مشخصات

زبان

بانک اطلاعاتی

فایل ها

رایگان

مطالب مرتبط

شبیه سازی پروتکل مسیریابی GPSR با نرم افزار NS3

تصویر simulation-gpsr-routing-protocol-ns3_7065_3 شبیه سازی پروتکل مسیریابی GPSR با نرم افزار NS3

شبیه سازی پروتکل مسیریابی GPSR با NS3

الگوریتم مسیریابی حریصانه GPSR یک پروتکل مسیریابی برای شبکه های دیتاگرام بی سیم است (یکی از پروتکل های شبکه MANET) که از موقعیت مسیریاب ها و مقصد بسته برای تصمیم گیری های ارسال بسته استفاده می کند. پروتکل GPSR تنها با استفاده از اطلاعات گره های همسایه که به صورت مستقیم در توپولوژی شبکه با آنها در ارتباط است، تصمیمات حریصانه ای برای ارسال بسته ها می گیرد. هنگامی که یک بسته به منطقه ای می رسد که در آن ارسال حریصانه غیرممکن است، این الگوریتم با استفاده از مسیریابی در اطراف محیط منطقه بازیابی می شود. با حفظ وضعیت فقط در مورد توپولوژی محلی، GPSR در حالت روتر نسبت به سایر پروتکل های مسیریابی کوتاه ترین مسیر برای شبکه ادهاک، با افزایش تعداد مقصد های شبکه کارایی بهتری دارد. پروتکل GPSR در شبکه ادهاک سیاری موردی که تحت تغییرات مکرر توپولوژی و تحرک گره هاست، می تواند از اطلاعات توپولوژی محلی برای یافتن سریع مسیر های جدید صحیح استفاده کند.

در مقاله GPSR: greedy perimeter stateless routing for wireless networks پروتکل مسیریابی GPSR توصیف شده و از شبیه سازی گسترده شبکه های بی سیم موبایل برای مقایسه عملکرد آن با پروتکل مسیریابی DSR استفاده شده است. شبیه سازی ارائه شده در این مقاله مقیاس پذیری GPSR را در شبکه های بی سیم متراکم نشان می دهد[2]. یک نسخه قدیمی از پیاده سازی GPSR که با نرم افزار شبیه ساز NS3 نسخه 3.29 ادغام شده است به راحتی از مخزن گیت هاب برای دانلود رایگان قرار داده شده که لینک آن از مرجع [1] در دسترس است. این پیاده سازی بر اساس کد António Fonseca [3] انجام شده است. برای جزئیات بیشتر در مورد این پیاده سازی، می توان به مرجع [2] مراجعه کرد. در این مقاله سعی داریم این نسخه خاص از نرم افزار شبیه سازی NS3 را تحت chroot jail کامپایل کنیم.

مرحله اول: ابتدا نرم افزار NS-3.29 را با استفاده از تایپ دستور زیر در ترمینال دانلود کنید که دارای ماژول gpsr می باشد.

دستور بالا مخزن را در پوشه “ns3.29-with-gpsr” کلون می کند. در داخل آن پوشه ns3.29 و ابزار مصور سازی NetAnim را خواهید دید.

مرحله دوم: پیکربندی NS-3:

این دستور پیکربندی وب اپلیکیشن فایروال سیستم (waf build) را می سازد.

مرحله سوم: کامپایل NS-3:

این دستور ns3.29 را که قبلا حاوی ماژول gpsr در آن بوده را کامپایل می کند. در پایان فرآیند کامپایل موفق، لیست ماژول های ساخته شده را مشاهده خواهیم کرد. شما می توانید ماژول gpst را که در این لیست وجود دارد مشاهده کنید.

تصویر simulation-gpsr-routing-protocol-ns3_7065_1 شبیه سازی پروتکل مسیریابی GPSR با نرم افزار NS3

مرحله چهارم: تست اجرای ماژول GPSR با یک کد نمونه:

 

تصویر simulation-gpsr-routing-protocol-ns3_7065_2 شبیه سازی پروتکل مسیریابی GPSR با نرم افزار NS3

این مثال یک توپولوژی مثل تصویر زیر را ایجاد می کند:

تصویر simulation-gpsr-routing-protocol-ns3_7065_3 شبیه سازی پروتکل مسیریابی GPSR با نرم افزار NS3

تصویر متحرک زیر انیمیشنی از اجرای پروتکل GPSR را در عمل نشان می دهد:

تصویر simulation-gpsr-routing-protocol-ns3_7065_4 شبیه سازی پروتکل مسیریابی GPSR با نرم افزار NS3

نکته پایانی:

این نسخه خاص از GPSR ممکن است در توپولوژی های شبکه دو بعدی به خوبی کار کند. زیرا، مقاله مرجع [2] فقط الگوریتم را با گراف های دو بعدی نشان می دهد. بنابراین ما فقط می توانیم این مثال را در پروژه های VANET دو بعدی معمولی خود امتحان کنیم. از این مثال در شبکه های 3D FANET/UAV نیز می توان استفاده کرد اما ما در مورد استفاده از این مثال در توپولوژی های شبکه سه بعدی تردید داریم. در صورت استفاده در شبکه های سه بعدی، ممکن است که کمی به تغییرات نیاز داشته باشد تا در توپولوژی های سه بعدی عملکرد مناسبی داشته باشد.

منابع:

 

باکس دانلود
شناسه:
۷۰۶۵
قیمت:
رایگان
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است