آموزش شبیه سازی تولید ترافیک در شبکه با OMNET به صورت تصویری

  • چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷
  • بازدید ۹۳۰ نفر

تصویر simulation-traffic-generator-in-network-omnet_3975 آموزش شبیه سازی تولید ترافیک در شبکه با OMNET به صورت تصویری

آموزش شبیه سازی تولید ترافیک در شبکه با OMNET

در این بخش آموزش شبیه سازی تولید ترافیک در شبکه با OMNET را در قالب فایل PDF آماده کردیم که به صورت تصویری و مرحله به مرحله ارائه شده است. در این آموزش دو مثل شامل تولید یک ترافیک ساده و تغییر پارامترها و مقادیر از فایل ini اجرا می شود. در ادامه به توضیحاتی از تولید ترافیک در شبکه پرداخته و این دو مثال ارائه شده در آموزش معرفی می گردد و در انتها لینک دانلود رایگان آموزش در قالب فایل PDF قرار داده شده است.

تولید ترافیک در شبکه

تولید ترافیک در شبکه به طور گسترده در ابزارهای شبیه سازی شبکه استفاده می شود. این کار به یک ماژول جهت تولید بسته و یا داده ها برای مقصد ارسال می شود. هدف اصلی این تولید ترافیک، شبیه سازی ترافیک دنیای واقعی است که می تواند توسط کاربران شبکه تولید شود. یک تولید کننده ترافیک، یک مدل آماری برای استفاده از شبکه بوده و همچنین یک مدل از داده ها در شبکه می باشد. به عنوان مثال در یک شبکه، بسته ها یا داده هایی که توسط کاربر نهایی شبکه ساخته شده اند به عنوان یک ترافیک تولیدی مدل سازی می شوند. تولید ترافیک می تواند بر اساس کاربر یا برنامه شبکه متفاوت باشد؛ مثلا ترافیک تولید شده یک کاربر استفاده کننده از سرویس ایمیل مشابه ترافیک تولید شده کاربر استفاده کننده از فایل های چند رسانه ای همان شبکه نمی باشد.

اهداف این آموزش

  • معماری فایل های OMNET++ و انواع آن
  • فایل های پروتکل (cc)
  • پارامترهای فایل های پروتکل (ned)
  • پارامترهای فایلِ سناریو (ini)

مثال های ارائه شده

مثال اول: تولید یک ترافیک ساده

هدف از این مثال ایجاد یک تولید ترافیک ساده در شبکه است. تولید ترافیک (Gen) برای ترافیک تولیدی بر اساس دو پارامتر شامل فاصله زمانی و اندازه بسته است. در نرم افزار OMNET++ ، پیاده سازی پروتکل بایستی شامل حداقل دو فایل (سورس فایل Gen.cc و فایل توضیحات شبکه Gen.ned) باشد. فایل سورس یک پیاده سازی به زبان سی پلاس پلاس (C++) از مکانیسم پروتکل است و فایل ned به عنوان محیط گرافیکی (GUI) برای فایل سورس کار می کند (برای تغییر مقادیر برخی از پارامترهای پروتکل شامل فاصله زمانی و اندازه بسته). مراحل آموزش در فایل PDF ارائه شده است.

مثال دوم: تغییر پارامترها و مقادیر از فایل ini

در این مثال ما هر بار که شبیه سازی را اجرا می کنیم، مقدار فاصله زمانی را در مثال آخر لینک می کنیم. سپس برخی پارامتر تاخیر را برای اتصال بین گره اضافه می کنیم. بسته را تعرفی کرده و نتایج آماری (بردار تاخیر) را اضافه می کنیم. مراحل آموزش در فایل PDF ارائه شده است.

 

باکس دانلود
شناسه:
۳۹۷۵
صفحات:
۳۹
زبان:
انگلیسی
فرمت فایل:
PDF
اندازه فایل:
۳.۲۵ مگابایت
کتاب های مرتبط
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است