مشخصات

زبان

بانک اطلاعاتی

فایل ها

۱۶۴,۰۰۰ تـــــومان

مطالب مرتبط

شبیه سازی پروتکل مسیریابی DSR در شبکه MANET با نرم افزار NS2

تصویر simulation-dsr-protocol-in-manet-network-ns2_2252_1 شبیه سازی پروتکل مسیریابی DSR در شبکه MANET با نرم افزار NS2

پروتکل مسیریابی DSR در شبکه MANET

در این بخش پروژه شبیه سازی پروتکل مسیریابی DSR در شبکه ادهاک یا منت با استفاده از نرم افزار NS2 را آماده کرده ایم که در ادامه می توانید توضیحاتی در مورد این شبکه و چگونگی کار کرد پروتکل DSR را مشاهده کرده و فیلم و تصاویری از خروجی پروژه را در انتها مشاهده کنید.

شبکه های سیار موردی (MANET)

شبکه های سیار موردی یا MANET در طی یکی دو دهه اخیر مورد توجه بسیاری از محققان قرار گرفته است.این نوع از شبکه ها برای برپایی به زیر ساخت و مدیریت یکپارچه نیاز ندارند. گره ها در این شبکه ها صورت آزادانه حرکت می کنند و حرکت آزادانه گره ها باعث تغییر در توپولوژی شبکه و در نتیجه دشوار شدن مسریابی می شود. تا به امروز برای این شبکه ها تعداد خیلی زیادی پروتکل مسیریابی پیشنهاد شده است.

پروتکل های مبتنی بر تقاضا

هنگام خراب شدن یک مسیر پروتکل های مبتنی بر تقاضا با اجرای دوباره فاز کشف مسیر و بازیابی محلی تلاش می کنند تا مشکل خرابی مسیر را حل کنند. اما در این بین به عدم بهینگی مسیر ها کمتر توجه می شود. ایجاد مسیری بین مبدا و مقصد در پروتکل های مبتنی بر تقاضا فقط زمانی صورت می گیرد که نیاز باشد که مسیری ایجاد شود یا درخواستی انجام شده باشد. ارسال شدن بسته های درخواست مسیر به صورت سیل آسا در شبکه باعث ایجاد مسیر می شود. بنابراین مسیری که در لحظه نخست ایجاد می شود با مسیر بهینه در شبکه از نظر تعداد گام بسیار نزدیک به هم هستند. حرکت گره های توپولوژی شبکه با گذشت زمان تغییر می یابد، این تغییر در توپولوژی ممکن است به شکلی باشد که باعث خراب شدن پیوند های مسیر نشود، اما بتوان تعدادی از نودهای اضافی موجود در مسیر را حذف کرده و مسیر کوتاه تری بین مبدا و مقصد ایجاد نمود

بهینگی مسیر در شبکه سیار موردی

مسیری که در ابتدا میان مبدا و مقصد ایجاد می شود، بهینه می باشد، اما گذشت زمان باعث تغییر در توپولوژی و در نتیجه از بین رفتن بهینگی مسیر می شود. زیرا زمانی که گره های C , S در صفحه رادیویی یکدیگر قرار می گیرند، گره های a , b را می توان از مسیر حذف نمود، به این ترتیب مسیر چهارگامی موجود میان مبدا و مقصد با یک مسیر دوگامی جایگیزین می شود. هنگام خرابی مسیر پروتکل های مبتنی بر تقاضا فقط برای ترمیم مسیری که خراب شده است تلاش می کنند و بهینه نبود مسیر هایی که فعال هستند مورد توجه قرار نمی گیرد.

پروتکل مسیریابی DSR

در پروتکل مسیریابی مبتنی بر تقاضای DSR، برای حذف گره های اضافی موجود در مسیر و کوتاه کردن مسیر، هر کدام از گره ها در حالت بدون قاعده قرار میگیرند و بسته های ارسال شده توسط همسایه های خود را شنود می کنند. مصرف انرژی بیشتر و همچنین ایجاد شدن سربار پردازشی مشکلاتی هستند که با قرار گرفتن گره ها در حالت بدون قاعده بوجود می آیند.

 

تصویر 1
تصویر 2
تصویر 3
تصویر 4
تصویر 5
باکس دانلود
شناسه:
۲۲۵۲
قیمت:
۱۶۴,۰۰۰ تـــــومان
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است