شبیه سازی کاهش مصرف انرژی در شبکه حسگر بی سیم در متلب

 شبیه سازی کاهش مصرف انرژی در شبکه حسگر بی سیم در متلب

کاهش مصرف انرژی در شبکه حسگر بی سیم

در این بخش پروژه کاهش مصرف انرژی در شبکه حسگر بی سیم را با حفظ معیار های زمان و مکان در نرم افزار MATLAB به همراه کامنت گذاری کدها آماده کرده ایم که در ادامه می توانید توضیحات، فیلم و تصاویری از خروجی پروژه را به صورت آنلان مشاهده کنید.

شبکه های حسگر بی سیم (WSN)

به مجموعه ایی از تعداد زیادی گره های سنسوری که در یک محیط پراکنده شده و هر کدام از این گره ها به کمک گره های دیگر یا به صورت انفرادی به دنبال هدف خاصی هستند، شبکه حسگر بی سیم یا همان Wireless sensor network می گویند.

روند کار شبکه های حسگر بی سیم

در شبکه های حسگر بی سیم، میزان مصرف انرژی در میان چالش های دیگر مانند توان مصرفی، پوشش دهی مسیریابی، قابلیت اطمینان و غیره مهمترین چالش محسوب می شود. روش هایی که در این نوع شبکه ها مورد استفاده قرار میگیرند، به نوع توپولوژی شبکه، ساختار و همچنین ماهیت شبکه بسیار وابسته می باشند و این ساختار برای ارسال موقعیت و اطلاعات گره ها و موارد دیگر به بررسی زمان و مکان وابسته می باشد.

معرفی پروژه کاهش مصرف انرژی در شبکه WSN

در پروژه کاهش مصرف انرژی در شبکه حسگر بی سیم، برای کاهش میزان مصرف انرژی و افزایش طول عمر شبکه، پروتکل مسیریابی جدیدی بر اساس مکان و زمان ارائه شده است که در ارتباط ها بین گره های حسگر با آنالیز زمانی و فضایی، مصرف انرژی را کاهش می دهد.

بهینه سازی موقعیت و مکان گره ها در شبکه

در این پروژه برای انجام سریع تر عمل بهینه سازی مکان و موقعیت گره های شبکه با هم، تعداد گره ها را افزایش می یابد و در نهایت از الگوریتم یافتن کوتاه ترین مسیر برای ایجاد ارتباط میان گره ها به منظور دریافت و ارسال پیام استفاده می شود. با توجه به روند عملیات انجام شده، گره ها برای فرستادن پیام به گره های اصلی، میزان انرژی بسیار کمتری را مصرف می کنند که مصرف انرژی کمتر مساوی با افزایش طول عمر شبکه است.

تصاویری از خروجی پروژه کاهش مصرف انرژی در شبکه حسگر بی سیم

شبیه سازی کاهش مصرف انرژی در شبکه حسگر بی سیم در متلب

شکل ۱


مشاهده ویدئو در این باره

خوشحال خواهیم شد اگر نظر خودتون رو درباره این مطلب ثبت کنید

خطا!دکمه ریفریش را بزنید