الگوریتم های مسیریابی

الگوریتم های مسیریابی

الگوریتم های مسیریابی متفرقه

پروتكل مسیریابی ROAM در شبکه های ادهاک موبایل

 • سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶
 • بازدید ۱,۲۸۴ نفر

تصویر roam-routing-protocol-in-mobile-ad-hoc-networks_707 پروتكل مسیریابی ROAM در شبکه های ادهاک موبایل

پروتكل مسیریابی ROAM در شبکه های ادهاک موبایل

پروتكل مسیریابی ROAM یا Routing on-demand acyclic multi-path یکی از پروتکل های مسیریابی شبکه های ادهاک می باشد که جزء دسته پروتکل های مسیریابی تخت تک پخشی بر اساس نیاز (On Demand – Reactive) محسوب می شود. در ادامه نحوه عملکرد این پروتکل، به همراه مزایا و معایب آن در شبکه های ادهاک را توضیح داده ایم.

عملکرد پروتكل مسیریابی ROAM :

پروتكل ROAM با استفاده از هماهنگی بین گره های موجود، مسیر مورد نظر را پیدا می کند و عملکرد این پروتکل مسیریابی به صورت انتشاری می باشد و از مشکل جستجوی بی کران در برخی پروتکل های واکنش دار رخ می دهد را با توقف جریان جستجوی مقصد هایی که در دسترس نمی باشد جلوگیری می کند.

مزیت دیگر پروتكل مسیریابی ROAM این است که هر مسیریاب در جدول مسیریابی خود که ذخیره کرده است برای هر مقصد بسته های داده را به آنها جریان می دهد. این امر باعث بهبود پهنای باند و جدول مسیریابی می شود. درصورتی که فاصله مسیریاب از مقصد بیشتر از حد آستانه ای شود پیام های به هنگام رسانی را به گره های همسایه انتشار می دهد که این امر باعث افزایش اتصال پذیری شبکه می شود و در شبکه هایی که تغییرات زیادی دارند به گره ها اجازه ورود به حالت استراحت برای کنترل توان را نمی دهد.

در ادامه مزایا و معایب پروتکل مسیریابی ROAM (Routing on-demand acyclic multi-path) که در شبکه های اداهاک جهت مسیریابی مورد استفاده قرار می گیرد را آورده ایم که با مقایسه این موارد می توانیم بر اساس نیاز خود پروتکل مناسبی را جهت مسیریابی انتخاب کنیم.

مزایای پروتكل مسیریابی ROAM :

 1. بهبود پهنای باند و جدول مسیریابی

معایب پروتكل مسیریابی ROAM :

 1. اجازه نداشتن گره به حالت استراحت برای کنترل توان در شبکه هایی که تغییرات زیاد در آن وجود دارد.
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۲ مورد)
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  فرهاد سعادتی سه شنبه , 10 مرداد

  سلام من یک پروژه به همراه فیلم آموزشی می خوام که توش از پروتکل ROAM استفاده شده باشه می تونید با یک عنوان مناسب اونو برام تهیه کنید.

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهسه شنبه , 10 مرداد

   مشکلی نیست می تونیم پروتکل ROAM رو با ns2 براتون شبیه سازی کنیم لطفا درخواست رو ایمیل کنید بررسی کنیم.