آموزش شبیه سازی شبکه های بی سیم با متلب – انرژی محور

 • دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷
 • بازدید ۱,۹۶۰ نفر

تصویر simulate-wireless-networks-with-matlab-energy-approach_3775_1 آموزش شبیه سازی شبکه های بی سیم با متلب – انرژی محور

آموزش شبیه سازی شبکه های بی سیم با متلب

فیلم آموزش شبیه سازی شبکه های بی سیم (Wireless Networks) با نرم افزار متلب در حال ضبط است که به صورت انرژی محور خواهد بود. این آموزش شبکه در قالب 4 فصل و 21 جلسه به مباحث مطرح شده در سرفصل ها می پردازد. در ادامه به معرفی شبکه های بی سیم و بحث مصرف انرژی در این شبکه ها پرداخته و سرفصل های دوره به همراه فیلم دو جلسه از فصل اول قرار داده شده است.

این آموزش در حال ضبط بوده و به زودی در سایت منتشر می شود. شما کاربران گرامی می توانید در کانال تلگرامی سایت به آدرس https://t.me/netsimulate عضو شوید تا به محض انتشار در جریان باشید. لطفا نظرات و پیشنهادات خود در مورد سرفصل های آموزش را در بخش دیدگاه ها، برای ما ارسال کنید تا قبل از اتمام دوره، بر روی آن اعمال کنیم.

معرفی شبکه های بی سیم (Wireless Networks)

در طی چند سال اخیر، بکارگیری تجهیزات بی سیم در میان عموم مردم بسیار گسترده و قابل توجه بوده است. تکنولوژی ها و ارتباطات بی سیم در امور تجاری و صنایع کامپیوتری، به سرعت به جایگاه و محبوبیت ویژه ای دست پیدا کرده است. انعطاف پذیری بالا و همچنین قابلیت جابجایی بسیار بالا در شبکه های بی سیم نسبت به دیگر شبکه ها، دلیلی بر رشد چشمگیر و گسترده این شبکه ها بوده است. در شبکه های سنتی سیمی، کاربر به کابل مخصوصی نیاز دارد تا از آن طریق بتواند دستگاه خود را به شبکه متصل کند. اما فناوری های بی سیم به کاربران این امکان را فراهم می سازد تا بدون محدودیت مکانی و با سرعت بالایی که بر اساس سخت افزار های موجود در زیرساخت شبکه تعیین می گردد، به اطلاعات موجود در شبکه دسترسی داشته باشند.

با این وجود، به لطف تکنولوژی های موجود که روز به روز نیز پیشرفته تر می شود، تمامی اجزای موجود در دنیا به سمت بی سیم شدن پیش می رود. در زندگی روزمره خود با سیستم های فرکانس رادیویی (RF) سروکار داریم و به نوعی اجزای جدایی ناپذیر زندگی ما شده اند. فرکانس های رادیویی اتصال بی سیم را برای انواع مختلفی از دستگاه های مورد استفاده در زندگی ما فراهم می سازد و در مسافت های طولانی همچون تلفن های سلولی (Cell Phone) و شبکه های ماهواره ای و همینطور سیستم های دیجیتال مسافت متوسط مثل روترها کاربرد دارند. امروزه متحرک بودن (Mobility) از اجزای مهم در زندگی انسان بوده و سیستم های بی سیم به انسان ها این امکان را فراهم ساخته است که در حال راه رفتن نیز بتوانند از اینترنت استفاده کند.

ارتباطات بی سیم باعث شده تا انقلابی در دنیای شبکه رخ دهد و مباحث متفاوتی همچون Wireless LAN’s ، Mobile Radio Networks و همینطور شبکه های سلولی به وجود آید. شبکه های بی سیم به کمک فناوری های پیشرفته و کارآمد، انطعاف پذیری و مزایای بسیاری را به دنیای شبکه افزوده است. مثل بحث قابلیت جابجایی یا Mobility بودن گره های شبکه. اما در مقابل این مزایا، ما را در زمینه امنیت شبکه ها به چالش کشیده است. این روزها فناوری بی سیم برای ما اهمیت ویژه ای دارد و توجه بسیاری از پژوهشگران را نیز به خود جلب کرده است.

مصرف انرژی در شبکه های بی سیم

يكی از مسائل چالش برانگيز در شبكه های بی سیم، محدوديت انرژی و طول عمر گره های شبكه است. بر اين اساس، هر گره بايد تا حد امكان از انرژی به شكل بهينه ای استفاده كند تا بتواند طول عمر شبكه را افزايش دهد. این دوره آموزشی نیز با هدف کاهش مصرف انرژی در این شبکه ها می باشد.

