پروتکل های مسیریابی در شبکه MANET با الگوریتم ACO مبتنی بر QoS

  • چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۱
  • بازدید ۶۳۳ نفر

تصویر qos-aco-routing-protocolsmanet-paper_7054 پروتکل های مسیریابی در شبکه MANET با الگوریتم ACO مبتنی بر QoS

پروتکل های مسیریابی در شبکه MANET با ACO مبتنی بر QoS

در این بخش مقاله مروری بر پروتکل های مسیریابی در شبکه MANET با الگوریتم بهینه سازی ACO مبتنی بر کیفیت خدمات (QoS) با عنوان انگلیسی QoS-Based ACO Routing Protocols in MANETs: A Review را برای دانلود رایگان قرار داده ایم که در ادامه توضیحاتی از چکیده مقاله ارائه شده و لینک دانلود رایگان PDF نسخه انگلیسی مقاله قرار داده شده است.

شبکه ad hoc موبایل MANET

شبکه ad hoc موبایل (MANET) مجموعه ای از گره های سیار است که اطلاعات را با چارچوبی غیر سازمان یافته و متمرکز مبادله می کنند. همه گره ها زمانی که باید مسیر های گره مبدا به گره مقصد را پیدا کنند و آن مسیرها را در شبکه ارتباطی حفظ کنند، به عنوان یک روتر رفتار می کنند. اما مسیریابی در شبکه های MANET به دلیل محیط پویای شبکه و محدودیت پهنای باند پیچیده می شود. هوش ازدحامی (Swarm intelligence – SI) که عمدتا الگوریتم ‌های مبتنی بر طبیعت هستند، توجه زیادی را برای محققین به منظور حل این مشکل به خود جلب کرده است. هوش ازدحامی مبتنی بر الگوریتم بهینه‌ سازی کلونی مورچگان برای ایجاد مسیرها در شبکه فوق العاده به نظر می رسند، زیرا مسئله یافتن کوتاه ترین مسیرها توسط مورچه ها مشابه مسئله مسیریابی در شبکه ها می باشد.

معرفی مقاله

هدف این مقاله بررسی و ارزیابی جامعی بر روی پروتکل های مسیریابی مبتنی بر الگوریتم ACO در شبکه MANET می باشد که در بخش اول ارائه شده است. بقیه مطالب مقاله به شرح زیر است: الگوریتم پایه کلونی مورچه ها (Ant Colony Optimization – ACO) در بخش دوم معرفی شده است. بخش سوم طبقه بندی پروتکل های مسیریابی شبکه های MANET مبتنی بر ACO را شرح می دهد. بخش چهارم الگوریتم های مسیریابی مختلف شبکه MANET مبتنی بر کیفیت سرویس (QoS) و الگوریتم ACO را توضیح می دهد. همچنین بخش پنجم به صورت خلاصه جدولی را برای توصیف تحلیل مقایسه ای پارامتر های شبیه سازی پروتکل های بررسی شده بر اساس الگوریتم ACO ارائه می دهد. در نهایت، کل کار مطالعه با نتیجه گیری در بخش ششم خلاصه شده است.

 

باکس دانلود
شناسه:
۷۰۵۴
صفحات:
۱۲ صفحه
زبان:
انگلیسی
فرمت فایل:
PDF
اندازه فایل:
۱ مگابایت
کتاب های مرتبط
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است