کاهش خطای تشخیص حمله همسایگی در شبکه حسگر بی سیم با NS2

کاهش خطای تشخیص حمله همسایگی در شبکه حسگر بی سیم با NS2

کاهش خطای تشخیص حمله همسایگی در شبکه WSN با NS2

در این بخش پروژه شبیه سازی کاهش خطای تشخیص حمله همسایگی در شبکه حسگر بی سیم با نرم افزار NS2 به همراه فیلم نحوه اجرا آماده کردیم که در ادامه به معرفی پروژه پرداخته و فیلم و تصاویر خروجی ها قرار داده شده است.

معرفی پروژه

در این پروژه با استفاده از مجموع پارامترهای ثابت، مثل فاصله بین دو گره و یا محل قرار گیری دقیق گره در محیط و زمان پاسخگویی و همچنین استفاده از الگوریتم رمزنگاری در ارسال و دریافت اطلاعات، تعیین می کنیم که آیا یک گره در شبکه معتبر است یا خیر. پس از تعیین اعتبار گره، نرخ حمله نیز مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. در واقع این پروژه به منظور کشف گره مزاحم همسایه در شبکه WSN طراحی شده است که در آن با استفاده از مقدار فاصله اندازه گیری شده توسط گره سالم و با فرض اینکه موقعیت گره های سالم مشخص می باشد، گره مزاحم کشف می شود.

پروتکل NPOS

علاوه بر آن ما از یک روش رمزنگاری ساده و یک روش hash برای اطمینان از اینکه داده به مقصد (گره سالم) رسیده است نیز استفاده کردیم که در قالب یک پروتکل با زبان سی پلاس پلاس نوشتیم. این روش طراحی شده، پروتکل NPOS نامگذاری شد که N در آن به معنی Neighbor یعنی همسایه و POS به معنی Position یعنی موقعیت است.

شبیه سازی و خروجی ها

برای بدست آوردن خروجی شبکه، ما سناریوی خود را در چند حالت که هرحالت شامل چند گره می باشد آزمایش کردیم که تعداد آنها به ترتیب ۱۰۰ گره ، ۱۵۰ گره ، ۲۰۰ گره و ۲۵۰ گره  می باشد. برای بدست آوردن خروجی شبیه سازی شبکه در نرم افزار NS2 اغلب از دستورات awk استفاده می شود که متاسفانه در حالت کشف گره مزاحم و نرخ یا درصد کشف، نمی توان این دستور را مورد استفاده قرار داد، ولی برای استخراج خروجی شبکه مثل گذردهی شبکه، تاخیر، جیتر و غیره که مربوط به جریان شبکه هستند، از دستورات awk استفاده می شود.

در این حالت که قرار است نرخ کشف گره مزاحم در شبیه سازی مشاهده شود، ما از دستورات نوشته شده، رمزنگاری و تابع Hash، استفاده می کنیم. یعنی در صورتی که گره ای وجود داشته باشد که از دید گره های سالم، و بر حسب فاصله گره ای غیر از گره سالم شناخته شود به عنوان گره مزاحم شناخته می شود. مثلا در حالت سناریوی شبکه با ۱۰۰ گره چون تعداد گره های مزاحم تزریق شده با تعداد گره های کشف شده برابر است، پس نرخ کشف گره ۱۰۰ می باشد و در صورتی که تعداد گره های کشف شده از تعداد گره های تزریق شده به عنوان مهاجم کمتر باشد در این صورت نرخ کشف کاهش پیدا می کند.

جدول پارامتر های شبیه سازی

مقدارپارامتر
نوع شبکهشبکه حسگر بی سیم تک کاناله
مدت زمان شبیه سازی۵۰۰ ثانیه
تعداد گره های شبکه۱۰۰ ، ۱۵۰ ، ۲۰۰ ، ۲۵۰
نوع لایه MAC۸۰۲٫۱۱
پروتکل مسیریابیDSR
نوع صفPriQueue
طول صف۵۰۰
مختصات شبکه (فضای شبیه سازی)۱۲۰ متر در ۱۲۰ متر
نوع پروتکل ارسال دادهUDP
نوع ترافیک ارسالیCBR
اندازه بسته ارسالی۱۰۰۰ بایت + ۴۰ بایت سرآیند بسته
روش پیشنهادیکشف گره همسایه بعلاوه یک الگوریتم رمزنگاری و Hash
نرم افزار شبیه سازNS2

تصاویر خروجی شبیه سازی در محیط NS2

کاهش خطای تشخیص حمله همسایگی در شبکه حسگر بی سیم با NS2 کاهش خطای تشخیص حمله همسایگی در شبکه حسگر بی سیم با NS2 کاهش خطای تشخیص حمله همسایگی در شبکه حسگر بی سیم با NS2 کاهش خطای تشخیص حمله همسایگی در شبکه حسگر بی سیم با NS2 کاهش خطای تشخیص حمله همسایگی در شبکه حسگر بی سیم با NS2 کاهش خطای تشخیص حمله همسایگی در شبکه حسگر بی سیم با NS2 کاهش خطای تشخیص حمله همسایگی در شبکه حسگر بی سیم با NS2 کاهش خطای تشخیص حمله همسایگی در شبکه حسگر بی سیم با NS2 کاهش خطای تشخیص حمله همسایگی در شبکه حسگر بی سیم با NS2 کاهش خطای تشخیص حمله همسایگی در شبکه حسگر بی سیم با NS2 کاهش خطای تشخیص حمله همسایگی در شبکه حسگر بی سیم با NS2


مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید