مروری جامع بر ابزارهای شبیه سازی شبکه های حسگر بی سیم (WSNs)

 • دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷
 • بازدید ۱,۷۳۶ نفر

تصویر review-of-simulation-tools-for-wsn-networks_3647 مروری جامع بر ابزارهای شبیه سازی شبکه های حسگر بی سیم (WSNs)

ابزارهای شبیه سازی شبکه های حسگر بی سیم

در این بخش دانلود رایگان مقاله مروری جامع بر ابزارهای شبیه سازی شبکه های حسگر بی سیم را با عنوان انگلیسی A Comprehensive Review of Simulation Tools for Wireless Sensor Networks (WSNs) آماده کرده ایم که در 29 صفحه به زبان انگلیسی توسط Anand Nayyar و Rajeshwar Singh در سال 2015 نگارش شده است. در این مقاله به بررسی و مقایسه کاملی از 31 نرم افزار شبیه سازی شبکه های WSN پرداخته می شود که راهنمای بسیار مناسبی برای پژوهشگران و دانشجویان علاقمند به شبکه های کامپیوتری به خصوص شبکه های سنسوری بی سیم است. در ادامه به چیکده ای از این مقاله شبکه پرداخته و لیست نرم افزار های مورد بحث به همراه لینک دانلود رایگان مقاله قرار داده شده است.

معرفی شبکه حسگر بی سیم (WSN)

روند استفاده از شبکه های حسگر بی سیم در سال های اخیر به دلیل استفاده متنوع در زمینه های مختلف، بسیار افزایش یافته است. شبکه حسگر بی سیم از طریق اتصال تعداد زیادی گره حسگر تشکیل شده است. هر گره حسگر مستقر شده در شبکه، عمل نظارت بر پارامترهای مختلف مانند دما، رطوبت، نور محیط، گاز و غیره را برعهده دارند و پس از جمع آوری داده های مورد نیاز آنها را به گره اصلی ارسال می کنند.

مشکلات موجود در شبکه های WSN

با وجود برنامه های کاربردی و استفاده های متنوع، شبکه های حسگر با مشکلات مختلفی مانند انرژی، محلی سازی، امنیت، خود سازماندهی، تحمل پذیری خطا و بسیاری از موارد دیگر مواجه می شوند. بنابراین، محدوده شبکه حسگر بی سیم تحت تحقیق و توسعه دقیق توسط محققان مختلف در سراسر جهان برای توسعه الگوریتم های جدید شبکه، پروتکل های شبکه و تکنیک ها برای ایجاد شبکه WSN کارآمد تر و قابل اطمینان تر می باشد.

ابزارهای شبیه سازی برای شبکه های WSN

قبل از اجرای واقعی شبکه، بررسی تکنیک های توسعه یافته نیاز به تست دقیق دارند. اما همیشه نمی تواند کارایی محیط واقعی شبکه حسگر را داشته باشد. بنابراین، شبیه سازی تنها راه برای آزمایش پژوهش قبل از حرکت به سوی اجرای واقعی است. تعداد زیادی از ابزارهای شبیه سازی برای شبکه های WSN تا به امروز عرضه شده اند که برخی از آنها به شبکه های حسگر بی سیم اختصاص دارد و برخی نیز برای شبکه های بی سیم و سیمی اختصاص یافته اند.

هدف اصلی مقاله

هدف اصلی این مقاله بررسی جامع ابزارهای مختلف شبیه سازی شبکه های حسگر بی سیم است تا محقق بتواند ابزار مناسب را برای شبیه سازی شبکه های حسگر بی سیم و آزمایش تحقیقات پیشنهاد شده انتخاب کند. در این مقاله بررسی جامعی از 31 نرم افزار شبیه ساز WSN همراه با مقایسه ویژگی های مربوط به آنها برای کمک به محققان در تحقیق بر روی پیشرفت شبکه های WSN ارائه شده است.

نرم افزار های شبیه ساز مورد بررسی در مقاله

 1. نرم افزار NS2
 2. نرم افزار NS3
 3. نرم افزار MONET++
 4. نرم افزار J-Sim (JavaSim)
 5. نرم افزار Mannasim
 6. نرم افزار SensorSim
 7. نرم افزار NRL Sensorsim
 8. نرم افزار NCTUns
 9. نرم افزار SSFNet
 10. نرم افزار GloMoSim
 11. نرم افزار QualNet and EXata
 12. نرم افزار sQualNet Simulator
 13. نرم افزار OPNET Modeler
 14. نرم افزار SENSE
 15. نرم افزار DRMSim
 16. نرم افزار NetSim
 17. نرم افزار UWSim
 18. نرم افزار Visual Sense
 19. نرم افزار Viptos
 20. نرم افزار PTOLEMY II
 21. نرم افزار SENS
 22. نرم افزار SHAWN
 23. نرم افزار SIDnet-SWANS
 24. نرم افزار WSim/Worldsens Simulator/WSNet Simulator
 25. نرم افزار WSN Localization Simulator
 26. نرم افزار NetTopo
 27. نرم افزار SIDH
 28. نرم افزار PROWLER
 29. نرم افزار MATLAB/Simulink
 30. نرم افزار PiccSIM
 31. نرم افزار LabVIEW
 

باکس دانلود
شناسه:
۳۶۴۷
فرمت فایل:
PDF
اندازه فایل:
۲.۸۰ مگابایت
مطالب مرتبط
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است