مشخصات

زبان

بانک اطلاعاتی

فایل ها

توضیحات

فایل های شبیه سازی شده در OMNET و فیلم آموزشی کوتاه و کلی برای توضیح پروژه دارد

۲۴۰,۰۰۰ تـــــومان

مطالب مرتبط

شبیه سازی سیستم صف در حالت های مختلف با نرم افزار OMNET

 • جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • بازدید ۱,۳۶۰ نفر

تصویر queue-simulation-comparison-packet-loss-omnet_3324_1 شبیه سازی سیستم صف در حالت های مختلف با نرم افزار OMNET

شبیه سازی سیستم صف با OMNET

در این بخش پروژه شبیه سازی سیستم صف در حالت های مختلف و مقایسه میزان از دست دادن بسته (packet loss) را با نرم افزار OMNET به همراه فیلم آموزشی آماده کردیم که در ادامه به معرفی صورت مسئله پرداخته و فیلم و تصاویری از این پروژه شبکه با OMNET قرار داده شده است.

صورت مسئله پروژه

فرض کنید در تصویر بالا generator بر اساس توزیع نمایی با نرخ تولید 2 عدد packet در ثانیه اقدام به تولید 200 packet با شماره های (1-200) می کند و هر کدام از packet های تولید شده با احتمال 33/33% دارای اولویت high (بالاترین اولویت) یا med (اولویت متوسط) و یا low (اولویت پایین) خواهد بود. همچنین در گره queue هر packet قبل از ارسال از طریق گیت خروجی نیازمند یک processing delay با توزیع نرمال با میانگین 0.8 و انحراف معیار (نه واریانس) 0.4 می باشد.

سناریوی اول

گره queue دارای 3 صف متفاوت برای هر یک از سطوح اولویت packet ها است و هر صف دارای پنج slot می باشد. توجه داشته باشید که تا زمانی که packet ای در صف با اوليت بالاتر وجود دارد، بسته های با اولویت کمتر امکان ارسال را نخواهند داشت (پس از شروع به پردازش یک packet حتی در صورت رسیدن packet ای با اولویت بالاتر کماکان packet فعلی ارسال شده و سپس اقدام به پردازش packet با اولویت بالاتر می نماییم).

سناریوی دوم

در این حالت فقط یک صف با پانزده slot خواهیم داشت که به صورت FIFO (بدون در نظر گرفتن اولویت) عمل می کند (سناریوی اول به تنهایی پیچیدگی کافی برای پروژه را دارد و می توان در صورت صلاحديد از سناریوی دوم صرف نظر کرد).

در هر دو سناریو در صورت پر بودن صف، packet ها drop خواهند شد.

سناریوی سوم

همین طور در مسیر queue و تا consumer نیز با احتمال 10% دچار packet loss خواهیم شد، در نتیجه اگر پس از 0.3 ثانیه از زمان ارسال بسته، Ack برای آن packet دریافت نکردیم فرض می کنیم که Packet loss رخ داده و  retransmission نیاز نمی باشد.

میزان loss packet کلی در هر سناریو و همینطور میزان packet loss برای بسته های هر سطح از اولویت (و همین طور نسبت بسته های drop شده به بسته های تولیدی از هر سطح اولویت) را بیابید (همین طور شماره بسته های drop شده برای مشاهده توالی بسته و وضعیت سامانه در زمان های مختلف می تواند مفید باشد). همچنین در صورت پیاده سازی سناریوی سوم بیابید که چه تعداد از packet loss به دلیل خطای کانال بوده و چه تعدادی به دلیل پر بودن باقر می باشد.

پارامتر های شبیه سازی

propagation delay : 100ms

راهنمایی:

 • برای پیاده سازی زمان بندی ها (همانند processing delay) بایستی از self message ها استفاده نمود
 • برای پیاده سازی صف می توان از ساختار cQueue خود شبیه ساز OMNET استفاده نمود یا از آرایه معمولی (یا برای اجتناب از shift دادن مداوم packet ها از ساختار vector)
 • برای حذف قسمت منفی در توزیع نرمال می توانید از تابع truncnormal استفاده کنید
 • در صورت نیاز به تکرار شبیه سازی، برای گرفتن نتایج متفاوت بايستي seed را تغيير دهيد
 


تصویر 1
تصویر 2
تصویر 3
تصویر 4
تصویر 5
تصویر 6
تصویر 7
باکس دانلود
شناسه:
۳۳۲۴
توضیحات:
فایل های شبیه سازی شده در OMNET و فیلم آموزشی کوتاه و کلی برای توضیح پروژه دارد
قیمت:
۲۴۰,۰۰۰ تـــــومان
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۱ مورد)
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  سینا شهبازی دوشنبه , 14 خرداد

  سلام من یه برنامه با نرم افزار آمنت دارم موقع اجرا خطا میده می تونم براتون ارسالش کنم بررسی کنید ببینید ایرادش چیه ؟