مشخصات

زبان

بانک اطلاعاتی

فایل ها

۱۹۷,۰۰۰ تـــــومان

مطالب مرتبط

شبیه سازی پروتکل OLSR بهبود داده شده با تغییرات در پکت های ارسالی در NS2

  • یکشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۶
  • بازدید ۱,۳۴۲ نفر

تصویر Simulation-improve-OLSR-routing-protocol-by-NS2_1680_1 شبیه سازی پروتکل OLSR بهبود داده شده با تغییرات در پکت های ارسالی در NS2

بهبود پروتکل OLSR با ایجاد تغییرات در پکت های ارسالی

در این بخش شبیه سازی پروتکل OLSR بهبود داده شده با ایجاد تغییرات در پکت های ارسالی در محیط نرم افزار شبیه ساز NS2 را آماده کرده ایم و در ادامه به معرفی شبکه MANET و نحوه عملکرد این پروژه پرداخته و فیلم و تصاویری از خروجی آن را قرار داده ایم.

شبکه های ادهاک موبایل (MANET)

طی چند سال اخیر پیشرفت های انجام شده که در تکنولوژی های بی سیم و موبایل دگرگونی های جدیدی را ایجاد کرده در این میان شبکه ادهاک موبایل MANET به گره های متحرک نیاز دارد و نمی تواند به این زیرساخت ثابت پاسخ دهد بنابراین برای بهینه سازی در این شبکه ها با قرار دادن امکان مسیریابی در گره های متحرک از عملیات های قوی پشتیبانی می شود.

تکنولوژی ­های وایرلس و موبایل

با پیشرفت تکنولوژی ­های وایرلس و موبایل، برای استاندارد سازی آن دسته از قابلیت ­های پروتکل­ های مسیریابی IP که برای کاربرد های جدید مناسب هستند تلاش ­هایی انجام شده است. چالش اصلی پروتکل ­های مسیریابی در MANET این است که هر گره متحرک در این شبکه به عنوان یک نقطه­ مسیریابی عمل می­کند و در قالب گراف دلخواه در کشف مسیر مشارکت می ­نماید. علاوه بر این، روش­ های مسیریابی در MANET باید بتوانند تعداد زیادی از گره­ ها را با منابع محدود اداره کنند.

پروتکل مسیریابی OLSR

پروتکل مسیریابی OLSR اختصار کلمه Optimized Link State Routing می باشد که یک پروتکل مسیریابی جدولی نقطه به نقطه محسوب می شود و براساس الگوریتم حالت لینک کار خود را انجام می دهد که تمام مسیرهای ارتباطی بین گره‌های همسایه مشخص می‌شود و در سرتاسر شبکه پخش می‌شود. جهت مشاهده جزئیات کامل پروتکل OLSR از مقاله (معرفی پروتکل مسیریابی OLSR) می توانید اطلاعات کامل را مشاهده کنید.

بهبود پروتکل مسیریابی OLSR

در این شبیه سازی می خواهیم زمانی که پکت وارد صف می شود اگر سایزش بزرگتر از سایز صف باشد Drop نشود بلکه سایز پکت نصف شده و بین دو مسیری که وجود دارد تقسیم کند. برای مثال اگر بین دو گره 1 و 4 دو مسیر 1, 2, 4 و 1, 3, 4 باشد سایز پکت را نصف کرده و از هر دو مسیر فرستاده شود. در این شبیه سازی پروتکل پایه OLSR در نظر گرفته شده و پس از آن توابعاتی را با نام ST-OLSR نوشته و اعمال کرده ایم که در آن سرعت گره ها متغیر است خروجی این شبیه سازی نشان می دهد که این پروتکل نسبت به پروتکل OLSR مناسب و بهتر است.

 


تصویر 1
تصویر 2 - نمایش فایل nam سناریو OLSR بهبود داده شده با 100 نود
تصویر 3 - نمایش فایل nam سناریو OLSR با 20 نود
تصویر 4 - نمایش فایل nam سناریو OLSR با 20 نود
تصویر 5 - نمودار Dropped Packet برای پروتکل OLSR و OLSR بهبود داده شده
تصویر 6 - نمودار End To End Delay برای پروتکل OLSR و OLSR بهبود داده شده
تصویر 7 - نمودار MPR Count برای پروتکل OLSR و OLSR بهبود داده شده
تصویر 8 - نمودار میانگین Throughput برای پروتکل OLSR و OLSR بهبود داده شده
باکس دانلود
شناسه:
۱۶۸۰
قیمت:
۱۹۷,۰۰۰ تـــــومان
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است