تجزیه و تحلیل عملکرد شبکه LTE 4G در اجرای برنامه های چند رسانه ای با NS3

تجزیه و تحلیل عملکرد شبکه LTE 4G در اجرای برنامه های چند رسانه ای با NS3

تجزیه و تحلیل عملکرد شبکه LTE 4G با شبیه ساز NS3

در این بخش پروژه شبیه سازی تجزیه و تحلیل عملکرد شبکه LTE 4G در اجرای برنامه های چند رسانه ای با نرم افزار NS3 آماده کردیم که بر اساس پایان نامه Performance Analysis of an LTE-4G Network Running Multimedia Applications انجام شده است. قابل ذکر است که نویسنده، شبیه سازی پایان نامه را با نرم افزار شبیه ساز OPNET 17.5 انجام داده است. اما با به دلیل اینکه در نسخه رایگان OPNET 17.5 محدودیت هایی برای انجام این پروژه وجود داشت، از شبیه ساز NS3 استفاده کردیم. در ادامه به معرفی این پروژه شبیه سازی شبکه مخابرات سلولی پرداخته و فیلم و تصاویری از خروجی پروژه به همراه لینک دانلود رایگان نسخه PDF پایان نامه قرار داده شده است.

کاهش تاخیر و افزایش کیفیت خدمات در شبکه LTE

افزایش تقاضا برای تاخیر بسیار کم و رضایت از کیفیت سرویس پهنای باند فعلی در برنامه های کاربردی چند رسانه ای حریصانه در دستگاه های تلفن همراه و شبکه سلولی در حال افزایش است. این امر باعث بوجود آمدن مرحله بعدی در خانواده UMTS برای توسعه شبکه LTE توسط ۳GPP شد. LTE موج جدیدی از فرکانس برای شبکه ۴G فعلی است که فرکانس رادیویی مبتنی بر All-IP می باشد. این بدین معنی است که تمام برنامه های کاربردی که خواهان تقسیم شبکه هستند، باید همان شبکه باریک باند IP را به اشتراک بگذارند.

ارزیابی شبکه LTE 4G برای اجرا برنامه های چند رسانه ای

در این پایان نامه، ما قصد داریم تا به ارزیابی شبکه LTE 4G از نظر اجرا برنامه های چند رسانه ای بر اساس برخی پارامترهای کیفیت سرویس (QoS) بپردازیم. تحقیق ما با استفاده از نرم افزار شبیه ساز NS3 انجام شد. ما رفتار برنامه های VoIP و ویدئو کنفرانس را بر روی شبکه LTE در موقعیت استاتیک از گره ها بررسی می کنیم و هنگامی که گره ها با سرعت ۳۰ متر بر ثانیه حرکت می کنند، از یک مدل تحرک مسیریابی تصادفی در NS3 استفاده می شود.

ما مطالعه کردیم که چگونه این برنامه های چند رسانه ای به درجه های مختلف تراکم پاسخ می دهند، به ویژه هنگامی که برنامه های NGBR مانند Ftp و Http با کانال های GBR رقابت می کنند. ما در نهایت کلاس های مختلف ToS را که در شبکه LTE تعریف شده را مطالعه خواهیم کرد تا ببینیم چگونه می تواند بر عملکرد کیفیت خدمات (QoS) برای برنامه های چند رسانه ای در شبکه کمک کند.

نتایج شبیه سازی

نتایج ما نشان می دهد که گاهی اوقات، گره های تلفن همراه، تاخیر انتها به انتهای بهتری در ارسال بسته ها داشته و نمره میانگین برای گره های متناظر استاتیک به دلیل ارسال مجدد HARQ در مورد گره تلفن همراه برای برنامه VoIP داده شده است. علاوه بر این، شبیه سازی ما نشان داد که برنامه ویدئو کنفرانس گاهی اوقات در گره های موبایل که گره های استاتیک هستند، به علت انباشت ترافیک، ضعیف تاخیر انتها به انتها در عملکرد داشته و در آن تاخیر بالایی رخ می دهد که به تدریج کمتر می شود.

همچنین در این تحقیق ما دریافتیم که بهترین ترافیک در شبکه LTE باند باریک موجب کاهش عملکرد در ارائه کیفیت خدمات برای برنامه های VoIP و ویدئو کنفرانس شد. در حالی که کلاس های ترافیک LTE در استاندارد ۳GPP ، کیفیت خدمات را برای برنامه های چند رسانه ای از طریق شبکه LTE بهبود می بخشد.

تصاویر خروجی پروژه در محیط NS3

تجزیه و تحلیل عملکرد شبکه LTE 4G در اجرای برنامه های چند رسانه ای با NS3 تجزیه و تحلیل عملکرد شبکه LTE 4G در اجرای برنامه های چند رسانه ای با NS3 تجزیه و تحلیل عملکرد شبکه LTE 4G در اجرای برنامه های چند رسانه ای با NS3 تجزیه و تحلیل عملکرد شبکه LTE 4G در اجرای برنامه های چند رسانه ای با NS3 تجزیه و تحلیل عملکرد شبکه LTE 4G در اجرای برنامه های چند رسانه ای با NS3 تجزیه و تحلیل عملکرد شبکه LTE 4G در اجرای برنامه های چند رسانه ای با NS3 تجزیه و تحلیل عملکرد شبکه LTE 4G در اجرای برنامه های چند رسانه ای با NS3 تجزیه و تحلیل عملکرد شبکه LTE 4G در اجرای برنامه های چند رسانه ای با NS3 تجزیه و تحلیل عملکرد شبکه LTE 4G در اجرای برنامه های چند رسانه ای با NS3 تجزیه و تحلیل عملکرد شبکه LTE 4G در اجرای برنامه های چند رسانه ای با NS3 تجزیه و تحلیل عملکرد شبکه LTE 4G در اجرای برنامه های چند رسانه ای با NS3 تجزیه و تحلیل عملکرد شبکه LTE 4G در اجرای برنامه های چند رسانه ای با NS3 تجزیه و تحلیل عملکرد شبکه LTE 4G در اجرای برنامه های چند رسانه ای با NS3 تجزیه و تحلیل عملکرد شبکه LTE 4G در اجرای برنامه های چند رسانه ای با NS3 تجزیه و تحلیل عملکرد شبکه LTE 4G در اجرای برنامه های چند رسانه ای با NS3 تجزیه و تحلیل عملکرد شبکه LTE 4G در اجرای برنامه های چند رسانه ای با NS3 تجزیه و تحلیل عملکرد شبکه LTE 4G در اجرای برنامه های چند رسانه ای با NS3 تجزیه و تحلیل عملکرد شبکه LTE 4G در اجرای برنامه های چند رسانه ای با NS3 تجزیه و تحلیل عملکرد شبکه LTE 4G در اجرای برنامه های چند رسانه ای با NS3 تجزیه و تحلیل عملکرد شبکه LTE 4G در اجرای برنامه های چند رسانه ای با NS3


کتاب آموزش شبیه ساز NS3 به زبان فارسی به صورت PDF

کتاب آموزش شبیه ساز NS3 به زبان فارسی به صورت PDF

مشاهده کتاب NS3

مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید