نرم افزار شبیه ساز NS2 به همراه فیلم آموزش نصب و راه اندازی

تصویر ns2_212 نرم افزار شبیه ساز NS2 به همراه فیلم آموزش نصب و راه اندازی

دانلود نرم افزار شبیه ساز NS2 به همراه فیلم آموزش نصب

دانلود نرم افزار شبیه ساز NS2 به همراه فیلم آموزش نصب و راه اندازی را در این پست با لینک مستقیم برای دوستان علاقمند به شبکه های کامپیوتری و مخابراتی آماده کرده ایم. در ادامه به توضیحاتی در مورد معرفی نرم افزار شبیه ساز NS2 و زبان برنامه نویسی در آن پرداخته و لینک دانلود آخرین نسخه شبیه ساز NS2 قرار داده شده است.

نرم افزار شبیه ساز NS2

نرم افزار شبیه ساز  NS ، یک ابزار قدرتمند در زمینه شبیه سازی شبکه های کامپیوتری و مخابراتی و همینطور رایانه ای با قابلیت پشتیبانی از پروتکل های مختلف شبکه است. شبیه ساز فوق شاخه ای از پروژه REAL Network Simulator می باشد که از سال ۱۹۸۹ آغاز شد و در طی چند سال اخیر تکمیل و توسعه یافته است. نرم افزار NS2 بر اساس تکنیک شبیه سازی رخدادگرا طراحی شده و تعداد بسیاری از برنامه های کاربردی، پروتکل ها، انواع شبکه، اجزای شبکه و مدل های شبکه که آنها را اشیا شبیه سازی شده می نامیم، پوشش می دهد.

دور نما و پس زمینه شبیه ساز NS

نرم افزار شبیه ساز NS2 مبتنی بر دو زبان است: یک زبان شی گرا که همان ++C می باشد یک مفسر OTCL که توسعه شی گرای TCL می باشد که دومی جهت اجرای اسکریپت دستورات کاربر استفاده می شود. شبیه ساز NS2 دارای یک کتابخانه غنی از اشیا و شبکه و پروتکل ها می باشد.

کلاس ارث بری و سلسله مراتبی در NS

سلسله مراتب کد های کامپایل شده ++C و دیگری سلسله مراتب کدهای مفسری OTCL که یک تناظر یک به یک میان آن دو موجود می باشد. سلسله مراتب کامپایل شده به ما توانایی برخورداری از بازدهی و کارایی را در شبیه سازی داده و نیز امکان اجرای سریع تر شبیه سازی را فراهم می نماید. این وجه مخصوصا از نظر تعاریف با جزئیات زیاد و عملکرد پروتکل ها مفید است. این ویژگی باعث کاهش زبان پردازشی رخدادها و بسته ها می شود. اما در اسکریپت OTCL ایجاد شده توسط کاربر می توان ساختار شبکه، پروتکل خاصی مورد کاربرد را نیز می توان تعریف نمود.

در مورد برنامه کاربردی مورد استفاده نیز که روی آن پروتکل خاصی به ارسال ترافیک می پردازد، نوع آن در اسکریپت کاربر مشخص می شود که به همراه نام فایل آن مشخص می گردد. در طراحی شبیه ساز فوق، از زبان برنامه نویسی ++C استفاده گردیده است و همچنین از زبان otcl نیز به عنوان واسط و مترجم فرامین استفاده می شود.

استفاده از زبان ++C و OtCl به صورت همزمان

در نرم افزار شبیه ساز NS2، از دو زبان ++C و OtCl همزمان با هم استفاده می شود. به علت سرعت بالای ++C از آن برای پیاده سازی پروتکل ها و پردازش بسته های اطلاعاتی ورودی استفاده می شود. اما برای شبیه سازی ساختار و توپولوژی شبکه از زبان Otcl استفاده می گردد.

زبان OTCL از طریق یک پیوند می تواند از اشیا کامپایل شده ++C استفاده نماید که این کار از طریق tclcl انجام میپذیرد که یک مفسر ++TCL/C است و یک تطابقی میان اشیا OTCL و ++C را فراهم می نماید. NS یک شبیه ساز رویداد و رخدادها از نوع دقیق می باشد و پیش برد و جلو رفتن زمان بستگی به زمانبندی رویداد ها که توسط زمانبند نگهداری می شود اتفاق می افتد.

در سلسله مراتب ++C یک رویداد یک شی با شناسه یکتا می باشد که یک زمان تنظیم شده و یک اشاره گر به یک شی که با رویداد سروکار دارد را نیز همراه خواهد داشت. زمانبند یک ساختار داد مرتب را (که اغلب از لیست پیوسته استفاده می کند) با رویداد هایی که باید اجرا شود را نگهداری می نماید و آنها را یک به یک اجرا نموده و آن رویداد را در ان زمان فراخوانی می نماید.

