مشخصات

زبان

بانک اطلاعاتی

فایل ها

توضیحات

فایل شبیه سازی شده در OPNET و فیلم نحوه اجرا و گزارش کار دارد

۱۸۶,۰۰۰ تـــــومان

مطالب مرتبط

شبیه سازی شبکه VLAN دانشگاه با پروتکل RIP در نرم افزار OPNET

  • جمعه ۳ شهریور ۱۳۹۶
  • بازدید ۱,۶۷۸ نفر

تصویر simulation-of-vlan-network-in-opnet_1642_1 شبیه سازی شبکه VLAN دانشگاه با پروتکل RIP در نرم افزار OPNET

شبیه سازی شبکه VLAN دانشگاه

در این بخش شبیه سازی شبکه VLAN دانشگاه سه طبقه را با استفاده از پروتکل RIP با نرم افزار OPNET به همراه فیلم نحوه اجرای شبیه سازی و گزارش کار از روال شبیه سازی را تهیه کرده ایم و در ادامه به معرفی شبکه VLAN پرداخته و تصاویری از خروجی شبیه سازی را قرار داده ایم.

شبکه VLAN

شبکه VLAN یا Virtual Local Area Networks یکی از جدیدترین تکنولوژی های شبکه است که جدیدا به آن بیشتر توجه می شود زیرا پیشرفت سریع شبکه های LAN و ضرورت کاهش دادن هزینه ها برای تجهیزات گرانقیمت بدون از دست دادن امنیت و کارایی، اهمیت و ضرورت توجه بیشتر به شبکه VLAN را چند برابر کرده است. برای مطالعه کامل در مورد شبکه VLAN می توانید از مقاله (معرفی شبکه VLAN و مزایای آن) استفاده کنید.

پروتکل RIP

پروتکل RIP یا Routing Information Protocol یکی از قدیمی ترین پروتکل مسیریابی می باشد که جزء دسته Distance-Vector می باشد و به عنوان پروتکل IGP در شبکه های کوچک استفاده می شود. برای مطالعه کامل در مورد پروتکل RIP می توانید از مقاله (معرفی پروتکل RIP و انواع نسخه های آن) استفاده کنید.

معرفی پروژه شبیه سازی شبکه VLAN دانشگاه

در این شبیه سازی دو ساختمان (SUBNET) ایجاد کرده ایم که هر کدام از این SUBNET ها دارای سه طبقه اداری، آموزش و IT می باشند که هر یک از آنها روی سوییچ ها، دارای VLAN جداگانه می باشند. برای هر طبقه از این ساختمان ها یک سوئیچ مرکزی سیسکو با مدل ۲۹۶۰ قرار داده شده که بوسیله کابل ۱۰۰BaseT به سوییچ اصلی ساختمان متصل شده اند که آن سوئیچ خود نیز به روتر Gateway هر ساختمان متصل می باشد. حهت ایجاد ساختمان ها، از طریق منوی بالای نرم افزار OPNET گزینه Subnet قرمز رنگ را کشیده و در صفحه اصلی محیط OPNET قرار می دهیم. برای ورود به داخل ساختمان ها کافیست روی آنها دابل کلیک نمایید و برای بازگشت از دکمه فلش قرمز روی Toolbar خود نرم افزار OPNET استفاده کنید.

در محیط OPNET برای تغییر شکل SUBNET ها و نودها روی آن کلیک راست کرده و گزینه Edit Attributes Advanced رو انتخاب کنید و از طریق گزینه icon name می توان اقدام به تغییر شکل ظاهری کرد. بعد از جایگذاری نودها در صفحه و اتصال آنها بوسیله کابل ها نوبت به کانفیگ نودها میرسد که برای اینکار با کلیک راست روی هر نود و انتخاب گزینه Edit Attributes می توانیم کانفیگ مورد نیاز را روی هر نود انجام دهیم.

 


تصویر 1 - محیط اصلی شبیه سازی
تصویر 2 - انیمیشن حرکت پکت ها
تصویر 3 - انیمیشن حرکت پکت ها
تصویر 4 - نمودار میانگین Ethernet.Delay
تصویر 5 - نمودار میانگین Ftp.Traffic Received و Ftp.Traffic Sent
تصویر 6 - نمودار FTP.Traffic Received And Sent و FTP.Download Response Time
تصویر 7 - نمودار میانگین Vlan.Traffic Received And Sent
تصویر 8 - نمودار Vlan.Traffic Received And Sent
تصویر 9 - نمودار VLAN.Traffic Dropped
تصویر 10 - نمودار میانگین VLAN.Traffic Dropped And Received
تصویر 11 - نمودار میانگین VLAN.Traffic Dropped And Received
باکس دانلود
شناسه:
۱۶۴۲
توضیحات:
فایل شبیه سازی شده در OPNET و فیلم نحوه اجرا و گزارش کار دارد
قیمت:
۱۸۶,۰۰۰ تـــــومان
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است