آموزش نصب WSL2 در ویندوز 11 و اجرای برنامه های گرافیکی لینوکس

 • جمعه ۳۱ تیر ۱۴۰۱
 • بازدید ۳,۳۱۰ نفر

تصویر wsl2-in-windows-11-running-gui-linux-apps_7361_1 آموزش نصب WSL2 در ویندوز 11 و اجرای برنامه های گرافیکی لینوکس

آموزش نصب WSL2 در ویندوز 11 و اجرای برنامه های GUI Linux

با وجود اینکه آخرین توزیع های لینوکس کاربر پسند هستند، اما دانشجویان و پژوهشگران تمایل دارند از ویندوز استفاده کنند، زیرا آنها فقط با سیستم عامل ویندوز آشنا هستند و نصب لینوکس نیز به صورت بومی جهت انجام شبیه سازی های تحقیقاتی برای آنها دشوار است و در برخی موارد با صرف چندین ساعت و حتی چند روز زمان، همچنان با مشکلات مواجه می شوند. علاوه بر این، اغلب آنها هنگام تلاش برای بوت کردن سیستم با لینوکس به اشتباه دستگاه ویندوز خود را از کار می اندازند و ممکن است منجر به از دست دادن شدید داده ها شود. از این رور راه های مختلفی برای استفاده از یک برنامه لینوکس در ویندوز وجود دارد. روش های محبوب عبارتند از:

 • استفاده از محیط Cygwin
 • استفاده از محیط MSYS2
 • استفاده از محیط MinGW/MinGW-64
 • استفاده از ماشین های مجازی مانند VMware Workstation یا VirtualBox
 • استفاده از زیر سیستم ویندوز برای لینوکس (Windows Subsystem for Linux – WSL2)

کامپایل آخرین برنامه ها و ابزار های شبیه سازی شبکه مبتنی بر لینوکس مانند نرم افزار شبیه ساز NS3 و نرم افزار شبیه ساز OMNet++ با استفاده از سه روش اول (Cygwin , MSYS2 , MinGW) کار چالش برانگیزی خواهد بود. البته برخی از افراد با موفقیت آنها را راه اندازه کرده اند. اما بقیه افراد ممکن است به دلایل مختلف موفق به انجام آن نشوند. اما با استفاده از راه حل های مجازی سازی مختلف مانند Microsoft Virtual PC , Microsoft Hyper-V , VMWare، VirtualBox , Windows Subsystem برای لینوکس و غیره، می توان هر برنامه مبتنی بر لینوکس را تحت ویندوز با موفقیت نصب و استفاده کرد. در این میان، زیر سیستم ویندوز برای لینوکس (WSL2) یا Windows Subsystem for Linux بهترین و کارآمدترین راه برای اجرای یک برنامه مبتنی بر لینوکس تحت ویندوز است. در این مقاله آموزشی مراحل نصب WSL2 را به صورت تصویری با شما به اشتراگ گذاشته ایم که فیلم آموزشی آن نیز در ادامه قابل مشاهده است.

تصویر wsl2-in-windows-11-running-gui-linux-apps_7361_2 آموزش نصب WSL2 در ویندوز 11 و اجرای برنامه های گرافیکی لینوکس

زیر سیستم ویندوز برای لینوکس (WSL)

زیر سیستم ویندوز برای لینوکس (Windows Subsystem for Linux – WSL2) که توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده، به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که در یک محیط گنو/لینوکس (GNU/Linux) اکثر ابزار های خط فرمان، ابزارهای کمکی و برنامه های کاربردی را به صورت مستقیم بر روی ویندوز، بدون تغییر و اصلاح روی ابزارها، بدون استفاده از ماشین مجازی سنتی یا بوت دوگانه (dual-boot) اجرا کنند[1]. به ویژه با استفاده از آخرین نسخه WSL2 تحت ویندوز 11 می توان بدون دردسر هر برنامه مبتنی بر لینوکس از جمله برنامه های رابط کاربری گرافیکی را در محیط ویندوز 11 اجرا کرد. جالب است بدانید که امکانات بی شماری برای استفاده از WSL2 جهت تحقیقات مبتنی بر لینوکس وجود دارد.

