نرم افزار شبیه ساز MiniNet برای شبیه سازی شبکه های نرم افزار محور (SDN)

 • دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
 • بازدید ۲,۵۷۶ نفر

تصویر mininet-simulation-software-sdn_4283_1 نرم افزار شبیه ساز MiniNet برای شبیه سازی شبکه های نرم افزار محور (SDN)

نرم افزار شبیه ساز MiniNet برای شبیه سازی شبکه های SDN

در این بخش دانلود رایگان نرم افزار شبیه ساز MiniNet نسخه 32 بیتی و 64 بیتی را همراه فیلم آموزش نصب بر روی سیستم عامل Ubuntu آماده کردیم که در ادامه به معرفی شبکه های SDN و معرفی شبیه ساز MiniNet پرداخته و لینک دانلود رایگان قرار داده شده است.

شبکه های نرم افزار محور (SDN)

شبکه های نرم افزار محور (Software Defined Networking – SDN) یک معماری جدید در شبکه های کامپیوتری است که امکان مدیریت شبکه را در سطح بالاتری فراهم می کند. این امر از طریق جداسازی لایه تصمیم گیرنده در مورد نحوه هدایت ترافیک (لایه کنترل) از لایه زیرین که وظیفه هدایت بسته ها به مقصد انتخابی را دارد (لایه داده) انجام می شود. شبکه های نرم افزار محور یا شبکه ‌های مبتنی بر نرم ‌افزار (SDN) ، شامل تجهیزات و زیرساختی است که اجرای آن در مقیاس تجاری، معمولا با هزینه های زمانی و مالی چشمگیری همراه است. بنابراین لازم است قبل از اجرای واقعی شبکه ، یک مدل سازی و تحليل قبلی در مورد شبکه مورد نظر صورت گیرد و مشکلات احتمالی شبکه، شناسایی و برطرف گردد. برای این کار نیاز به ابزاری داریم که تجهیزات و ارتباطات شبکه را برای ما مدل سازی و شبیه سازی کند.

تصویر mininet-simulation-software-sdn_4283_2 نرم افزار شبیه ساز MiniNet برای شبیه سازی شبکه های نرم افزار محور (SDN)

نرم افزار شبیه ساز Mininet

نرم افزار مینی نت (Mininet) یک شبیه ساز شبکه به صورت اپن سورس است که برای پشتیبانی از پروژه ‌های تحقیقاتی و آموزشی در زمینه شبکه ‌های مبتنی بر نرم ‌افزار – شبکه های نرم افزار محور (SDN) ، توسط گروهی از اساتید دانشگاه استنفورد طراحی شده است. نرم افزار Mininet یک شبیه ساز شبکه متن باز و مبتنی بر لینوکس است که به خاطر پشتیبانی توکار از سوئیچ های OpenFlow به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

نرم افزار شبیه ساز Mininet ، شبکه ‌ای با میزبان ‌ها، سوئیچ‌ ها، کنترلرها و لینک ‌های مجازی را فراهم می کند. میزبان ‌های مینی نت ، نرم افزار های شبکه ‌ای استاندارد لینوکس را اجرا کرده و سوئیچ‌ های آن از پروتکل OpenFlow برای انعطاف پذیری بالا در مسیریابی ‌های سنتی و شبکه SDN پشتیبانی می کند. توابع موجود در شبیه ساز مینی نت ، انواع مختلف کنترل کننده ‌ها و سوئیچ ‌ها را ساپورت می کند. همینطور در Mininet می ‌توان سناریو های پیچیده سفارشی را به کمک API Mininet Python ایجاد نمود.

 

باکس دانلود
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۲ مورد)
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  sh شنبه , 14 تیر

  سلام لطفا یوزر نیم و پسورد ورود به سیستم عامل رو هم بدید. ممنون

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهشنبه , 14 تیر

   یوزرنیم: mininet پسورد: mininet