معرفی پروتکل ۶LoWPAN (فشرده سازی سرآیند های پروتکل اینترنت نسخه ۶)

معرفی پروتکل 6LoWPAN (فشرده سازی سرآیند های پروتکل اینترنت نسخه 6)

معرفی پروتکل ۶LoWPAN

در این بخش به معرفی پروتکل ۶LoWPAN (فشرده سازی سرآیند های پروتکل اینترنت نسخه ۶) می پردازیم که کاربرد آن بر روی شبکه های کم توان شبکه شخصی است. در ادامه با ما همراه باشید تا با این استاندارد اینترنت اشیا (IOT) بیشتر آشنا شویم.

معرفی پروتکل ۶LoWPAN

پروتکل ۶LoWPAN که نام آن برگفته از IPv6 Low Power Wireless Personal Area Network می باشد، یک استاندارد شبکه ای در اینترنت اشیا است که باند فرکانسی و لایه های فیزیکی آزاد دارد. همچنین می تواند از چندین پلتفرم ارتباطی مختلف استفاده کند. ویژگی کلیدی این تکنولوژی این است که می تواند به هر نفر تا ۵*۱۰۲۸ آدرس اختصاص دهد که بر این اساس هر وسیله یا شی می تواند آدرس IP منحصر به فرد خود را داشته باشد. این تکنولوژی با هدف استفاده خانگی و اتوماسیون داخلی ایجاد شده است.

معرفی پروتکل 6LoWPAN (فشرده سازی سرآیند های پروتکل اینترنت نسخه 6)

فشرده سازی در پروتکل ۶LoWPAN

این پروتکل مکانیزم فشرده سازی و کپسوله کردن اطلاعات را تعریف می کند که بر اساس آن بسته های اطلاعاتی IPv6 از طریق استاندارد IEEE802.15.4 ارسال و دریافت می شوند. به غیر از تعداد زیاد آدرس قابل تخصیص به هر وسیله، یکی دیگر از ویژگی های مهم IPv6 این است که به و سائل مختلف متصل به این شبکه اجازه می دهد بدون نیاز به سرور به شبکه متصل شوند. بنابراین می توان یک شبکه سنسور بر مبنای IP داشت که به اینترنت متصل می شوند. در واقع از طریق این پروتکل اشیا مستقیم و بدون نیاز به واسط به اینترنت متصل می شوند.

پروتکل ۶LoWPAN یک استاندارد در شبکه اینترنت اشیا

بسیاری از شرکت های به عنوان اینکه ۶LoWPAN یک استاندارد باز برای IOT است، پشتیبانی خود را از آن آغاز کرده اند. استفاده از این تکنولوژی هزینه یا حق استفاده ای ندارد و با توجه به باز بودن آن، قابل توسعه توسط همگان می باشد. پروتکل جدید IPv6 تحت شبکه که بر اساس استاندارد ۶LoWPAN است. این پروتکل در درجه اول به عنوان متممی برای استفاده از تکنولوژی WiFi در محیط های داخلی و کاربر دهای خانگی طراحی شده است تا محدودیت های کاربرد آن در اتوماسیون های خانگی برطرف کند.

معرفی پروتکل 6LoWPAN (فشرده سازی سرآیند های پروتکل اینترنت نسخه 6)

پروتکل ۶LoWPAN بر اساس استاندارد IEEE802.15.4

این پروتکل بدون حق امتیاز بر اساس استانداردهای مختلف است و راه حلی های انعطاف پذیری را برای استفاده از IP در و سائل الکترونیکی ارائه می کند. این تکنولوژی به دلیل اینکه بر اساس استاندارد IEEE802.15.4 است، دارای باند فرکانسی ۲٫۴GHz می باشد. نرخ ار سال داده این تکنولوژی ۲۵۰Kbps است و حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ وسیله قابلیت اتصال از طریق شبکه را دارند. این پروتکل همچنین از رمز نگاری کلید عمومی پشتیبانی می کند. پشتیبانی این پروتکل از حالت sleep گره های غیرفعال منجر به کاهش بسیار زیاد توان مصرفی ادوات مبتنی بر این استاندارد شده است. همچنین به دلیل کوتاه بودن داده های تبادل شده در شبکه تحت این استاندارد، مصرف توان و پهنای باند اشغال شده بسیار کم است.

 

مطالب مرتبط
معرفی پروتکل ICMP در شبکه

بازدید ۱۴۰۳ نفر
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۱ مورد)
  1. تصویر آواتار کاربر 0
    حامد حاجیلو شنبه , 31 خرداد

    چرا ویدیو رو نمیتونم ببینم ؟