الگوریتم های مسیریابی

الگوریتم های مسیریابی

الگوریتم های مسیریابی متفرقه

پروتکل مسیریابی LAR در شبکه های ادهاک موبایل

پروتكل مسیریابی LAR در شبکه های ادهاک موبایل

پروتکل مسیریابی LAR در شبکه های ادهاک موبایل

پروتکل مسیریابی LAR یا Location-aided routing یکی از پروتکل های مسیریابی شبکه ادهاک می باشد که براساس مسیریابی منطقه‌ای تعریف نشده است بلکه یک الگوریتم مسیریابی است که با استفاده از اطلاعات موقعیت برای بهبود کشف مسیر بر حسب نیاز می‌باشد.

عملکرد پروتکل مسیریابی LAR

پروتکل مسیریابی LAR بر مبنای Flooding عمل می‌کند، با فرض اینکه گره‌ها، اطلاعات موقعیت دیگر گره‌ها را داشته باشند، پروتکل LAR این اطلاعات موقعیت را برای محدودکردن Flooding برای یک محدود مشخص، استفاده می‌کند. در پروتکل LAR طرفی به این است که اطلاعات موقعیت گره‌ها از طریق GPS بدست می‌آید. در این پروتکل سعی می‌شود که سرباره مسیریابی کم شود، برای آگاهی از این عملکرد باید دو مفهوم منطقه انتظار (مقصد) و منطقه تقاضا را بدانیم.

منطقه انتظار در پروتکل LAR

برای بیان مفهوم اول، منطقه انتظار به منطقه مقصد هم نامیده می‌شود، گره S که نیاز به یافتن یک مسیر به گروه D دارد، فرض می‌شود که گره S می‌داند که گره D در زمان t0 در موقعیت L بوده است. یعنی منطقه انتظار گره D از نظر گاه S در زمان جای t1، همان محدوده‌‌ای است که انتظار می‌رود. شامل D باشد، برای مثال اگر گره S بداند که گره D، با سرعت متوسط V حرکت کند، با این تفاسیر S می‌تواند فرض کند که منطقه انتظار یک منطقه دایره‌ای به شعاع V(t1-t0) به مرکز موقعیت L که از قبل آنرا می‌دانیم.

اگر سرعت واقعی بیشتر از میانگین باشد، مقصد در زمان t1 ممکن است خارج از منطقه انتظار قرار بگیرد. بنابراین منطقه انتظار فقط یک تخمینی است که توسط گره S برای مشخص‌کردن منطقه‌ای که گره D در زمان t1 در آن محدوده با احتمال زیاد، در آن محدوده قرار دارد. چنانچه گره S موقعیت قبلی گره D را نداند نمی‌تواند موقعیت منطقه انتظار را به طور قابل قبولی مشخص کند.

منطقه تقاضا در پروتکل LAR

منطقه تقاضا براساس منطقه انتظار تعریف می‌شود. گره S برای تقاضای مسیر یک منطقه تقاضا تعریف می‌کند، اگر آن گره متعلق به منطقه تقاضا باشد و گره درخواست مسیر دارد، یک تقاضای مسیر می‌فرستد. برای افزایش احتمال اینکه تقاضای مسیر به گره D برسد، منطقه تقاضا باید شامل منطقه انتظار شود. یعنی منطقه انتظار زیرمجموعه‌ای از منطقه تقاضا باشد، به عبارتی منطقه تقاضا ممکن است خیلی بزرگتر از منطقه انتظار باشد. الگوریتم تشریح شده در بالا طرح LAR1 بوده که در بستر درخواست مسیر خود، مختصات مقصد را ذخیره می‌کند و می‌فرستد ولی LAR2 که اصلاح شده طرح اول است شامل دو مشخصه است یعنی علاوه به مختصات، فاصله را هم در خود دارد.

فرض می‌کنیم که S موقعیت D را در لحظه t0 می‌داند (XD,YD) و زمانی که کشف مسیر به وسیله گره S شروع می‌شود، t1 باشد، که در اینجا است. گره S فاصله خود را از (XD,YD) محاسبه می‌کند واین فاصله را به عنوان یک اطلاعات بیشتر به همراه مختصات در بسته درخواست مسیر خود ارسال می‌کند. هر دو طرح سه باره ارسال شده کنترلی را محدود کرده و پهنای باند را ذخیره می‌کنند و در اغلب موارد کوتاه‌هترین مسیر را به مقصد مشخص می‌کنند. عیب آنها این است که گره‌ها باید GPS مجهز باشند.

مزایای پروتکل مسیریابی LAR

 1. کوتاهترین مسیر به مقصد

معایب پروتکل مسیریابی LAR

 1. گره باید مجهز به GPS باش
 

ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۴ مورد)
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  احمد قادری چهارشنبه , 21 تیر

  سلام موضوع پایان نامه من مربوط به پروتکل ABR و از توضیحاتی که در مورد این پروتکل دادید استفاده کردم فقط تو این مورد به چند تا مشکل برخورد کردم می تونم اونارو براتون ایمیل کنم. شرمنده واقعا مجبور شدم.

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهچهارشنبه , 21 تیر

   مشکلی نیست سوالتون رو ارسال کنید تا جای که امکان داره براتون پاسخ رو میدیم.

 2. تصویر آواتار کاربر 0
  الهه نصیری جمعه , 30 تیر

  سلام پروژه و مقاله مسیر یاب LAR با موضوعات متفاوت رو هم تو سایت بزارید خیلی مشتاقم ببینم باز هم سر می زنم موفق و موید باشید.

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهجمعه , 30 تیر

   مقاله مرتبط با پروتکل LAR به ایمیلتان ارسال شد در صورت نیاز به شبیه سازی این پروتکل با NS2 سفارش بدید تا براتون تهیه کنیم