مشخصات

زبان

بانک اطلاعاتی

فایل ها

توضیحات

شامل فایل های شبیه سازی شده در NS۲ ، نمودارها ، خروجی های به دست آمده ، گزارش کار ۲۰ صفحه ای از معرفی پروتکل ها و تحلیل نتایج شبیه سازی و فیلم نحوه اجرا و خروجی گرفتن می باشد

۳۵۰,۰۰۰ تـــــومان

مطالب مرتبط

شبیه سازی و مقایسه پروتکل مسیریابی AODV و DSDV با NS2

تصویر simulation-comparison-aodv-dsdv-ns2_7748_1 شبیه سازی و مقایسه پروتکل مسیریابی AODV و DSDV با NS2

شبیه سازی و مقایسه پروتکل مسیریابی AODV و DSDV با NS2

در این بخش پروژه شبیه سازی و مقایسه پروتکل مسیریابی AODV و DSDV در شبکه MANET با نرم افزار NS2 به همراه گزارش کار آماده کرده ایم که در ادامه توضیحاتی از معرفی پروژه و سناریو ارائه شده و فیلم و تصاویر خروجی پروژه قرار داده شده است.

هدف و سناریو پروژه

در پروژه حاضر هدف مقایسه بین دو پروتکل مسیریابی AODV و DSDV برای شبکه های سیار موردی (MANET) می باشد. این دو پروتکل می بایست از 3 منظر نرخ تحویل موفق داده و میانگین گام های ارسالی و انرژی مصرفی باهم مقایسه شوند. در این سناریو شبکه ای با 10 گره در صفحه ای به اندازه 1000 متر در 1000 متر را در نظر بگیرید. گره ها به صورت گرید 5 در 2 با فاصله عمودی و افقی 200 از هم قرار دارند. گره های n0 و n6 با سرعت 30 با زاویه اندکی به سمت راست و گره های n9 و n8 با سرعت 40 به سمت چپ حرکت می کنند. زمان جابجایی این گره ها از ابتدای شبیه سازی شروع و در ثانیه 10 خاتمه می یابد. لازم است هر 2 ثانیه یکبار محلی متناسب با سرعت و جهت گره در نظر گرفته می شود. پارامترهای مختلف برای لایه های شبکه های کامپیوتری (لایه 2 تا 5) در شبیه سازی این پروژه به صورت ذیل اند:

valueparameters
802.11Mac Layer
Routing Protocols (AODV, DSDV)Network Layer
TCP AgentTransport Layer
FTPApplication Layer

 

جدول پارامتر های شبیه سازی

رویدادها

در ثانیه 3 گره n6 با نرخ ارسال 500 کیلوبایت بر ثانیه ترافیک FTP به n8 ارسال می کند (تا ثانیه 8). همچنین گره n0 از ثانیه 7 تا ثانیه 13 (در بازه نیم ثانیه ای هر بار به مدت 0.2 ثانیه) بسته های ترافیک FTP را به صورت تصادفی (با احتمال یکسان) به n9 و n7 ارسال می نماید. شما باید از یک loss model با احتمال گم شدن بسته به میزان 0.01 به طور یکنواخت استفاده کنید. زمان اتمام شبیه سازی نیز 15 ثانیه می باشد.

تصویر simulation-comparison-aodv-dsdv-ns2_7748_4 شبیه سازی و مقایسه پروتکل مسیریابی AODV و DSDV با NS2

شکل توپولوژی شبکه

پس از پیکره بندی شبکه لازم است این سناریو هم برای پروتکل AODV و هم برای پروتکل DSDV اجرا شده و خروجی های حاصل جداگانه برای پردازش بعدی ذخیره گردد. سپس 3 پارامتر زیر می بایست اندازه گیری و مقایسه شود:

میانگین انرژی مصرفی

میانگین انرژی مصرفی، به مجموع انرژی مصرف شده هر گره تقسیم بر تعداد کل گره ها گفته می شود. این نرخ به واحد ژول نشان داده شده و باید در بازه های زمانی 3 ثانیه میانگین انرژی مصرفی رسم شود. انرژی اولیه هر گره برابر با 0.3 ژول در نظر گرفته می شود.

نرخ تحویل بسته (PDR)

نرخ بسته هایی که با موفقیت به مقصد تحویل داده شده اند نسبت به کل بسته های ارسالی را گویند. محور x می بایست زمان را در بازه های 3 ثانیه ای نمایش دهد. این نرخ به درصد نمایش داده می شود. اگر در بازه ای بسته ارسال نشده باشد نمودار آن بازه رسم نشود.

میانگین تعداد گام های ارسالی

با توجه به اینکه بازه ارسال هر گره محدود است؛ بنابراین از ارسال چندگامی برای رساندن بسته به مقصد استفاده می شود. پروتکل های مسیریابی مختلف ممکن است مسیر متفاوت با تعداد گام متفاوت را برای رساندن بسته به مقصد انتخاب کنند. برای هر بسته تعداد گام طی شده محاسبه و در نهایت میانگین گرفته می شود.

 


تصویر 1
تصویر 2
تصویر 3
تصویر 4
تصویر 5
باکس دانلود
شناسه:
۷۷۴۸
توضیحات:
شامل فایل های شبیه سازی شده در NS۲ ، نمودارها ، خروجی های به دست آمده ، گزارش کار ۲۰ صفحه ای از معرفی پروتکل ها و تحلیل نتایج شبیه سازی و فیلم نحوه اجرا و خروجی گرفتن می باشد
قیمت:
۳۵۰,۰۰۰ تـــــومان
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است