پروتکل مسیریابی ODMRP در شبکه های ادهاک موبایل

پروتكل مسیریابی ODMRP در شبکه های ادهاک موبایل

پروتکل مسیریابی ODMRP در شبکه های ادهاک موبایل

پروتکل مسیریابی ODMRP یا on-demand Multicast Routing Protocol یک پروتکل مسیریابی براساس مش می باشد که در شبکه های ادهاک مورد استفاده قرار می گیرد.

عملکرد پروتکل مسیریابی ODMRP :

این الگوریتم راهکاری را براساس نیاز برای ساختن مسیرهای دینامیکی و دستیابی به عضویت گروه چندپخشی به کار می‌برد و برای شبکه های بی سیم AD HOC که دارای گره های متحرک و پهنای باند کم و تغییرات سریع در توپولوژی شبکه نیاز به مصرف توان کم هستند، کاربرد دارد.

با استفاده از مفهوم مشابه به جای درخت مشکلاتی که در درخت های چندپخشی ایجاد می‌شود در این الگوریتم وجود ندارد از خصوصیات پروتکل مسیریابی ODMRP کمتر بودن سرباره و راحتتر بودن ارتباط در شبکه‌های بی‌سیم است. مشابه پرتکل های مسیریابی براساس نیاز، در این الگوریتم یک فاز جستجو و یک فاز باز پاسخ این الگوریتم را تشکیل می‌دهند.

بسته Join-Query در پروتکل ODMRP :

هنگامی که یک منبع چندپخشی داده‌ای برای ارسال داشته باشد ولی مسیر مورد نیاز آن را نداشته باشد، سیلی از بسته های عضویت را در شبکه ایجاد می‌کند و می فرستد. این بسته Join-Query نامیده می‌شود و به طور متناوب از شبکه همه پخشی می شود و اطلاعات عضویت و مسیرها را به روز می‌کند. هنگامی که یک گره پیام Join-Query غیر تکراری دریافت کند ID گره بالایی خود را در جدول مسیریابی ذخیره می‌کند و بسته را دوباره همه پخشی می‌کند. هنگامی که بسته Join-Query به گیرنده چندپخشی می‌رسد، این گیرنده یک پیام Replay-Join تولید می‌کند و آنرا به همسایگان خود همه پخشی می‌کند.

هنگامی که هر گره این بسته را دریافت می‌کند، ID آنرا با داده های ذخیره شده قبلی مقایسه می‌کند و در صورت یکی بودن داده‌ها، متوجه می شود که به سر راه منبع واقع است، بنابراین یک پیام Join Replay می‌سازد و FG- Flag را فعال می‌کند و آنرا همه پخش می‌کند. این کار تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که این پیام به گره منبع در کوتاهترین مسیر برسد. در این عمل حاشیه اطمینان ارسال پیام Join-Replay نقش مهمی بازی می‌کند. بنابراین در بعضی از استانداردها در صورت نرسیدن پیام Join-Replay به منبع، منبع دوباره درخواست خود را ارسال می‌کند یا در بعضی از الگوریتم های دیگر پیام Join-Replay علاوه بر گره بالایی به گره‌های دیگر نیز فرستاده می‌شود.

بعد از ساخت و برقراری یک ارتباط منبع داده های خود را توسط مسیر‌های انتخاب شده به گیرنده‌ها می‌فرستد. هنگامی که یک گره بسته داده را دریافت می‌کند در صورتی که نشانه FG- Flag آن فعال شده باشد که نشانه این است که گره برروی مسیر واقع است، آنرا به گره‌های بعدی می‌فرستد. در پروتکل مسیریابی ODMRP هیچگونه پیام خاصی برای ترک یک گره نیاز نیست. هنگامی که یک منبع داده بخواهد یک گروه را ترک کند، کافی است ارسال پیام Join- Query را متوقف کند و اگر یک گیرنده بخواهد گروه را ترک کند کافی است از باز پاسخ پیام Join – Reply صرفنظر کند.

