آموزش شبیه سازی شبکه های بی سیم با متلب – انرژی محور

آموزش شبیه سازی شبکه های بی سیم با متلب – انرژی محور

آموزش شبیه سازی شبکه های بی سیم با متلب

فیلم آموزش شبیه سازی شبکه های بی سیم (Wireless Networks) با نرم افزار متلب در حال ضبط است که به صورت انرژی محور خواهد بود. این آموزش شبکه در قالب ۴ فصل و ۲۱ جلسه به مباحث مطرح شده در سرفصل ها می پردازد. در ادامه به معرفی شبکه های بی سیم و بحث مصرف انرژی در این شبکه ها پرداخته و سرفصل های دوره به همراه فیلم دو جلسه از فصل اول قرار داده شده است.

این آموزش در حال ضبط بوده و به زودی در سایت منتشر می شود. شما کاربران گرامی می توانید در کانال تلگرامی سایت به آدرس https://t.me/netsimulate عضو شوید تا به محض انتشار در جریان باشید. لطفا نظرات و پیشنهادات خود در مورد سرفصل های آموزش را در بخش دیدگاه ها، برای ما ارسال کنید تا قبل از اتمام دوره، بر روی آن اعمال کنیم.

معرفی شبکه های بی سیم (Wireless Networks)

در طی چند سال اخیر، بکارگیری تجهیزات بی سیم در میان عموم مردم بسیار گسترده و قابل توجه بوده است. تکنولوژی ها و ارتباطات بی سیم در امور تجاری و صنایع کامپیوتری، به سرعت به جایگاه و محبوبیت ویژه ای دست پیدا کرده است. انعطاف پذیری بالا و همچنین قابلیت جابجایی بسیار بالا در شبکه های بی سیم نسبت به دیگر شبکه ها، دلیلی بر رشد چشمگیر و گسترده این شبکه ها بوده است. در شبکه های سنتی سیمی، کاربر به کابل مخصوصی نیاز دارد تا از آن طریق بتواند دستگاه خود را به شبکه متصل کند. اما فناوری های بی سیم به کاربران این امکان را فراهم می سازد تا بدون محدودیت مکانی و با سرعت بالایی که بر اساس سخت افزار های موجود در زیرساخت شبکه تعیین می گردد، به اطلاعات موجود در شبکه دسترسی داشته باشند.

با این وجود، به لطف تکنولوژی های موجود که روز به روز نیز پیشرفته تر می شود، تمامی اجزای موجود در دنیا به سمت بی سیم شدن پیش می رود. در زندگی روزمره خود با سیستم های فرکانس رادیویی (RF) سروکار داریم و به نوعی اجزای جدایی ناپذیر زندگی ما شده اند. فرکانس های رادیویی اتصال بی سیم را برای انواع مختلفی از دستگاه های مورد استفاده در زندگی ما فراهم می سازد و در مسافت های طولانی همچون تلفن های سلولی (Cell Phone) و شبکه های ماهواره ای و همینطور سیستم های دیجیتال مسافت متوسط مثل روترها کاربرد دارند. امروزه متحرک بودن (Mobility) از اجزای مهم در زندگی انسان بوده و سیستم های بی سیم به انسان ها این امکان را فراهم ساخته است که در حال راه رفتن نیز بتوانند از اینترنت استفاده کند.

ارتباطات بی سیم باعث شده تا انقلابی در دنیای شبکه رخ دهد و مباحث متفاوتی همچون Wireless LAN’s ، Mobile Radio Networks و همینطور شبکه های سلولی به وجود آید. شبکه های بی سیم به کمک فناوری های پیشرفته و کارآمد، انطعاف پذیری و مزایای بسیاری را به دنیای شبکه افزوده است. مثل بحث قابلیت جابجایی یا Mobility بودن گره های شبکه. اما در مقابل این مزایا، ما را در زمینه امنیت شبکه ها به چالش کشیده است. این روزها فناوری بی سیم برای ما اهمیت ویژه ای دارد و توجه بسیاری از پژوهشگران را نیز به خود جلب کرده است.

مصرف انرژی در شبکه های بی سیم

یکی از مسائل چالش برانگیز در شبکه های بی سیم، محدودیت انرژی و طول عمر گره های شبکه است. بر این اساس، هر گره باید تا حد امکان از انرژی به شکل بهینه ای استفاده کند تا بتواند طول عمر شبکه را افزایش دهد. این دوره آموزشی نیز با هدف کاهش مصرف انرژی در این شبکه ها می باشد.

