مدیریت اعتماد در شبکه اجتماعی وسایل نقلیه (VSN) – مجموعه مقالات

تصویر researches-trust-management-vsn-paper_7494_1 مدیریت اعتماد در شبکه اجتماعی وسایل نقلیه (VSN) - مجموعه مقالات

مدیریت اعتماد در شبکه اجتماعی وسایل نقلیه (VSN)

در این بخش مجموعه مقالات مدیریت اعتماد در شبکه اجتماعی وسایل نقلیه (VSN) را برای دانلود رایگان قرار داده ایم که شامل 7 مقاله به زبان انگلیسی است. در ادامه عنوان فارسی و انگلیسی هر مقاله به همراه خلاصه ای از روش کار مقاله بیان شده و لینک دانلود رایگان نسخه انگلیسی مقاله ها قرار داده شده است.

شبکه اجتماعی وسایل نقلیه (VSN)

امروزه با افزایش تعداد وسایل نقلیه، شبکه های اجتماعی وسایل نقلیه (Vehicular Social Networking – VSNs) توجه زیادی را در محافل دانشگاهی و صنعتی به خود جلب كرده است. این شبکه ها اولین بار در سال 2008 مطرح شد تا رانندگان و مسافران بتوانند در جاده ها برای یکدیگر پیام صوتی ارسال كنند. شبکه های VSN از تلفیق شبکه های موردی وسایل نقلیه (VANET) و شبکه های اجتماعی (OSN) شکل می گیرد. ویژگی های ارتباطی در شبکه VSN مانند شبکه ونت است، از قبیل ارتباطات وسایل نقلیه با وسایل نقلیه دیگر (ارتباطات V2V) و یا ارتباطات وسایل نقلیه با زیر ساخت كنار جاده ای (ارتباطات V2I). اگرچه این ارتباطات تحت تاثیر عوامل انسانی نیز قرار گرفته و چالش ها، مزایا و ارتباطات جدیدی را به وجود آورده است. این ارتباطات شامل ارتباطات وسایل نقلیه با انسان (V2I) و انسان با انسان (H2H) می باشد. این چارچوب ارتباطی جدید سبب شده است كه كاربرانی كه از آن استفاده می كنند بتوانند با جمع آوری و به اشتراک گذاری اطلاعات، علایق و موقعیت مکانی در شبکه های اجتماعی و بهره مندی از اطلاعات وسایل نقلیه كه به وسیله حسگر ها، دوربین ها، GPS ها و تجهیزات كنار جاده ای حاصل می گردد سرویس های به مراتب كامل تری نسبت به قبل دریافت نمایند.

كاربران مخرب در شبکه VSN

كاربران مخرب نیز می توانند اطلاعات نادرست را در شبکه VSN و شبکه VANET به اشتراک بگذارند و سبب شوند كاربران و برنامه هایی كه براساس آن اطلاعات، پایه ریزی می گردند را تحت تاثیر قرار داده و آنان را گمراه سازند و مشکلات فراوانی را برای سرویس هایی كه قرار است در زمینه های مختلف همچون ایمنی، راحتی، سرگرمی ارائه گردند ایجاد كنند. به عنوان مثال: در ساعات شلوغی كه مدیریت مسیر ها نقش كلیدی در حركت وسایل نقلیه بازی می كند، با اشتراک گذاری اطلاعاتی نادرست از قبیل وقوع تصادف و وجود ترافیک سنگین در مسیرهای خلوت، برنامه های مسیریابی را تحت تاثیر داده های نادرست خود قرار داده و كاربران را مجبور كنند تا از مسیرهای پر ازدحام استفاده كنند و بدین ترتیب موجب افزایش ازدحام در آن مسیرها می شوند و كاربران سرویس های مورد انتظار خود را دریافت ننمایند. در واقع هدف اصلی این گونه حملات كاهش عملکرد شبکه بوده و لازم است درجه اعتماد به كاربران و اطلاعاتی كه آنان به اشتراک می گذارند را به نحوی ارزیابی نمود. در این مورد به سبب ماهیت VSN نمی توان از كلید عمومی (PKI) برای این كار استفاده كرد، زیرا كلید عمومی تنها هویت مبدا و مقصد را در شبکه تضمین می كند و به ما این اطمینان را می دهد كه اطلاعات در طول مسیر شنود یا تغییر نکرده اند اما هیچ روشی برای ارزیابی صحت اطلاعات در آن موجود نمی باشد.

تصویر trust-management-vsn-learning-automata-matlab_7473_1 مدیریت اعتماد در شبکه اجتماعی وسایل نقلیه (VSN) - مجموعه مقالات

مدیریت اعتماد در شبکه VSN

موضوع مدیریت اعتماد در شبکه از چالش های بسیار مهم در این تکنولوژی نو ظهور است كه نیاز است مورد توجه قرار گیرد تا این اطمینان را به كاربران بدهد. اطلاعاتی كه در VSNs به اشتراک گذاشته می شود اطلاعاتی موثقی می باشد. برنامه ها و كاربرانی كه از اطلاعات به اشتراک گذاشته شده در شبکه استفاده می كنند باید بتوانند اطلاعات مذكور را ارزیابی كرده و داده های درست را از نادرست تفکیک كنند و از صحت اطلاعاتی كه در اختیار آنها قرار داده می شود مطمئن شوند تا سرویس هایی با كیفیت بهتر و دقیق تری ارائه دهند. برای حل چالش مطرح شده راه حل های مختلفی ارائه شده است. اگر چه همه آنها نیازمند یک لایه مركزی یا استفاده از سایر گره ها برای مدیریت اعتماد هستند اما خلاء یک سیستم مستقل و توزیع شده در همه آنها دیده می شود. در پروژه ای که از طریق لینک زیر در دسترس است، سعی شده با بهره گیری از اتوماتای یادگیر (Learning automaton) یک سیستم هوشمند توزیع شده ایجاد شود كه بدون نیاز به زیر ساخت، خود به تنهایی یا به كمک دیگر گره ها بتواند با ارزیابی تصمیمات موجود و بازخورد كه با اجرای آنها از محیط دریافت می شود تصمیم مناسب را انتخاب نماید.

https://netsimulate.net/trust-management-on-vehicular-social-networking-with-learning-automata-in-matlab/


مروری بر مقالات مدیریت اعتماد در شبکه VSN

مقاله اول

 • عنوان فارسی مقاله اول: معماری اعتماد آگاه از موقعیت برای شبکه های وسایل نقلیه
 • عنوان انگلیسی مقاله اول: Situation-Aware Trust Architecture for Vehicular Networks

معرفی مقاله اول: در این مقاله یک معماری اعتماد به نام اعتماد وضعیت آگاه (AST) که از سه جز تشکیل شده است مطرح می گردد كه عبارت اند از: 1- مدل كنترل سیاست مبتنی بر ویژگی برای محیط های ارتباطی بسیار پویا. 2- مدل اعتماد پیشگیرانه برای ایجاد اعتماد میان وسیله نقلیه و جلوگیری از شکستن اعتماد موجود. 3- مدل اعتماد شبکه اجتماعی مبتنی بر ایمیل جهت افزایش اعتماد و ایجاد یک چارچوب اعتماد غیر متمركز كه در آن AST با استفاده از اعتماد شبکه های اجتماعی به راه اندازی اعتماد بین خودروها می پردازد. این اعتماد سازی بر اساس فعالیت های ایمیل كاربران شکل گرفته می شود. كه به طور خاص شامل سه عملکرد می باشد: 1- اندازه گیری اعتماد بین یک كاربر ایمیل و مخاطبینش، پس از این كه دو كاربر ایمیل های خود را با یکدیگر مبادله كردند واحد بررسی اعتماد (TCA) بر اساس آدرس های ایمیل از طریق سرویس دهنده اعتماد ایمیل (EMT) آنرا بررسی می كند. 2- حفاظت از حریم خصوصی كاربران ایمیل در طول پروسه ایجاد اعتماد شبکه اجتماعی، در این عملکرد برای ایمیل ها دامنه های متفاوتی شکل می گیرد مانند دامنه های شخصی، كسب وكار و عمومی. این دامنه ها خود به سطوح مختلف اعتماد تقسیم می شوند. در دامنه عمومی از EMT به عنوان شخص مورد اعتماد استفاده می شود كه به تمام ایمیل سرویس دهنده در هر دامنه ای دسترسی خواهد داشت تا داده های آماری ایمیل های مربوط به هر حساب، ایمیل ثبت شده را بازیابی كند. همچنین كاربر برای مخفی نگه داشتن هویت خود در این دامنه بجای ایمیل از یک نام مستعار استفاده می كند. 3- تعامل اعتماد شبکه اجتماعی مبتنی بر ایمیل با توابع امنیتی مرتبط با شبکه وسایل نقلیه، در این مرحله، اعتماد مبتنی بر ایمیل توسط TCA مستقر درخودرو یا یک تلفن همراه بدست می آید.

تصویر researches-trust-management-vsn-paper_7494_2 مدیریت اعتماد در شبکه اجتماعی وسایل نقلیه (VSN) - مجموعه مقالات

هر TCA به صورت دوره ای، شناسه كاربران را برای پیدا كردن همکاران مورد اعتماد پخش می كند. TCA دریافت كننده پروتکل، جستجوی اعتماد را از طریق سرویس دهنده EMT برای ارزیابی اعتماد آدرس ایمیل دریافت شده اجرا می كند. براساس اعتماد ایمیل اجتماعی ساخته شده بر روی سرویس دهنده EM ، نتایج ارزیابی اعتماد به وسایل نقلیه به دستگاه كاربران برگردانده می شود. رمزنگاری و سیاست های امنیتی می توانند با در نظرگرفتن شناسه ایمیل به عنوان یک ویژگی یکپارچه شوند. كه نیازمند این است كه مولفه های كلید خصوصی مربوطه از قبل در عامل اعتماد جهانی نصب شده باشند. ایراد اصلی این مقاله در ایجاد اعتماد این است كه همیشه نیازمند یک شخص سوم می باشد تا ایمیل ها را برای گره ها بررسی و تایید نماید كه این مورد در ساعات شلوغی بزرگراه ها با افزایش بار بر روی سرویس دهنده، كارایی سیستم را كاهش می دهد.

دانلود مقاله اول با حجم 212 کیلوبایت


مقاله دوم

 • عنوان فارسی مقاله دوم: ایجاد اعتماد شبکه اجتماعی مبتنی بر ایمیل برای شبکه های وسایل نقلیه
 • عنوان انگلیسی مقاله دوم: Establishing Email-based Social Network Trust for Vehicular Networks

معرفی مقاله دوم: این مقاله یکی دیگر از راهکار های مطرح شده در رابطه با اعتماد اجتماعی مبتنی بر ایمیل می باشد. سرویس های ایمیل مزیت های فروانی دارند مانند: 1- ایمیل در همه جا در دسترس قرار دارد و می توان همه جا از آن استفاده كرد و با بقیه ارتباط برقرار نمود. 2- به كمک ابزار فیلترینگ ایمیل ها می توانیم به سادگی با كمترین سربارآن ها را فیلتر كرده و برحسب شخص، موضوع، زمان وكلید واژه، میزان اعتماد را بین كاربران ارزیابی نمود. 3- ایمیل سرویس ها معمولا دارای ابزار چت هستند كه كمک می كند كاربران به راحتی باهم ارتباط برقرار كنند. 4- طبق آمارها تقریبا هر انسانی حداقل یک ایمیل دارد كه میزان مقدار اعتمادی كه از ایمیل ها می توان بدست اورد نسبت به سایر شبکه های اجتماعی دقیق تر است. ایراد اصلی این مقاله در ایجاد اعتماد این است كه فرض گردیده افرادی كه ایمیل آنها تایید شده اطلاعاتشان نیز قابل اعتماد بوده در حالی كه كاربران مخرب می توانند با كنترل گره های مورد اعتماد، داده های نادرست را در شبکه پخش نمایند، چون این الگوریتم قادر به بررسی داده ها نیست.

تصویر researches-trust-management-vsn-paper_7494_3 مدیریت اعتماد در شبکه اجتماعی وسایل نقلیه (VSN) - مجموعه مقالات

برای ایجاد اعتماد اجتماعی بر مبنای ایمیل دو مدل ارائه كرده است:

 • مدل اعتماد نظیر به نظیر: در این مدل كاربران پس از از این كه ایمیل هایشان را رد و بدل كردند. براساس حساب ایمیل هایشان یک الگوریتم ارزیابی اعتماد را اجرا می كنند و به ایمیل نظیرشان یک برچسب اعتماد می دهند.
 • مدل اعتماد غیرمتمركز كسب و كار: دامنه های كسب و كار چندگانه وجود دارد و هر دامنه سرویس دهنده های خودش را دارد كه اعتماد ایمیل كاربرانش را بررسی می كند. به كمک سرویس دهنده ها می توان درخواست ها را به یک سرویسدهنده دیگر در دامنه دیگر ارسال كرد و بجای این كه كاربران مقدار اعتماد را خودشان بدست اورند سرویس دهند ها این كار را انجام می دهند.

دانلود مقاله دوم با حجم 567 کیلوبایت


مقاله سوم

 • عنوان فارسی مقاله سوم: رویکرد شبکه اجتماعی برای مدیریت اعتماد در VANET
 • عنوان انگلیسی مقاله سوم: A social network approach to trust management in VANETs

تصویر researches-trust-management-vsn-paper_7494_4 مدیریت اعتماد در شبکه اجتماعی وسایل نقلیه (VSN) - مجموعه مقالات

معرفی مقاله سوم: در این مقاله به مشکل اطلاعات آبشاری و نمونه برداری اطلاعات پرداخته می شود كه این عوامل بر طرح های مدیریت اعتماد در شبکه VANET تاثیر منفی می گذارد، همچنین رای گیری های ساده ای كه برای تصمیم گیری انجام می شود نتایج درستی را بخاطر عوامل ذكر شده بر نمی گرداند. برای حل این مشکل یک الگوریتم ارائه شده است كه در آن تمام وسیله نقلیه وزن یکسانی نمی گیرند با توجه به فاصله اش از رویداد، وزن های متفاوتی دریافت می كنند آنهایی كه یک رویداد در ابتدا مشاهده می كنند وزن یک، آنهایی كه درگام دوم قرار دارند a و گام بعدی a2 و به همین ترتیب ادامه می یابد. سپس اگر تصادف باشد برابر 1 و اگر نباشد برابر -1 است. مشکل روش این مقاله این است كه اعتبار بدست آمده در هیچ جایی ذخیره نمی شود و سوابق گذشته گره ها در نظر گرفته نمی شود. همچنین تمام گره ها ممکن است تحت تاثیر گره ای قرار گیرند كه از بقیه جلوتر است به عنوان مثال: اگر گره ایی كه از همه جلوتر است خبر از رویدادی بدهد كه رخ نداده است بقیه گره ها آن رویداد را به اشتراک می گذارند. بنابراین گره ای كه در انتهای صف است از تمام آنها یک چیز را دریافت و به آن اعتماد می كند.

دانلود مقاله سوم با حجم 455 کیلوبایت


مقاله چهارم

 • عنوان فارسی مقاله چهارم: ART: یک طرح مدیریت اعتماد مقاوم در برابر حمله برای ایمن سازی شبکه های ویژه وسایل نقلیه
 • عنوان انگلیسی مقاله چهارم: ART: An Attack-Resistant Trust Management Scheme for Securing Vehicular Ad Hoc Networks

معرفی مقاله چهارم: در این مقاله برای شناسایی و مقابله با حملات مخرب و ارزیابی اطمینان در شبکه های VANET چارچوب مدیریت اعتماد مقاوم در برابر حمله (ART) معرفی شده است. این طرح از دو مرحله تشکیل شده است: مرحله اول جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده و مرحله دوم: مدیریت اعتماد است كه خود از دو مرحله، 1- اعتماد داده و 2- اعتماد گره تشکیل شده است. اعتماد گره نیز شامل دو قسمت مجزا می باشد، 1- اعتماد عملکرد: كه بررسی می كند ایا دستگاه می تواند عملکردش را به اتمام برساند. 2- اعتماد پیشنهاد كه بررسی می كند آیا می توان پیشنهاد دستگاه را باور كرد یا نه. در این تحقیق پژوهشی بعمل آمده حملات به سه دسته تقسیم می شوند. ابعاد مختلف اعتماد ممکن است به عملکرد های مختلف مربوط باشد و انتخاب عملکرد های مختلف باید با ویژگی های پایه رفتار نادرست منطبق باشد مانند شدت نتیجه، تکرار رویداد. 1- حمله ساده : كه در ان مهاجم با به كنترل گرفتن گره ها كاری می كند كه از پروتکل های معمول شبکه پیروی نکنند و سرویس های لازم را در اختیار بقیه گره ها قرار ندهند. با این حال مقدار اعتماد جعلی درمورد دیگر گره ها درست نمی كند. 2- حمله بد دهان: علاوه بر انجام حمله ساده، مهاجم می تواند مقدار اعتماد جعلی بفرستد یا برای غیر قابل شناسایی شدن گره های مخرب از ساختار گره های سالم استفاده كند. 3- حمله زیگ زاگ یا حمله (روشن و خاموش): گاهی اوقات یک مهاجم حیله گر می تواند با تغییر رفتار گره های مخرب كار شناسایی آنها را حتی برای سیستم های مدیریت اعتماد سخت كند مثلا كاری كند كه یک مدت یک رفتار مخرب را انجام دهند و سپس متوقف و بعد از مدتی دوباره ان كار را انجام دهند یا بین مخاطبین مختلف رفتار های متفاوت ازخودشان نشان دهند.

تصویر researches-trust-management-vsn-paper_7494_5 مدیریت اعتماد در شبکه اجتماعی وسایل نقلیه (VSN) - مجموعه مقالات

در این مقاله با بررسی حمله های مختلف، سیستم تشخیص نفوذ (Intrusion detection system – IDS) ایجاد شده كه در عملکرد های مختلف با بررسی مجموعه رفتار گره ها، اعتماد آنها را ارزیابی می نماید كه این مستلزم ایجاد پایگاه داده كامل از كلیه رفتار ها و تاریخچه گره ها می باشد در حالی كه در محیط پویایی و گسترده ای مانند شبکه وسایل نقیله، راه اندازی این سیستم بسیار هزینه بر بوده و با افزایش در خواست ها، كارایی سیستم كاهش پیدا می كند.

دانلود مقاله چهارم با حجم 1.16 مگابایت


مقاله پنجم

 • عنوان فارسی مقاله پنجم: چارچوب مدیریت اعتماد ترکیبی برای شبکه های اجتماعی خودرویی
 • عنوان انگلیسی مقاله پنجم: A Hybrid Trust Management Framework for Vehicular Social Networks

تصویر researches-trust-management-vsn-paper_7494_6 مدیریت اعتماد در شبکه اجتماعی وسایل نقلیه (VSN) - مجموعه مقالات

معرفی مقاله پنجم: در این مقاله با الهام از مقاله دوم یک چارچوب تلفیقی برای ایجاد و مدیریت ارتباطات در شبکه VSN ارائه شده است که شامل مدیریت اعتماد مبتنی بر ایمیل و مدیریت مبتنی بر شبکه های اجتماعی می باشد. روشی كه برای بدست اوردن اعتماد از آن استفاده می شود از سه بخش تشکیل می شود:

 • خود راه انداز اعتماد: از سه لیست تشکیل می شود شامل: الف) لیست دیدارهای تصادفی. ب) لیست دوستان شناخته شده. ج) لیست افراد ناشناس كه براساس اطلاعات قبلی این لیست ها را با نام مستعار پر می كند.
 • محاسبه و ارزیابی اعتماد:در این بخش گره مقادیر اعتمادی كه به وسیله گره های همسایه محاسبه شده است جمع آوری گردیده و با كمک الگوریتم ارائه شده مقدار اعتماد گره بدست می آید.
 • پرس و جو اعتماد: ابتدا اعتبار موارد رمزنگاری در پرس و جو كه شامل تأیید گواهی و اعتبار سنجی است بررسی می شود، سپس با جستجو در لیست ها مقدار اعتماد گره را محاسبه نموده سپس مقدار اعتماد را همراه با مقدار اعتبار و امضای پاسخ دهنده به كسی كه درخواست پرس و جو را نموده، می فرستد و مبداء پرس و جو، تمام پاسخ ها را جمع آوری و وضعیت اعتماد گره داخل پرس و جو را به روز می كند.

ایراد اصلی این مقاله این است كه برای ارزیابی اعتمادگره های ناشناس نیازمند همکاری دیگر گره ها بوده و ممکن است گره های همسایه اطلاعات نادرست برای گره مبدا ارسال نمایند و آن را گراه سازند.

دانلود مقاله پنجم با حجم 437 کیلوبایت


مقاله ششم

 • عنوان فارسی مقاله ششم: اجرای اعتماد در شبکه های خودرو: چالش ها و فرصت ها
 • عنوان انگلیسی مقاله ششم: Trust enforcement in vehicular networks: challenges and opportunities

تصویر researches-trust-management-vsn-paper_7494_7 مدیریت اعتماد در شبکه اجتماعی وسایل نقلیه (VSN) - مجموعه مقالات

معرفی مقاله ششم: این مطالعه مروری بر تلاش های تحقیقاتی با هدف ایجاد اعتماد در محیط های خودرو ارائه می کند. چالش های اصلی برجسته می شوند و یک معماری مبتنی بر لبه به عنوان یک پلت فرم حمایتی پیشنهاد می شود. علاوه بر این، مدل های موجود پیشنهاد شده برای ارزیابی اعتماد، تجمیع، انتشار و تصمیم گیری و بررسی می شوند. در نهایت، جهت ‌های فعلی برای اعمال اعتماد در محیط های خودرو برجسته می شوند. بحث مدیریت اعتماد در سیستم های خودرویی می تواند با فناوری های ارتباطی در حال تکامل سریع مرتبط باشد. در این مطالعه، چالش ها و فرصت های فعلی برای ایجاد اعتماد در محیط های وسایل نقلیه به طور قابل توجهی مورد بررسی قرار گرفته است. در این مقاله تمرکز بر روی معماری های بالقوه از VANET‌ های کاملا توزیع‌ شده بوده و شبکه های مبتنی بر ابر و شبکه های مبتنی بر لبه مورد توجه قرار گرفته است. پیشنهاد مدل سازی های مختلف برای مدیریت اجزای بحث مدیریت اعتماد (TM)، از جمله ارزیابی، انتشار، تجمیع و تصمیم‌ گیری مورد بحث قرار گرفت. در نهایت، جهت‌های تحقیق فعلی در این زمینه برجسته شدند.

دانلود مقاله ششم با حجم 1.74 مگابایت


مقاله هفتم

 • عنوان فارسی مقاله هفتم: یک چارچوب مدیریت اعتماد مبتنی بر ابر برای شبکه های اجتماعی خودرویی
 • عنوان انگلیسی مقاله هفتم: A Cloud-Based Trust Management Framework for Vehicular Social Networks

معرفی مقاله هفتم: در این مقاله یک چارچوب مدیریت اعتماد مطرح شده كه بر مبنای معماری لایه ای شبکه ابری وسایل نقلیه است و به صورت موثراز منابع فیزیکی (هزینه محاسابت، ذخیره سازی و ارتباطات) استفاده می كند. این سه لایه شامل لایه اول : لایه ابر مركزی (CCL) كه شامل گروهی از كلاستر سرویس دهنده هاست كه قدرت محاسباتی بالایی و ظرفیت ذخیره سازی زیادی دارند لایه دوم: لایه ابر تجهیزات كنار جاده ای (RCL) كه شامل مجموعه ای از تجهیزات كنار جاده ای است، مانند سرویس دهنده های محلی امکانات ارتباطی. این لایه نقش مدیریتی برای ارزیابی اعتماد در یک منطقه محلی را دارا می باشد و یک محیط مجازی برای درخواست سرویس های ارزیابی اعتماد وسایل نقلیه ایجاد می كند و كار محاسبه درجه اعتماد و ارتباط با دیگر تجهیزات كنار جاده ای را انجام می دهد. لایه سوم : لایه ابر وسایل نقلیه (VCL) یک نوع ابر محلی در جاده است كه بر روی یک گروه از وسایل نقلیه كه باهم همکاری می كنند ایجاد شده و توسط RCL اداره می شود. وسایل نقلیه منابع خود را (مانند محاسبات، ذخیره سازی و طیف) در ابر به اشتراک می گذارند. هر وسیله نقلیه مجاز به رزرو خدمات ابر با توجه به تقاضای آن است. تمام منابع فیزیکی را می توان به صورت پویا با توجه به نیازهای وسایل نقلیه برنامه ریزی كرد. VCL منابع فیزیکی وسایل نقلیه را مجازی می سازد. با این حال، منابع مجازی توسط یک جزء به نام “كنترل كننده ابر” تعبیه شده در RCL اداره می شود. وسایل نقلیه می توانند از لایه RCL سرویسی را رزرو كنند و هنگامی كه از یک RCL به RCL دیگر می روند، سرویس رزروشان نیز به ناحیه جدید منتقل می شود.

تصویر researches-trust-management-vsn-paper_7494_8 مدیریت اعتماد در شبکه اجتماعی وسایل نقلیه (VSN) - مجموعه مقالات

چارچوب ارائه شده در این مقاله برای ارزیابی اعتماد از یک الگوریتم چهار مرحله ای استفاده می كند که شامل مراحل زیر است:

 • مرحله اول ارزیابی اعتماد را برای هر همسایه وسیله نقلیه درخواست كننده از طریق محاسبه اعتماد براساس همسایگان مستقیم و غیر مستقیم انجام می دهد.
 • مرحله دوم مقدار اعتماد دوستان درخواست كننده را كه از همان برنامه یا برنامه های دیگر استفاده می كنند را بدست می اورد.
 • مرحله سوم مقدار اعتماد را مستقیما از لیست اتصالات گذشته در صورت موجود بودن استفاده نموده.
 • مرحله چهارم محاسبه كلی اعتماد انجام می گردد.

این ایراد به مقاله مذكور وارد است كه برای تشکیل یک ابر، وجود RCL الزامی است در حالی كه ممکن است وسایل نقلیه به RCL درسترسی نداشته باشند. همچنین گره ها ممکن است رفتار خودخواهانه از خود نشان دهند و منابع خود را به اشتراک نگذارند و مشکلاتی را برای سیستم به وجود بیاورند.

دانلود مقاله هفتم با حجم 8.62 مگابایت


نتیجه گیری و جمع بندی

در مجموع با بررسی تحقیقات انجام شده در حوزه مدیریت اعتماد (Trust Management) برای شبکه های اجتماعی وسایل نقلیه (VSN) نیازمند سیستمی هستیم كه برای ارزیابی و تایید گره ها، نیازی به شخص سوم یا تایید قبلی توسط افراد یا وابستگی كامل به لایه های دیگر، سوابق گذشته گره ها و وجود یک پایگاه داده بزرگ از الگوهای رفتاری سالم و یا ناسالم نداشته باشد و به صورت مستقل و هوشمندانه بتواند سایرگره ها را ارزیابی كند و بهترین تصمیم را اتخاذ نماید.

 

مطالب مرتبط
شبکه های بین خودرویی VANET

بازدید ۵۳۳۳ نفر
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است