در سیستم شما نصب شده و آماده استفاده می باشد. جهت خروج از علامت % کلید های Ctrl+c را همزمان فشار دهید.

اگر بعد از اتمام نصب NS2 نیاز به (فیلم آموزش NS2 به صورت فارسی) و یا (کتاب آموزش NS2 به صورت PDF) داشتید از لینک های قرار داده شده می توانید استفاده کنید.

 

مطالب مرتبط
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۳ مورد)
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  محبوب ابراهیم زاده شنبه , 5 خرداد

  سلام آموزش نصب ns3 چی اون هم تو سایتتون هست اگه باشه که عاااالی میشه ؟

 2. تصویر آواتار کاربر 0
  حسن سه شنبه , 7 اسفند

  اوبونتو رو نصب کردم اما ان اس 2 رو نمیتونم داخلش نصب کنم. متاسفانه مراحل نصب خیلی سخته آموزش روان و اسونی ندارید براش