حمله Black hole در شبکه های ادهاک موبایل

تصویر black-hole-attack-manet_291 حمله Black hole در شبکه های ادهاک موبایل

حمله Black hole (سیاه چاله) در شبکه های ادهاک موبایل

حمله Black hole یا حمله سیاه چاله یک نوع از حمله DOS می باشد که اطلاعاتی در مورد مسیر جعلی که داده می بایست ارسال گردد را منتشر می سازد. گره بدخواه در شبکه از پروتکل های مسیریابی استفاده کرده و خود به صورتی معرفی می کند که یک راه قابل اعتماد به گره مقصد داراست.

حمله سیاه چاله یکی از حملات لایه شبکه است که گره متخاصم پس از دریافت بسته های داده به جای هدایت این بسته ها آنها را دور ریخته و از هدایت این بسته ها خودداری می کند. این نوع از حمله اگر چه قادر است ضربات بسیار سنگینی به شبکه وارد نماید اما گره های مجاور این گره متخاصم می توانند به سادگی با نظارت بر کارایی، این گره های بدخواه را تشخیص دهند.

در صورتی که گره بدخواه قبل از اینکه گره واقعی پاسخ بدهد، به گره متقاضی پاسخ بدهد یک مسیر جعلی فراهم خواهد شد که این مسیر بسیار خطرناک بوده و در آخر بسته ها به مقصد ارسال نمی کند، گره بدخواه در شبکه اختلال ایجاد می کنه و در واقع جلوی بسته ها را گرفته و آنها را از عمل می اندازد و از این طریق رفت و آمد بسته ها در شبکه را مختل می کند.

نحوه عملکرد حمله Black hole در شبکه های Ad Hoc

به طور مثال منبع S قصد دارد با گره D ارتبط داشته باشد، منبع S با فرستادن بسته حاوی درخواست مسیر به همسایه های خود فرآیند کشف مسیر را شروع می کند، گره مقصد D یا دیگر گره میانی قادر است تا با فرستادن بسته جواب، به منبع S پاسخ دهد.

با توجه به اینکه گره X یک گره بدخواه می باشد، بسته درخواست را نیم فرستد، در مقابل به صورت اشتباه به گره S پاسخ می دهد که آن یک مسیر جدید و قابل اعتماد به D می باشد. بنابراین بسته جواب از گره X به گره D می رسد. حال که گره X تمامی بسته ها را که از گره S به گره D فرستاده شدند را جذب کرده، یک حمله Black hole یا سیاه چاله صورت گرفته است.

ارتباط گره ها در حمله Black hole (سیاه چاله)

تصویر black-hole-attack-manet_291_2 حمله Black hole در شبکه های ادهاک موبایل

 

مطالب مرتبط
شبکه های بین خودرویی VANET

بازدید ۵۲۵۹ نفر
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۳ مورد)
  1. تصویر آواتار کاربر 0
    طاهر جمعه , 17 شهریور

    آیا برای شبیه سازی حمله سیاه چاله در آپنت و یا ns3 رو هم تو سایتتون اماده دارید؟

  2. تصویر آواتار کاربر 0
    صدیقه طالبی شنبه , 1 خرداد

    چگونه از حمله black hole در شبکه manet جلوگیری کنیم؟