الگوریتم های مسیریابی

الگوریتم های مسیریابی

الگوریتم های مسیریابی متفرقه

پروتکل مسیریابی OLSR در شبکه های ادهاک موبایل

تصویر olsr-routing-protocol-in-mobile-ad-hoc-networks_499 پروتکل مسیریابی OLSR در شبکه های ادهاک موبایل

پروتکل مسیریابی OLSR در شبکه های ادهاک موبایل

پروتکل مسیریابی OLSR یا Optimized link state routing یك پروتكل مسیریابی جدولی نقطه به نقطه است و براساس الگوریتم حالت لینك می‌باشد. در یك پروتكل حالت لینك صرف، تمام مسیرهای ارتباطی بین گره‌های همسایه مشخص می‌شود و در سرتاسر شبكه پخش می‌شود.

عملکرد پروتکل مسیریابی OLSR

پروتکل مسیریابی OLSR بهینه شده یك پروتكل حالت لینك برای شبکه های ادهاک موبایل است. ابتداً اندازه بسته‌های كنترل را كاهش می‌دهد و به جای تمام لینك‌ها فقط زیر مجموعه‌ای از لینك‌ها را در میان همسایگانش مشخص می‌كند كه در واقع نقش انتخاب گرهای چند نقطه‌ای آنرا ایفا می‌كنند. ثانیاً از طریق كاربرد گره های انتخاب شده كه این مجموعه نقاط رله‌های چند نقطه‌ نامیده می‌شوند، حجم ترافیك كنترل را به حداقل می‌رسانند.

در این استراتژی هر گره ای اطلاعات پیکربندی را با تبادل متناوب پیام های حالت لینک نگهداری می کند. الگوریتم مسیریابی OLSR در کاهش پیام های کنترلی و تعداد گره های دوباره ارسال کننده در هر به هنگام رسانی مسیر با استفاده از استراتژی پاسخ چند نقطه ای (MPR) است. در خلال به هنگام رسانی پیکربندی هر گره ای در شبکه مجموعه ای از گره های همسایه را برای ارسال مجدد بسته ها انتخاب می کند. این مجموعه نقاط رله های چندنقطه ای نامیده شده و هرگره ای که داخل مجموعه نباشد می تواند بسته را خوانده یا آن را پردازش کند، ولی قادر به ارسال مجدد آن نمی باشد.

برای انتخاب MPR ها هر گره ای به صورت متناوب لیستی از همسایه های اولین پرش خود را با پیام hello منتشر می کند. از میان لیستی که پیام hello را دریافت می کنند، هر گره ای مجموعه ای از همسایه های تک پرشی که قادر به کشف همسایه با دو پرش است را انتخاب می کنند.

رله­ های چند نقطه­ ای در پروتکل مسیریابی OLSR

در شکل زیر گره A می تواند گره های B،C،K و N را به عنوان گره های MPR انتخاب کند و این گره ها تمامی گره های شبکه را کشف می کنند. هر گره ای مسیر بهینه ای بر حسب پرش ها را به سمت مقصد بر اساس اطلاعات پیکربندی مشخص می کنند و این اطلاعات را در جدول مسیریابی ذخیره می کنند. به محض اینکه انتقال داده آغاز می شود مسیرها به سوی هر مقصدی بی درنگ دردسترس می باشد.

تصویر olsr-routing-protocol-in-mobile-ad-hoc-networks_499_1 پروتکل مسیریابی OLSR در شبکه های ادهاک موبایل

 

ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۷ مورد)
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  جواد لطفی جمعه , 23 تیر

  سلام فیلم آموزشی پروتکل OLSR رو هم تو سایت دارید توضیحاتشو تو سایتتون دیدم خوشحال شدم فیلمشو هم اگه واسه دانلود بزارید خیلی عاااااااااالی میشه ممنون خسته نباشید.

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهجمعه , 23 تیر

   در آخر همین صفحه فیلم مرتبطی با الگوریتم مسیریابی OLSR موجود است

   • تصویر آواتار کاربر 0
    احمدجمعه , 23 تیر

    سلام این فیلم مربوط به پروتکل olsr زیرنویس هم داره؟؟؟ اگه باشه میشه برام لینکشو بفرستین؟؟ ممنون میشم.

    • تصویر آواتار کاربر 1
     یعثوب سیفی زادهجمعه , 23 تیر

     زیرنویس نه متاسفانه، فیلم تشریح OLSR فقط به صورت زبان اصلی موجوده.

 2. تصویر آواتار کاربر 0
  علی مطلوبی چهارشنبه , 8 شهریور

  سلام. ممنون از اينکه اطلاعات کامل و مفيدی در مورد مسائل مختلف قرار ميدين. تاحالا نشده توی زمينه ای دنبال جواب باشم و جوابی نداشته باشين.

 3. تصویر آواتار کاربر 0
  سمیرا تابنده جمعه , 29 شهریور

  عالی بود خیلی ممنون استفاده کردیم.

 4. تصویر آواتار کاربر 0
  سمیرا تابنده چهارشنبه , 16 بهمن

  با سلام و عرض ادب معماری olsr عالی بود فقط اگر امکانش هست تشریح بشه. کلیپ هم فوق العاده بود. من ترجمه اش کردم.