سرفصل های دوره شبیه سازی شبکه های بی سیم

فصل اول: مقدماتی متلب – تکمیل شده (جهت مشاهده اینجا کلیک کنید +)

 • جلسه اول: محیط شناسی متلب به صورت کامل و با جزئیات
 • جلسه دوم: برنامه نویسی پایه در محیط کنسول و اسکریپت
 • جلسه سوم: معرفی توابع پرکاربرد عمومی و برنامه نویسی مرتبط با آن
 • جلسه چهارم: برنامه نویسی توابع و کلاس‌ها و نحوه بکارگیری آنها
 • جلسه پنجم: ایجاد یک برنامه کاربردی جهت پوشش تمامی مباحث پایه

فصل دوم: برنامه نویسی گرافیکی شبکه‌ های بی سیم

 • جلسه اول: برنامه نویسی محیطی شبکه‌ های بی ‌سیم دوبعدی
 • جلسه دوم: برنامه نویسی محیطی شبکه‌ های بی ‌سیم سه بعدی
 • جلسه سوم: اعمال حرکت، چرخش، تغییر اندازه محیط شبکه و نودها
 • جلسه چهارم: اعمال شرایط مرزی و بررسی تصادم نودها در حین حرکت و غیره
 • جلسه پنجم: تعیین محدوده ارسال و دریافت به شکل یک جهته و چند جهته
 • جلسه ششم: اعمال ویژگی‌ های بصری به اشیای گرافیکی شبکه (شبیه ‌سازی آلارم و غیره)

فصل سوم: برنامه نویسی شبکه ‌های بی‌سیم و اعمال الگوریتم‌ های مختلف

 • جلسه اول: بررسی تئوریکی شبکه‌ های بی ‌سیم با هدف کاهش مصرف انرژی
 • جلسه دوم: معرفی شبکه‌ های بی ‌سیم انرژی محور معمول
 • جلسه سوم: دسته ‌بندی شبکه ‌های بی‌ سیم انرژی محور بر اساس استراتژی کاهش مصرف انرژی
 • جلسه چهارم تا هشتم: انتخاب چهار شبکه معمول و برنامه نویسی آنها در یک پروژه یکپارچه

فصل چهارم: مرور دروس قبلی و معرفی شبکه های بی سیم پیشرفته

 • جلسه اول: مرور کل مباحث مطرح شده در جلساب قبلی
 • جلسه دوم: معرفی اجمالی شبکه ‌های بی ‌سیم پیشرفته انرژی محور

پیش نمایش بخش هایی از آموزش شبیه سازی شبکه های بی سیم با متلب

جلسه اول از فصل یک - محیط شناسی کامل متلب با جزئیات (1 ساعت و 38 دقیقه - 182 مگابایت)لینک دانلود

جلسه پنجم از فصل یک - ساخت برنامه کاربردی جهت پوشش مباحث پایه (23 دقیقه - 61.11 مگابایت)لینک دانلود

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  امیر پنج شنبه , ۱۰ آبان

  مشخصه که مدرس مسلطه، قیمت این آموزش چقدره ؟ و اینکه اگر امکان داره، پیش نمایش های بیشتری بزارید. برای شبکه های بی سیم مبتنی بر امنیت هم فیلم اموزشی دارین؟ موضوع پایان نامم اختلال با استفاده از پارازیت‌ های هدفمند هست، البته دو فصل اول این اموزش و برخی از دروس فصول بعدی به دردم می خوره و اگر امکان داره زمان دقیق انتشار فیلم را هم اعلام کنین. ممنون

 2. تصویر آواتار کاربر 0
  تمنا پوردستان جمعه , ۱۱ آبان

  خیلی جالب و قدم به قدم و کاملا با بیانی پیوسته آموزش داده، فقط دقیقا کی آماده می شه، من خیلی بهش نیاز دارم، مدت ها بود که دنبال چنین آموزشی بودم، متاسفانه چند تا اموزش در این زمینه خریداری کردم، که اکثرا یا در سطح ضعیف و مبهم بودند یا کاملا تئوریک و بی محتوا. من چندتا از آموزش های شما را هم استفاده کردم که راضیم.