شبیه سازی پروتکل LEACH برای خوشه های ناهمگن شبکه حسگر بی سیم با متلب

  • چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۶
  • بازدید 1,072 نفر
  • 1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (54 امتیاز از 11 رای)
    Loading...

شبیه سازی پروتکل LEACH برای خوشه های ناهمگن شبکه حسگر بی سیم با متلب

پروتکل LEACH برای خوشه های ناهمگن شبکه حسگر بی سیم

در این بخش پروژه شبیه سازی پروتکل LEACH برای خوشه های ناهمگن شبکه حسگر بی سیم را در نرم افزار MATLAB آماده کرده ایم که در ادامه می توانید توضیحات، فیلم و تصاویری از خروجی شبیه سازی این پروژه را مشاهده نمایید.

شبکه حسگر بی سیم (WSN)

WSN یا شبکه های حسگر بی سیم جزء سیستم های خود مختار، خود سازمانده و همچنین توزیع می باشد که این شبکه از تعداد زیادی نود های حسگر کوچک تشکیل شده است. شبکه های WSN ویژگی های بارزی دارند که باعث تمایز روش های انتشار اطلاعات در این شبکه با سایر شبکه های بی سیمی که تا  به حال ساخته شده اند، می شود. به منظور دست یابی به اهدافی که از پیاده سازی شبکه های حسگر بوجود می آیند، الگوریتم های خوشه بندی نقش اساسی را ایفا می کنند.

ارتباط امن در شبکه حسگر بی سیم

همانند شبکه های سنتی امنیت اطلاعات در شبکه های WSN نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. برای ایجاد یک ارتباط ایمن به ویژه در زمانی که از WSN ها برای اهداف نظامی استفاده می شود، طراحی خوشه بندی شبکه های حسگر بی سیم اهمیت زیادی پیدا می کند.

هزینه پایین در شبکه حسگر بی سیم

در سازماندهی شبکه های حسگر بی سیم، خوشه بندی یکی از عوامل بسیار مهم محسوب می شود ولی در بیشتر موارد به جهت ساخت و نگهداری توپولوژی خوشه بندی منابع زیادی نظیر ارتباطات و وظایف پردازشی مورد نیاز هستند. مسلما برای انجام وظایفی که مرتبط با انتقال داده و یا حسگری باشد از هزینه های این شکلی استفاده نمی شود. در نتیجه باید تلاش کنیم تا جای ممکن منابع مورد استفاده این الگوریتم ها کم شود.

انتخاب خوشه ها و سر خوشه در شبکه حسگر بی سیم

به علت این که تعداد نود ها در هر خوشه، تعداد خوشه ها، سایز فیزیکی خوشه ها و سایر پارامتر های ورودی مشابه بستگی به مواردی همچون توپولوژی و کاربرد های آن دارد، طراحان باید هنگام طراحی بهترین مقادریر را برای پارامتر های مختلف مانند اندازه، وسعت و تعداد خوشه ها در نظر بگیرند.

تصاویری از شبیه سازی پروتکل LEACH برای خوشه های ناهمگن در MATLAB

شبیه سازی پروتکل LEACH برای خوشه های ناهمگن شبکه حسگر بی سیم با متلب

شکل ۱

شبیه سازی پروتکل LEACH برای خوشه های ناهمگن شبکه حسگر بی سیم با متلب

شکل ۲


مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید
  1. تصویر آواتار کاربر 0
    علیرضا اسماعیلی شنبه , ۲ دی

    سلام آدرس چند مورد از پروژه هایی که توش از پروتکل لیچ استفاده شده رو می تونید در اختیار بنده قرار بدید قبل سفارش می خواستم موضوعاتشو بررسی کنم.