نمونه نرم افزار ها و ابزار هایی شبکه که با WSL2 می توان نصب کرد

 • نصب نرم افزار شبیه ساز NS2 و ابزار nam در ویندوز 11
 • نصب نرم افزار شبیه ساز NS3 و ابزار NetAnim و NetSimulyzer در ویندوز 11
 • نصب نرم افزار شبیه ساز OMNET++ با IDE در ویندوز 11
 • نصب نرم افزار SUMO با sumo-gui در ویندوز 11

مراحل نصب WSL2 تحت ویندوز 11

ممکن است شما یک روش نصب دقیق و کامل را برای نصب WSL2 در ویندوز 11 و استفاده از برنامه لینوکس مبتنی بر رابط کاربری گرافیکی از مرجع [2] بیابید.

مرحله اول: بررسی نسخه ویندوز 11

برای اجرای WSL2 با پشتیبانی از برنامه رابط کاربری گرافیکی لینوکس (GUI Linux)، باید از نسخه مناسب ویندوز 11 استفاده کنیم. شماره ساخت سیستم عامل ویندوز 11 باید بالاتر از 22000 باشد. می توانید آن را در قسمت System->About->Windows specifications بررسی کنید.

تصویر wsl2-in-windows-11-running-gui-linux-apps_7361_3 آموزش نصب WSL2 در ویندوز 11 و اجرای برنامه های گرافیکی لینوکس

مرحله دوم: فعال سازی ویژگی پلتفورم ماشین مجازی

پنجره روشن یا خاموش کردن ویژگی های ویندوز را باز کنید و گزینه ویژگی پلتفرم ماشین مجازی (Virtual Machine Platform) را فعال کنید.

تصویر wsl2-in-windows-11-running-gui-linux-apps_7361_4 آموزش نصب WSL2 در ویندوز 11 و اجرای برنامه های گرافیکی لینوکس

اکنون با پشتیبانی WSL2 می توانیم لینوکس مناسب را در آن نصب کنیم.

مرحله سوم: نصب زیر سیستم ویندوز برای پیش نمایش لینوکس

ما می توانیم پیش نمایش زیر سیستم ویندوز برای لینوکس را از فروشگاه مایکروسافت نصب کنیم. برای این کار در کادر جستجوی ویندوز، عبارت Windows Subsystem for Linux Preview را جستجو و اجرا می کنیم تا نصب شود. در واقع این نسخه پیش نمایش WSL2 تنها از اجرای برنامه رابط کاربری گرافیکی لینوکس بدون هیچ گونه مؤلفه اضافی Xserver پشتیبانی می کند (به این معنی که اجزای سرور X قبلا در این بسته WSL2 تعبیه شده است).

تصویر wsl2-in-windows-11-running-gui-linux-apps_7361_5 آموزش نصب WSL2 در ویندوز 11 و اجرای برنامه های گرافیکی لینوکس

پس از نصب موفقیت آمیز پیش نمایش زیر سیستم ویندوز برای لینوکس ، می توانیم دستور wsl را از Windows PowerShel اجرا کنیم، اما شامل سیستم لینوکس نصب شده در آن نخواهد بود. بنابراین، قبل از اجرای دستور wsl باید یک نسخه مناسب از لینوکس را از فروشگاه مایکروسافت نصب کنیم.

مرحله چهار: نصب نسخه مناسب لینوکس از Microsoft Store

ما می توانیم یک نسخه مناسب از اوبونتو را از فروشگاه مایکروسافت نصب کنیم. می توان عبارت Ubuntu را در کادر جستجوی ویندوز وارد کرده و پس از پیدا کردن آن را نصب کرد.  در اینجا ما در حال نصب Ubuntu 20.04.4 LTS هستیم.

تصویر wsl2-in-windows-11-running-gui-linux-apps_7361_6 آموزش نصب WSL2 در ویندوز 11 و اجرای برنامه های گرافیکی لینوکس

مرحله پنجم: اجرای اوبونتو

اکنون می توانیم اوبونتو تازه نصب شده را از خود منوی ویندوز اجرا کنیم.