سرفصل های دوره شبیه سازی شبکه های بی سیم

فصل اول: مقدماتی متلب

 • جلسه اول: محیط شناسی متلب به صورت کامل و با جزئیات
 • جلسه دوم: برنامه نویسی پایه در محیط کنسول و اسکریپت
 • جلسه سوم: معرفی توابع پرکاربرد عمومی و برنامه نویسی مرتبط با آن
 • جلسه چهارم: برنامه نویسی توابع و کلاس‌ها و نحوه بکارگیری آنها
 • جلسه پنجم: ایجاد یک برنامه کاربردی جهت پوشش تمامی مباحث پایه

فصل دوم: برنامه نویسی گرافیکی شبکه‌ های بی سیم

 • جلسه اول: برنامه نویسی محیطی شبکه‌ های بی ‌سیم دوبعدی
 • جلسه دوم: برنامه نویسی محیطی شبکه‌ های بی ‌سیم سه بعدی
 • جلسه سوم: اعمال حرکت، چرخش، تغییر اندازه محیط شبکه و نودها
 • جلسه چهارم: اعمال شرایط مرزی و بررسی تصادم نودها در حین حرکت و غیره
 • جلسه پنجم: تعیین محدوده ارسال و دریافت به شکل یک جهته و چند جهته
 • جلسه ششم: اعمال ویژگی‌ های بصری به اشیای گرافیکی شبکه (شبیه ‌سازی آلارم و غیره)

فصل سوم: برنامه نویسی شبکه ‌های بی‌سیم و اعمال الگوریتم‌ های مختلف

 • جلسه اول: بررسی تئوریکی شبکه‌ های بی ‌سیم با هدف کاهش مصرف انرژی
 • جلسه دوم: معرفی شبکه‌ های بی ‌سیم انرژی محور معمول
 • جلسه سوم: دسته ‌بندی شبکه ‌های بی‌ سیم انرژی محور بر اساس استراتژی کاهش مصرف انرژی
 • جلسه چهارم تا هشتم: پیاده سازی مرحله به مرحله چهار مقاله به روز

فصل چهارم: مرور دروس قبلی و معرفی شبکه های بی سیم پیشرفته

 • جلسه اول: مرور کل مباحث مطرح شده در جلساب قبلی
 • جلسه دوم: معرفی اجمالی شبکه ‌های بی ‌سیم پیشرفته انرژی محور
 


جلسه پنجم از فصل یک - ساخت برنامه کاربردی جهت پوشش مباحث پایه

مطالب مرتبط
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۹ مورد)
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  امیر پنجشنبه , 10 آبان

  مشخصه که مدرس مسلطه، قیمت این آموزش چقدره ؟ و اینکه اگر امکان داره، پیش نمایش های بیشتری بزارید. برای شبکه های بی سیم مبتنی بر امنیت هم فیلم اموزشی دارین؟ موضوع پایان نامم اختلال با استفاده از پارازیت‌ های هدفمند هست، البته دو فصل اول این اموزش و برخی از دروس فصول بعدی به دردم می خوره و اگر امکان داره زمان دقیق انتشار فیلم را هم اعلام کنین. ممنون

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهپنجشنبه , 10 آبان

   هزینه دوره پس از تکمیل نهایی مشخص خواهد شد. دوره شبیه سازی امنیت شبکه با متلب رو پس از اتمام این پکیج شروع می کنیم. در مورد زمان انتشار این آموزش، طبق پیش بینی هایی که داشتیم، تا یک ماه آینده منتشر می شود.

 2. تصویر آواتار کاربر 0
  تمنا پوردستان جمعه , 11 آبان

  خیلی جالب و قدم به قدم و کاملا با بیانی پیوسته آموزش داده، فقط دقیقا کی آماده می شه، من خیلی بهش نیاز دارم، مدت ها بود که دنبال چنین آموزشی بودم، متاسفانه چند تا اموزش در این زمینه خریداری کردم، که اکثرا یا در سطح ضعیف و مبهم بودند یا کاملا تئوریک و بی محتوا. من چندتا از آموزش های شما را هم استفاده کردم که راضیم.

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهجمعه , 11 آبان

   ممنون از نظر شما دوست عزیز، تلاش می کنیم که انشالله تا یک ماه آینده تکمیل و منتشر بشه.