 

باکس دانلود
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۱۷ مورد)
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  الهه حاتمی دوشنبه , 19 تیر

  سلام خسته نباشید پکیج کامل آموزش شبیه سازی ns2 رو به همراه چند تا از دوستان نیاز داشتیم اگه اونو هم تو سایت بزارین خوشحال خواهیم شد. صمیمانه متشکریم

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهدوشنبه , 19 تیر

   به زودی آموزش ns2 رو در سایت قرار خواهیم داد که می تونید با این دوره آموزش ns2 راحت مقالات شبکه رو شبیه سازی کنید.

 2. تصویر آواتار کاربر 0
  سمیرا موسوی چهارشنبه , 21 تیر

  من شدیدا نیاز به فیلم آموزشی ns2 دارم ممنون میشم اگه توی سایتتون برامون تهیه کنید چون این ترم قرار مقاله های isi رو با شبیه ساز ns2 انجام بدیم ولی هیچ کس تو کلاس حتی نمی تونن ns2 رو نصب کنن.

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهچهارشنبه , 21 تیر

   به زودی فیلم آموزش ns2 در سایت قرار خواهد گرفت که می تونید از روی اون ns2 رو یاد بگیرید درضمن نحوه نصب ns2 رو نیز در انجمن قرار خواهیم داد.

 3. تصویر آواتار کاربر 0
  المیرا بیرامی شنبه , 7 مرداد

  سلام می خوام ns2 رو روی سگوین نصب کنم چه مراحلی رو باید طی کنم امکان داره راهنمایی کنید ممنون

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهشنبه , 7 مرداد

   پیشنهاد میکنم که ns2 رو توی سیگوین نصب نکنید بهتره از نرم افزار VMware استفاده کنید یعنی اول این نرم افزار رو توی ویندوز نصب کنید سپس سیستم عامل فدورا و یا ابونتو رو نصب کنید و در نهایت اقدام به نصب ns2 بکنید.

 4. تصویر آواتار کاربر 0
  مسعود پور قاسمی یکشنبه , 8 مرداد

  سلام پروژه ns2 رو میشه تو شبیه سازی opnet اجراش کرد؟

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهیکشنبه , 8 مرداد

   نه نمی تونید پروژه ای که با ns2 کار شده توی آپنت باز کنید باید از نوع در ns2 شبیه سازی بشه

 5. تصویر آواتار کاربر 0
  مجتبی امین پور یکشنبه , 12 شهریور

  سلام یه سوال تخصصی داشتم لطف می کنید بگید اسکریپت های شبیه سازی به چه زبانی نوشته شدن ؟

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهیکشنبه , 12 شهریور

   در نرم افزار NS2 به سه زبان برنامه نویسی نیاز است که زبان TCL ، زبان OTCL و زبان C++ هستند.

 6. تصویر آواتار کاربر 0
  شیوا شنبه , 2 دی

  ایا فقط برای اوبنتو هستش یعنی برای ویندوز موجود نیست؟

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهشنبه , 2 دی

   برای نصب NS2 در ویندوز باید از نرم افزار Cygwin استفاده کنید که پیشنهاد نمی کنم. بهتره روی لینوکس نصب کنید.

 7. تصویر آواتار کاربر 0
  ژیلا عالی نصب شنبه , 5 اسفند

  سلام روشی می خواستم که ns2 رو که در fedora نصب کردم uninstall کنم. از چه دستوری باید استفاده کنم ؟

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهشنبه , 5 اسفند

   در داخل فدورا پوشه مربوط به NS2 رو از سیستم پاک کنید، به این معنی هست که از سیستم uninstall شده.

 8. تصویر آواتار کاربر 0
  مجید دولتی چهارشنبه , 9 اسفند

  با سلام نحوه نصب ns2 روی اوبونتو 10.4 چطوره ؟ متشکرم موقع نصب به دستور sudo su cd home/admin/ns-allinone-2.35/./install گیر میده دستورات ابونتوی 10.4 با ورژن های 14و 16 فرق داره ؟

 9. تصویر آواتار کاربر 0
  مسعود سه شنبه , 7 اسفند

  با سلام علاقمند به یادگیری ns2 دارم، سایت یا کلیپ اموزشی ممنون میشم به بنده معرفی کنید.

 10. تصویر آواتار کاربر 0
  سید مصطفی طباطبایی شنبه , 7 اردیبهشت

  سلام دوستان من این نرم افزار رو باید آموزش بدم برای درس آزمایشگاه شبکه این نرم افزار فقط روی لینوکس نصب میشه؟ نمیشه روی ویندوز نصبش کرد؟