تخصیص منابع در شبکه های رادیو شناختی (CRN)

تصویر resource-allocation-in-crn_548 تخصیص منابع در شبکه های رادیو شناختی (CRN)

تخصیص منابع در شبکه های رادیو شناختی

تخصیص منابع در شبکه های رادیو شناختی یکی از مهمترین راهکار ها، جهت كنترل تداخل، افزایش بهره وری شبکه و فراهم كردن كیفیت سرویس درخواستی كاربران در شبکه است. منابع یک شبکه مخابراتی بی سیم، شامل توان ارسالی كاربران، باند فركانسی، و كد های ارسال است. در این میان، توان و فركانس مهمترین و كلیدی ترین پارامتر های تخصیص منابع شبکه های رادیویی، جهت استفاده بهینه از منابع شبکه محسوب می شوند.

لازم بذکر است که انتخاب مناسب کانال فرکانسی که بتواند کیفیت خدمات لازم را برای مشتریان فراهم آورد، از چالش های اساسی محسوب می شود. از طرف دیگر مسئله تخصیص فرکانس به کاربران ثانویه یک مسئله NP-complete است.

در این مسئله باید بتوان به بهترین حالت ممکن فرکانس های جستجو شده را به کاربران ثانویه بر اساس کیفیت سرویس مورد نیاز آن ها اختصاص داد. به همین دلیل استفاده از روش هایی كه بتوانند در زمان محدود به جواب بهینه برسند، اهمیت فراوانی دارند

انتخاب بهترین راه حل در تخصیص منابع در شبکه های رادیو شناختی

فرض می کنیم که کاربر ثانویه کیفیت سرویس مورد نیاز خود را برای یک کاربرد خاص مشخص می نماید و آن را به شبکه رادیو شناختی انتقال می دهد. شبکه رادیو شناختی اطلاعات (طیف فرکانسی موجود) را در مورد کل محیط رادیویی دریافت کرده است. این اطلاعات دریافت شده، مجموعه ای از راه حل های موجود برای تخصیص فرکانس به کاربر ثانویه را ارائه می دهد. نیاز های کیفیت سرویس نرم افزار های کاربردی کاربر ثانویه با راه حل های موجود در مجموعه مقایسه می شوند و بهترین راه حل ممکن اتخاذ می شود.

شبکه های رادیو شناختی یکی از روش های ارائه شده به منظور بهره برداری بهتر از منابع موجود می باشد. با بررسی جداول تخصیص فرکانسی، می توان نتیجه گرفت که اکثر بخش های قابل استفاده این طیف فرکانسی در کاربرد های خاص بکار رفته و در عمل با نوعی کمیابی پهنای باند رو به رو هســتیم. در حالیکه اگر طیف فرکانسی مورد اســتفاده را بررسی نماییم، نتیجه می گیریم که بعضی از قســمت های طیف در اکثرا بدون استفاده بوده و یا در برخی موارد در جای خاصی مورد استفاده قرار می گیرند که در چنین شــرایطی، اســتفاده فرصت طلبانه از باند های فرکانسی خالی یک امر ضروری به نظر می رسد.

 

مطالب مرتبط
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۲ مورد)
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  گل نرگس پنجشنبه , 6 دی

  سلام عالی بود امکانش هست بفرمایید شبیه سازی باکدوم نرم افزار انجام دادین

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهپنجشنبه , 6 دی

   این محتوایی که مطالعه کردید فقط متن نوشتاری است و شبیه سازی نداره.