شبیه سازی و تحلیل شبکه های کامپیوتری در نرم افزار متلب

تصویر simulation-analysis-computer-networks-matlab_3879_1 شبیه سازی و تحلیل شبکه های کامپیوتری در نرم افزار متلب

شبیه سازی و تحلیل شبکه در متلب

در این بخش با یک پروژه مهندسی معکوس در زمینه شبکه در خدمت شما هستیم که ابزاری جالب و کارآمد و در عین حال گرافیکی و قابل اجرا بر روی سیستم عامل ویندوز می باشد که با زبان MATLAB پیاده سازی شده است. در این ابزار، مهندسی معکوس نرم افزار پکت تریسر (Packet Tracer) و نرم افزار وایرشارک (Wireshark) برای شبیه سازی و تحلیل شبکه های کامپیوتری بر پایه متلب انجام شده است.

تصویر simulation-analysis-computer-networks-matlab_3879_2 شبیه سازی و تحلیل شبکه های کامپیوتری در نرم افزار متلب

تصویر محیط کاری نرم افزار Packet Tracer

معرفی شبیه سازی netGate_nbo

مدتی است که تیم نت سیمولیت بر روی توسعه نرم افزاری مشابه پکت تریسر کار می کند که برای اولین بار است در این سطح در ایران پیاده سازی می شود. این شبیه ساز که فعلا netGate_nbo نامگذاری شده است، قابلیت شبیه سازی و تجزیه و تحلیل شبکه های کامپیوتری و حتی شبکه های اینترنت اشیا را نیز دارد. این ابزار شبیه ساز در محیط متلب توسعه داده شده و نسخه اولیه آن پروتکل هایی عمومی از جمله HTTP که اغلب برای مدیریت اینترنت اشیا بکار گرفته می شود و دیگر پروتکل های عمومی مثل پروتکل IP ، پروتکل TCP ، پروتکل UDP و … را پشتیبانی می کند.

تصویر simulation-analysis-computer-networks-matlab_3879_3 شبیه سازی و تحلیل شبکه های کامپیوتری در نرم افزار متلب

تصویر محیط کاری نرم افزار Wireshark

نسخه بعدی این پروژه از لحاظ گرافیکی و صحت پیاده سازی پروتکل ها، پیشرفت قابل توجهی داشته و امکان سرویس دهی کامل با استفاده از پروتکل DNS ، پروتکل DHCP ، پروتکل HTTP و … در آن فراهم شده است. این برنامه شبیه ساز شبکه در حال حاضر حدودا 15 پروتکل را به شکل کاملا عملیاتی پشتیبانی و فرآیند مسریابی را از طریق روترها و با استفاده از پروتکل RIP انجام می دهد. در نسخه های بعدی قصد داریم که 100 پروتکل ضروری برای شبیه سازی کامل شبکه های کامپیوتری در آن گنجانده شود و به تدریج پروتکل های بیشتر نیز به لیست آن افزوده خواهد شد.

به تازگی ورژن جدید این برنامه در حال توسعه است که در آن امکان اتصال به اینترنت از طریق کامپیوترهای مجازی، امکان ایجاد حملات به کامپیوترهای دنیای واقعی از طریق کامپیوتر مجازی و حتی قابلیت اتصال از کامپیوتر واقعی با کامپیوترهای مجازی فراهم خواهد شد. همچنین در این ورژن تحلیل شبکه و کپچر پکت ها امکان پذیر خواهد بود و گرافیک اشیای اینترنتی با کیفت تر و واقعی تر خواهد شد.

تصویر simulation-analysis-computer-networks-matlab_3879_4 شبیه سازی و تحلیل شبکه های کامپیوتری در نرم افزار متلب

تصویر یکی از محیط های کاری نرم افزار netGate_nbo

فهرست اشیایی که فعلا در netGate_nbo وجود دارد:

 • pc=1
 • server=2
 • smartphone=3
 • hub=4
 • switch=5
 • router=6
 • snifer=7
 • board=8
 • iot=9
 • cloud=10

ما همواره در تلاش برای پیشرفته تر کردن این شبیه ساز بومی هستیم به زودی در سطح ایران در قالب یک نرم افزار قابل نصب بر روی سیستم عامل ویندوز منتشر خواهد شد. در ادامه یک فیلم کوتاه از عملکرد این شبیه ساز قرار داده شده است. سپاس‌گذار خواهیم بود اگر نظرات و پیشنهادات و یا سوالات خود در رابطه با این شبیه ساز ایرانی را با ما در میان بگذارید.

 

مطالب مرتبط
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۲ مورد)
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  الهه اصغری شنبه , 17 آذر

  واقعا خوشحالم که چنین حرکت های با ارزشی، در ایران صورت گرفته این سایت از لحاظ بار علمی خیلی سطح بالاست، من اخیرا با سایت شما اشنا شدم، دوست دارم این نرم افزار در پایان نامه استفاده کنم، امیدوارم تا 3 ماه دیگه این نرم افزارتون قابل عرضه باشه، بخصوص ویژگی اینترنت اشیا در اون و اینکه بتونه با کامپیوترهای واقعی هم ارتباط برقرار کنه، به شکل ویژه ای برام جذاب و بی صبران منتظر انتشار نرم افزار هستم. فقط من چندتا پروژه دیدم، خیلی خوب بودند واقعا خلاقانه و جالب، اما قیمتشون یک کم بیشتر، والا دانشجو جماعت اون هم در این دوره زمونه وضعیت مالی خوبی ندارند، لطفا این انتقاد بنده را هم پذیرا باشین...

 2. تصویر آواتار کاربر 0
  MohamadReza دوشنبه , 17 شهریور

  علاقه مندم موفق باشید