تصویر wsl2-in-windows-11-running-gui-linux-apps_7361_7 آموزش نصب WSL2 در ویندوز 11 و اجرای برنامه های گرافیکی لینوکس

در اولین اجرا، نام کاربری و رمز عبور لینوکس را می پرسد و تنظیم می کند سپس مستقیما ترمینال را بدون پرسیدن نام کاربری و رمز عبور اجرا می کند. تصویر زیر پنجره ترمینال اوبونتو را نشان می دهد که در WSL2 در حال اجرا است. در اینجا می توانیم هر دستور و برنامه لینوکس مبتنی بر متن و رابط کاربری گرافیکی را اجرا کنیم.

تصویر wsl2-in-windows-11-running-gui-linux-apps_7361_8 آموزش نصب WSL2 در ویندوز 11 و اجرای برنامه های گرافیکی لینوکس

مرحله ششم: نصب برخی از برنامه های مبتنی بر x11

در آخرین نسخه از ویندوز 11 به طور پیش فرض ابزار WSL2 به همراه پشتیبانی گرافیکی (WSLg) فعال است. WSLg به شما اجازه می دهد تا برنامه های گرافیکی لینوکس را اجرا کنید. بنابراین اکنون می توانیم برخی از برنامه های رابط کاربری گرافیکی ساده مبتنی بر x11 را نصب کنیم و عملکرد برنامه های رابط کاربری گرافیکی لینوکس را در ویندوز 11 آزمایش کنیم. برای این کار ابتدا مخزن بسته اوبونتو را به روز کنید.

پس از آن در صورت لزوم می توانیم کل سیستم را با آخرین تغییرات ارتقا دهیم. اکنون برای آزمایش پشتیبانی برنامه رابط کاربری گرافیکی (GUI application) ، می توانیم برخی از برنامه های اصلی X11 را به شرح زیر نصب کنیم:

مرحله هفتم: اجرای نمونه برنامه رابط کاربری گرافیکی

در مثال زیر، ما یک برنامه رابط کاربری گرافیکی لینوکس به نام xcalc را اجرا می کنیم. اگر دقت کرده باشید، برنامه جدید رابط کاربری گرافیکی لینوکس که تحت محیط لینوکس WSL2 اجرا می شود، پنجره خود را بر روی دسکتاپ میزبان (ویندوز 11) نمایش می دهد.

تصویر wsl2-in-windows-11-running-gui-linux-apps_7361_9 آموزش نصب WSL2 در ویندوز 11 و اجرای برنامه های گرافیکی لینوکس

نتیجه گیری

با آخرین نسخه ویندوز 11 و با پشتیبانی از WSL2 می توانیم هر برنامه لینوکس مبتنی بر رابط کاربری گرافیکی را در ویندوز اجرا کنیم. حتی ممکن است نسخه آینده WSL از برنامه هایی که گرافیک سه بعدی دارند نیز پشتیبانی عالی داشته باشد. اکنون می توانیم هر برنامه لینوکس مبتنی بر متن و همچنین مبتنی بر رابط کاربری گرافیکی را در این اوبونتو که تحت WSL2 اجرا می شود، نصب کنیم. بنابراین اکنون می توان نرم افزار شبیه ساز NS2 به همراه ابزار nam ، نرم افزار شبیه ساز NS3 به همراه ابزار NetAnim ، نرم افزار شبیه ساز OMNet++ به همراه IDE و SUMO را که همه آنها دارای GUI هستند را نصب کرد. در مقاله های آموزشی بعدی مراحل نصب این نرم افزار های شبیه سازی تحت WSL2 ارائه خواهد شد.

منابع:

 • https://docs.microsoft.com/en-us/windows/wsl/about
 • https://ubuntu.com/tutorials/install-ubuntu-on-wsl2-on-windows-11-with-gui-support#1-overview
 • https://www.projectguideline.com
 

مطالب مرتبط
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است