 3. تصویر آواتار کاربر 0
  روح اللهی جمعه , 25 آبان

  خوب سرفصل هاش هم عالی، فقط آیا تا یک ماه آینده این فیلم آموزشی تکمیل می شه؟؟ یک پیشنهادی هم دارم خدمتتون، اگر امکان داشته باشه اون جلسه چهارم فصل پنجم که گفتین «انتخاب چهار شبکه معمول و برنامه نویسی آنها در یک پروژه یکپارچه» اولا واضح نیست، ایا منظورتون انتخاب چهار الگوریتم هستش؟؟ دوما می شه به جای چهار الگوریتم چهار مقاله انتخاب کنین و الگوریتم های اونا را پیاده سازی کنین؟؟ با تشکر از زحماتتون

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهجمعه , 25 آبان

   تشکر از نظر و دیدگاه هدف دار و مهم شما، پیشنهاد شما بسیار مناسب و سازنده بود. با مدرس هماهنگ می کنیم و بخش های پایانی دوره رو به پیاده سازی مرحله به مرحله چند مقاله اختصاص می دهیم. منظور ما از انتخاب چهار شبکه، بررسی و پیاده سازی چهار الگوریتم مطرح در شبکه های بی سیم بوده اما با توجه به نظر شما، این بخش رو به پیاده سازی مقالات اختصاص خواهیم داد.

 4. تصویر آواتار کاربر 0
  Hamed شنبه , 26 آبان

  این آموزش فقط شبکه های وایرلس هست یا سنسور نتورک و اینترنت اشیا هم شاملش میشه ؟ انرژی محور میتونه اشیا رو هم شامل‌ بشه. من یه پکیج جامع واسه اینترنت اشیا به شدت لازم دارم. این آموزش واسه کسایی هست که با متلب قبلا تجربه پیاده سازی داشتن و با سینتکس آشنا هستن درسته ؟ شما که در این دوره دارید کلا موضوعات انرژی محور رو بررسی می کنید و روی شبکه های وایرلس و سنسور نتورک کار می کنید، بهتره چند پروتکل ارتباطی هم بین این نود ها اضافه بشه و حالت MIMO به خودشون بگیرن و یه جورایی بحث مصرف انرژی در اینترنت اشیا رو تو همین پکیج پوشش بدید.

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهشنبه , 26 آبان

   همانطور که شبکه بی سیم روی عنوان آموزش قرار داره، این آموزش شامل تمامی مباحث وایرلس، سنسور نتورک و اینترنت اشیا میشه، اما قابلیت ارسال داده های واقعی بر مبنای دادهه ای محیطی (مثل آلودگی، دما و ... تحت یک توزیع) را خواهد داشت. در مورد اینترنت اشیا هم یک نرم افزاری شبیه ساز شبکه با عنوان netGate _nbo آماده کردیم که در لینک زیر معرفی شده:
   شبیه سازی و تحلیل شبکه های کامپیوتری با netGate_nbo
   این برنامه قابلیت پیاده سازی اینترنت اشیا، حتی برد های الکترونیکی را به طور کامل بر مبنای پروتکل های شبکه داره. بعد از تکمیل فیلم های حاضر در این مورد هم فیلم آموزشی تهیه خواهد شد. این آموزش طوری طراحی شده که حتی افراد مبتدی که هیچ آشنایی با محیط متلب ندارند هم براحتی می تونه با اون ارتباط برقرار کنه.
   فصل اول به صورت کامل و مفصل در مورد محیط شناسی متلب و نحوه برنامه نویسی در آن تهیه شده و در ضمن چون هدف اموزش شبکه های بی سیم هستش، بنابراین تمامی توابعی که در شبکه های بی سیم لازمه، آموزش داده شده و آموزش ایجاد و کار با توابع و کلاس ها در قالب یک سناریوی مرتبط با شبکه های بی سیم تشریح شده.
   الگوریتم های کلاسترینگ در فصل سوم تشریح خواهند شد، یعنی تمامی الگوریتم های کاهش مصرف انرژی به همراه خوشه بندی ها تشریح خواهند شد و همچنین الگوریتم هایی هم که مد نظر کاربران باشه تا تکمیل نهایی آموزش، به لیست الگوریتم های اموزشی اضافه خواهد شد. برای بحث در مورد اینترنت اشیا، لازمه که پروتکل های شبکه پیاده سازی بشن، ما در شبیه ساز netGate_nbo این امکان را فراهم کرده و زیر ساخت های کامل شبکه را پیاده سازی کردیم.
   در بحث اینترنت اشیا شما دقیقا دنبال چی هستین ؟ چون ما پکیج کامل اینترنت اشیا را در محیط netGate_nbo می سازیم.

 5. تصویر آواتار کاربر 818
  الماسی جمعه , 3 مرداد

  سلام خسته نباشید، اول از همه واقعا باید کلی ازتون تشکر کنم بابت قرار دادن این سری اموزش، خدا خیرتون بده، جسارتا زمان تکمیل قسمت های 2تا 4 رو بفرمایید چون بسیار به این مطالب شخضا نیازمندم. باتشکر