مشخصات

زبان

بانک اطلاعاتی

فایل ها

۳۵۰,۰۰۰ تـــــومان

مطالب مرتبط

شبیه سازی ارائه روش جدید مسیریابی در شبکه MANET با نرم افزار NS2

 • پنجشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۶
 • بازدید ۱,۶۳۵ نفر

تصویر Simulate-a-new-routing-in-the-MANET-network-with-NS2_1284_1 شبیه سازی ارائه روش جدید مسیریابی در شبکه MANET با نرم افزار NS2

ارائه روش جدید مسیریابی در شبکه MANET برای ارسال و دریافت بهینه داده با NS2

در این قسمت به منظور ارسال و دریافت بهینه داده در شبکه MANET مسیریابی جدیدی ارائه شده و با نرم افزار شبیه ساز NS2 شبیه سازی آن را انجام داده ایم تا نحوه عملکرد روش جدید مسیریابی را بررسی کنیم، همچنین در ادامه به معرفی شبکه های MANET پرداخته و در پایان فیلم و تصاویری از خروجی شبیه سازی انجام شده را قرار داده ایم.

شبکه های سیار موردی (MANET) :

امروزه شبکه های موردی (MANET – Ad Hoc) به خاطر خصوصیات منحصر به فردش مورد توجه قرار گرفته و به دلیل محدودیت پهنای باند، متغیر بودن ساختار شبکه، محدود بودن توان گره ها، مسیریابی در شبکه را پیچیده تر می کند. از این رو مقالات مختلفی درباره پروتکل های مسیریابی ارائه شده که هر کدام با روش خاصی می خواستند شبکه ها را بهینه سازی نمایند و دارای مزایا و معایبی بوده و می توانند برای با شرایط خاص برای این محیط مناسب و مفید باشند.

روش جدید مسیریابی در شبکه MANET :

در این روش در شرایط شلوغی شبکه و تحرک سریع گره ها از پروتکل مسیریابی مبتنی بر تقاضا (AODV) استفاده شده و برای بهبود عملکرد پروتکل AODV جهت انتخاب گره میانی برای ارسال داده به سوی مقصد روش جدیدی پیشنهاد داده شده است و شبیه سازی آن با نرم افزار شبیه ساز NS2 صورت گرفته و بررسی نتایج، نشان دهنده بهبود عملکرد این پروتکل می باشد.

روش پیشنهادی :

فازهای شبکه MANET یا شبکه ad hoc :
 1. فاز کشف مسیر
 2. فاز خرابی مسیر
 3. فاز نگهداری مسیر

1- فاز کشف مسیر :

در بخش کشف مسیر روش ارائه شده همانند سایر پروتکل های مسیریابی مبتنی بر تقاضا عمل می کند و هیچگونه مسیر ثابتی در گره های میانی ذخیره نمی ­شود. در فرایند کشف مسیر ابتدا گره مبدا با ارسال بسته درخواست مسیر، فرایند کشف مسیر را انجام می دهد. بسته درخواست مسیر شامل نوع پیام، آدرس مقصد، آدرس مبدا، آیدی گره پخش کننده، تعداد گام و شماره توالی و درخواست زمان می ­باشد. هر وقت گره مبدا درخواست مسیر جدید را دریافت کند آیدی پخش را با عدد یک مقدار دهی می شود و در امتداد این فرایند آدرس های مبدا و مقصد متقابلا تکمیل می شوند.

گره مبدا بسته درخواست مسیر را به صورت سیل آسا به همسایه های تک گامی تحت پوشش محدوده رادیویی خود ارسال می کند و گره های دریافت کننده بسته درخواست مسیر را طبق روال بیان شده به همسایه های تک گامی خود ارسال می کنند که در نهایت به دست گره مقصد می رسد. در این روال بعضی از گره های میانی بسته درخواست مسیر تکراری دریافت می کنند. وقتی یک گره میانی بسته درخواست مسیر را دریافت کرد، ابتدا تکراری بودن بسته درخواست مسیر را با جستجوی ID پخش و آدرس مبدا دریافت، بررسی می کند، اگر قبلا بسته ای با ID و آدرس مبدا کنونی دریافت کرده باشد آن بسته را از بین می برد.

پارامتر های شبیه سازی :

در این شبیه سازی اندازه محیط 1000*1000 و زمان شبیه سازی روی 200 ثانیه تنظیم شده است و از پروتکل مسیریابی AODV جهت مسیریابی استفاده می شود. نوع صف DropTail و استاندارد MAC بر روی 802.11 ست شده است تعداد گره های استفاده شده در شبیه سازی 20 عدد و زمان توقف آنها 10-20-40-100 می باشد همچنین محدوده انتقال داده ها 255m و سرعت حرکت گره ها 10 میلی ثانیه در نظر گرفته شده است.

 

تصویر Simulate-a-new-routing-in-the-MANET-network-with-NS2_1284_2 شبیه سازی ارائه روش جدید مسیریابی در شبکه MANET با نرم افزار NS2

جدول پارامتر های شبیه سازی

 


تصویر 1 - اجرای فایل nam – حالت انیمیشن
تصویر 2 - جدول پارامتر های شبیه سازی
تصویر 3 - اجرای فایل nam – حالت انیمیشن
تصویر 4 - نمودار تاخیر انتها به انتها برای پروتکل AODV و روش جدید
تصویر 5 - نمودار نرخ تحویل بسته به نسبت زمان توقف گره ها برای پروتکل AODV و روش جدید
تصویر 6 - نمودار توان عملیاتی به نسبت زمان توقف گره ها برای پروتکل AODV و روش جدید
باکس دانلود
شناسه:
۱۲۸۴
قیمت:
۳۵۰,۰۰۰ تـــــومان
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۴ مورد)
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  الهام شیرخانی یکشنبه , 19 آذر

  با سلام میخواستم بدونم این مقاله پاور پوینت خلاصه(ده صفحه حدودا) داره یا نه.اگه نداره امکانش هست درست کنید . چون من میخوام بخرمش

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهیکشنبه , 19 آذر

   پاورپوینت نه اما مقاله فارسی داره که از روی اون سریع میشه پاورپوینت رو آماده کرد.

 2. تصویر آواتار کاربر 0
  ریحانه دوشنبه , 27 فروردین

  با سلام میخواستم در رابطه با انجام پروژه با ادمین صحبت کنم. اگه ممکنه شماره تماستون رو برام ایمیل کنید

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهدوشنبه , 27 فروردین

   از بخش تماس با ما می تونید شماره تماس ها و ای دی تلگرام رو جهت سفارش بردارید