الگوریتم های مسیریابی

الگوریتم های مسیریابی

الگوریتم های مسیریابی متفرقه

پروتکل های مسیریابی ایمن در شبکه های ادهاک

 • دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶
 • بازدید ۱,۶۷۰ نفر

تصویر security-in-adhoc-protocol_952 پروتکل های مسیریابی ایمن در شبکه های ادهاک

 پروتکل های مسیریابی ایمن در شبکه های ادهاک

پروتکل های مسیریابی ایمن پروتکل هایی هستند که می توانند از حملاتی مانند گمراهی مسیر های مخرب، چاله سیاه، چاله خاکستری و غیره در شبکه های ادهاک جلوگیری کنند. در ادامه لیستی از این پروتکل های مسیریابی ایمن به همراه توضیحات آن در شبکه های ادهاک آمده است.

پروتکل های مسیریابی ایمن :

1- پروتکل حالت اتصال امن

 این پروتکل کشف توپولوژی امن را فراهم می کند، که به عنوان بخش مستقل شناخته شده است و خود شامل پروتکل کشف حالت اتصالی و مسئول برای تامین امنیت کشف مسیر و توزیع اطلاعات حالت اتصال می باشد. این پروتکل در برابر دشمن BYZANTINE و DOS قوی است، اما این پروتکل در حمله های تبانی و دیگر حمله آسیب پذیر است.

2- پروتکل SEAD

این پروتکل مبتنی بر مسیریابی DSDV است و با استفاده از یک تابع در هم برای محافظت در مقابل انکار از سرویس استفاده شده است. این پروتکل قابلیت پردازش CPU محدود شده فراهم می کند. با استفاده از اعداد توالی مقصد می تواند حلقه های مسیریابی دراز مدت را کاهش دهد. این اعداد متوالی مقصد بارها محافظت از پیام های به روز رسانی مسیر در SEAD را فراهم می کند.

3- پروتکل SAODV

 این بهبود یافته از پروتکل مسیریابی AODV است، که از ویژگی های امنیتی مانند صداقت، هویت بهره برداری می کند و از امضای دیجیتال برای تایید هویت غیر قابل تغییر پیام ها و زنجیرهای در هم برای امنیت شمار اطلاعات HOP استفاده می کند. IPSEC انتقال شبکه امن در شبکه های ادهاک موبایل برای پیام داده را فراهم می کند. امضای دیجیتال زمانی که یک RREQ از گره منبع به گره مقصد فرستاده شود استفاده می شود. عمدتا گره فرستنده پیام را نشان می دهد و گره های حد واسط امضا را قبل از تولید مسیر معکوس به میزبان بازبینی می کنند و گره مقصد پیام RREQ را به کلید خصوصی خود نشان می دهد.

4- پروتکل CONFIDANT

 این الگوریتم افزایش یافته از پروتکل مسیریابی DSR و بر اساس انتخاب از گره های خودی و غیر خودی است. اعتماد و فرایند محاسبه مسیریابی توسط تجربه و مشاهده و رفتار از دیگر گره های موجود در شبکه ارزیابی شده است. این الگوریتم نامنظمی مسیر ها را شناسایی می کند و حمل و نقل صحیح و انحراف ترافیک را حفظ می کند.

5- پروتکل ARAN

پروتکل مسیریابی امن بر حسب تقاضا است که متکی بر گواهینامه های دیجیتال است. با استفاده از فرایند گواهینامه این پروتکل احراز هویت و یکپارچگی پیام و عدم انکار را فراهم می کند. بنابراین آن تضمین سر هم پیوسته در طول تحویل پیام بین منبع و مقصد فراهم می کند. پروتکل ARAN قادر به دفاع از خود علیه SPOOFING، ساخت، اصلاح، حملات DOS و فاش سازی است. این پروتکل زمانی که به وسیله ی گره خودی معتبر می شود عملکرد خوبی ندارد و همچنین منجر به کاهش پهنای باند می شود.

6- پروتکل ARIADNE

این پروتکل مسیریابی بر حسب تقاضا امن است و اساس آن بر مفهوم TESLA (تسلا) است. تسلا یک برنامه ی قانونمند موثری است که نیازمند همزمانی زمان های آزاد است. اولا آن  صحت مسیر را بازبینی می کند و ثانیا بررسی می کند که هیچ گره ای در پیغام RREQ گم نشود، و این پروتکل به حملاتی که در طول کشف مسیر اتفاق می افتد آسیب پذیر است.

این برنامه می تواند با سه برنامه معتبر شود :

 • رمزهای مشترک بین دو جفت گره
 • رمز اشتراکی بین گره های مرتبط که ترکیب شده با تصدیق فرستنده یا امضای دیجیتال

 پروتکل ARIADNE نیازمند به یک پیوستگی امنیتی بین هر گره آغازگر است که شامل گره حد واسط و گره منبع است، و این پروتکل از حملات به مسیرهای به خطر نیفتاده جلوگیری می کند اما نمی تواند در مقابل حملات فعال دفاع کند.

7- پروتکل ENDAIRA

این پروتکل بهبود یافته نسخه ای از پروتکل ARIADNE است و  در جایی که ARIADNE شکست می خورد راه حلی ارائه می دهد. این پروتکل بر اساس قوانین مربوط به مفهوم سیستم کلید آشکار است اما آن نمی تواند در مقابل MAN در حملات میانی دفاع کند.

8- پروتکل ENDAIARALOC

 این پروتکل راه حلی فراتر از انسان در حملات میانی فراهم می کند به خوبی حمله Wormhole. این پروتکل از اطلاعات محلی گره استفاده می کند تا با این حمله مقابله کند و از جفت کلیدهای رمز هوشمند استفاده می کند. مکانیزم کلید های متقارن سریع تر از مکانیزم کلید های عمومی است در نتیجه مصرف انرژی به طور موثری کاهش می یابد.

9- پروتکل PRAODV

این پروتکل بهبود یافته مسیریابی AODV است که از پیش بینی هایی برای کاهش دادن شکست مسیر ها جهت مسیریابی استفاده می کند تا عملکرد را بهبود بخشد. آن دو پارامتر اضافی در پیام RREP را حفظ می کند همچون سرعت و اطلاعات محلی همچنین این پارامتر ها  به محاسبه ارزش اتصال پیش بینی شده توسط گره  منبع که می تواند به آسانی طول عمر یک گره را پیش بینی کند کمک می کند.

10- پروتکل CORE

 الگوریتم پیشنهاد شده وابسته به مسیریابی DSR است که از یک مکانیزم معتبری برای بازبینی همکاری گره ها پیروی می کند. این مکانیزم از اعتبار گره ها برای فرستادن پاکت ها از طریق گره های قابل اطمینان استفاده می کند.

11- پروتکل SAR

این پروتکل توسعه یافته از پروتکل مسیریابی AODV است که سطح اطمینان مکانیزم را برای تصمیم گیری مسیریابی امن و موثر رسیدگی می کند. در این پروتکل یک گره می تواند یک مسیری را از میان گره هایی پیدا کند که آن گره ها کلید ویژه ای دارن. این پروتکل از مفهوم گره پنهان متقارن در میان گره ها سهم می برد و پروتکل SAR سرباری را افزایش می دهد که منجر به محاسبات فرآیند آشکار و پنهان در هر گره می شود و می تواند با هر پروتکل مسیریابی اجرا شود.

12- پروتکل BISS

در این پروتکل تنها مقصد انجمن های امنیتی دارد که با همه ی گره ها در مسیر انتخاب شده تاسیس شده است. فرستنده به گره ها به طور مستقیم از طریق انجمن های حفاظتی اعتبار می بخشد و به طور غیر مستقیم گره هایی که انجمن حفاظتی ندارند را هم اعتبار می بخشد. این الگوریتم پیشنهاد شده نسبت طولی را کاهش می دهد و فرایند اعتبار بخشی می تواند توسط کد های معتبر پیام و امضای دیجیتال انجام شود، و از فرایند RREQ همانند ARIADNE پیروی می کند.

13- پروتکل TIRA

در این پروتکل برای حفاظت از حمله تخلیه ای منبع از حمله قطع جریان استفاده می شود.

14- پروتکل SRP

  این یک پروتکل بر حسب تقاضا است و می تواند همه ی راه های ممکن بین دو گره را کشف کند. همه ی گره ها از یک کلید گروهی به اسم K سهم می برند و می تواند مورد اعتمار باشند. این الگوریتم برای عملکرد های گوناگونی همچون موقعیت های نظامی و اضطراری مناسب است.

15- پروتکل SPREAD

این پروتکل سرویس امنیتی اطلاعات محرمانه در پروتکل های مسیریابی را فراهم می کند و از برنامه های اشتراکی محرمانه بین گره های مجاور استفاده می کند برای تقویت کردن اطلاعات محرمانه، و از مشکلات مربوط به استراق سمع و حملات تبانی غلبه می کند.

16- پروتکل AODV-SEC

این نسخه بهبود یافته از SAODV و توسعه یافته از پروتکل مسیریابی AODV است و از PKI به عنوان سپر مطمئن برای شناسایی گره با گواهینامه X.509 استفاده می کند. نسخه X.509 از AODV اگر بار ترافیک افزایش یابد مقیاسی نمی گذارد و می تواند موجب مکانیزم های پنهان شود.

 

ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۴ مورد)
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  محسن رادمنش سه شنبه , 10 مرداد

  سلام من به دنبال یه مقاله معتبر با عنوان پروتکل های مسیریابی ایمن در شبکه WSN هستم دیدم تو سایت مشابهشو دارید خدمت رسیدم.

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهسه شنبه , 10 مرداد

   مقاله ای مرتبط با پروتکل های ایمن در شبکه های حسگر بی سیم براتون ایمیل شد.

   • تصویر آواتار کاربر 1161
    mehdi anbarizadehسه شنبه , 10 مرداد

    ممنون میشم برای بنده هم ارسال بفرمایید

 2. تصویر آواتار کاربر 0
  زهرا امیری جمعه , 19 آبان

  سلام. مقاله معتبرباموضوع پروتکل مسیریابی قابل اعتماد درشبکه vanet میشه معرفی کنید؟