گره‌هایی که با فعال شدن G-Flag عضویت یک مسیر هستند بعد از دوره زمانی خاصی کمه داده‌ای توسط آنها دریافت نشد، Flag خود را در غیر فعال می‌کنند. این مقادیر دوره زمانی، تأثیر زیادی در کارایی الگوریتم ODMRP دارند، انتخاب این مقادیر به محیط شبکه که شامل نوع ترافیک، بار ترافیک، شیوه حرکت، سرعت حرکت، ظرفیت کانال و غیره می باشد، بستگی دارد.

گره هایی که پروتکل مسیریابی ODMRP در آنها اجرا می شود دارای جداول زیر هستند:

 1. جدول مسیریابی : که این جدول براساس نیاز مسیریابی ساخته می شود و براساس پیام‌های Join Query و Join Replay به روز می‌شود.
 2. جدول اعضاء گروه ارسال : که این جدول مسیرهایی که گره عضو آن است را مشخص می‌کند و ID گروه چندبخشی متناظر با آن و زمان دیدن آخرین پیام مربوط به آن گروه را در خود ذخیره می‌کند.
 3. حافظ پنهان پیام : که این حافظ برای تشخیص دریافت تکراری پیام‌ها به کار می‌رود.

در این الگوریتم چون پهنای باند یک پارامتر مهم است و ایجاد سیل بسته های جستجو برای بروزرسانی مسیریابی، معمولاً مشکلاتی را پدیده می‌آورد، بنابراین دوره تناوب بروز رسانی یک پارامتر مهم است که براساس حرکت و محل گره‌ها در شبکه تعیین می‌شود.

شایان ذکر است که انتخاب مسیر در پروتکل ODMRP بدین نحو است که یک گیرنده یک مسیر را به گونه ای انتخاب می‌کند که دارای کمترین مقدار تأخیر باشد.

مزایای پروتکل مسیریابی ODMRP :

 1. سادگی، کم بودن سرباره کانال و حافظه
 2. استفاده از کوتاهترین مسیرهای بروز شده
 3. ساخت مسیرهای مطمئن بر اساس گره های ارسال

معایب پروتکل مسیریابی ODMRP :

 1. هنگامی که تعداد زیادی فرستنده چند پخشی بسته های جستجوی خود را در شبکه به صورت سیل رها کنند شبکه دارای مشکل می شود

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  ساسان جوادی دوشنبه , 17 جولای

  سلام یه پروژه می خوام که موضوعش مربوط به پروتکل مسیریابی ODMRP باشه دیدم مطالبشو دارین گفتم شاید بتونم پروژشو هم از سایت شما دریافت کنم اگه هست لطفا جهت خرید اطلاع بدید.

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهسه‌شنبه , 18 جولای

   شبیه سازی پروتکل ODMRP رو آماده نداریم اگر سفارش بدید می تونیم براتون شبیه سازی رو انجام بدیم فقط با کدوم شبیه ساز می خواهید انجام کنیم اونو توی ایمیل ذکر کنید.

 2. تصویر آواتار کاربر 0
  سولماز رهاوردی یکشنبه , 6 آگوست

  سلام من دانشجوی ارشد هستم یه ارائه دارم در مورد پروتکل ODMRP در شبکه های ادهاک موبایل ولی متاشفانه به غیر از این توضیحات نتونستم مطالب دیگه ای پیدا کنم استادمون توصیه کرده که حجم مطالبامون بایدخیلی طولانی باشه... صمیمانه از تون خواهش می کنم که کار بنده رو راه بندازین.

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهسه‌شنبه , 8 آگوست

   برای اینکه مطالب بیشتری در مورد پروتکل ODMRP پیدا کنید بهتره مقالات مرتبط با این موضوع رو در سایت ساینس دایرکت بگردید و پیدا کنید برای دانلود رایگان مقاله هم توی سایت آموزش دادیم.