مشخصات

زبان

بانک اطلاعاتی

فایل ها

توضیحات

دارای گزارش کار و فیلم نحوه اجرا می باشد

۳۵۰,۰۰۰ تـــــومان

مطالب مرتبط

شبیه سازی پروتکل ZigBee در شبکه حسگر بی سیم با OPNET

 • شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۶
 • بازدید ۱,۹۲۰ نفر

تصویر Simulate-ZigBee-protocol-wireless-sensor-network-OPNET_1820_1 شبیه سازی پروتکل ZigBee در شبکه حسگر بی سیم با OPNET

شبیه سازی پروتکل ZigBee در شبکه حسگر بی سیم

در این بخش شبیه سازی پروتکل ZigBee در شبکه حسگر بی سیم با نرم افزار شبیه ساز OPNET را آماده کرده ایم که در ادامه فیلم و تصاویری از خروجی شبیه سازی از محیط شبیه ساز OPNET به همراه معرفی استاندارد Zigbee و شبکه حسگر بی سیم را قرار داده ایم.

استاندارد زیگ بی (Zigbee)

استاندارد زیگ بی، شبکه هوشمندی است که در لایه کاربردی و دسترسی کنترل رسانه قرار دارد که در سطوح بالا و داده ها با نرخ ارسال پایین برای پروتکل های ارتباطی مورد استفاده می شود. همچنین پروتکل Zigbee در شبکه های شخصی (PAN) و کوچک و قدرت پایین استفاده شده و تکنولوژی آن بر اساس استاندارد IEEE 802.15.4 می باشد.

شبکه حسگر بی سیم (WSN)

شبکه حسگر بی سیم نوعی شبکه ارتباطی بی سیم می باشد که تعدادی گره حسگر کوچک به صورت انبوه برای یک ماموریت اعزام می شوند و امروزه کاربرد زیادی در حوضه کشاورزی، نظارت بر ترافیک، شناسایی زمین لرزه، تشخیص صوت، نظامی، نظارت میدان جنگ، نظارت بر سلامت و غیره را دارد.

معرفی شبیه سازی پروتکل ZigBee

در این شبیه سازی که در محیط نرم افزار OPNET 14.5 انجام شده پروتکل Zigbee در شبکه حسگر بی سیم با 10 نود شبیه سازی شده است که جزئیات و توضیحات آن در قالب فایل گزارش کار به همراه فیلم از نحوه اجرای شبیه سازی آمده است.

تنظیم سناریو شبیه سازی

 • نرم افزار OPNET Modeler را اجرا و از منوی File گزینه New و سپس Project را انتخاب و OK می کنیم.
 • اسم پروژه جدید را Simple WSN انتخاب و OK را کلیک می کنیم.
 • بر روی دکمه Next کلیک و هنگامی که Startup Wizard باز شد، گزینه “Create empty scenario” را برای Initial Topology انتخاب می کنیم.
 • در بخش Network Scale می بایست اندازه ۱۰۰۰*۱۰۰۰ متر را انتخاب و دکه Next را بزنیم.
 • در پنجره Select Technologies نیز قسمت Zigbee را انتخاب کرده و دکمه Next را کلیک می کنیم.
 • پس از انجام این مراحل، تنظیمات را یک بار مرور می کنیم و با کلیک بر روی کلید Finish پنجره Startup Wizard را می بندیم.
 • در قسمت Network Scale اندازه را 1000*1000 انتخاب و دکمه Next را زده و از پنجره Select Technologies قسمت Zigbee را انتخاب و دکمه Next را کلیک کرده و تنظیمات را بررسی می کنیم و زدن دکمه Finish پنجره Startup Wizard را می بندیم را می بندیم.

فضای کاری

بعد از وارد شدن به محیط کاری شبیه ساز OPNET باید نودهای را که مورد نظر است، جایگذاری کنیم برای اینکار باید منوی Object Pallate را باز کرده و نودهایی را که نیاز داریم به محیط کاری بیاوریم. نودهای انتخاب شده را از آن پنجره drag and drop کرده و در صفحه اصلی جایگزین می کنیم در این بخش از 10 نود  Zigbee End Device، یک نود Router و یک نود Coordinator استفاده می شود که در تصویر زیر نشان داده شده است که می توانیم با کلیک راست روی هر نود و  انتخاب گزینه Edit Attributes وارد پنل تنظیمات شده و آن را اعمال کنیم.

 


تصویر 1
تصویر 2
تصویر 3
تصویر 4
تصویر 5
تصویر 6
تصویر 7
باکس دانلود
شناسه:
۱۸۲۰
توضیحات:
دارای گزارش کار و فیلم نحوه اجرا می باشد
قیمت:
۳۵۰,۰۰۰ تـــــومان
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۲ مورد)
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  سارا قنبری پنجشنبه , 30 شهریور

  سلام میشه بگید در شبکه های ZigBee چند نوع ابزار وجود داره؟؟

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهپنجشنبه , 30 شهریور

   اگه ممکنه منظورتون رو کمی واضح تر بیان کنید تا بهتر بتونیم راهنمایی کنیم.