الگوریتم های مسیریابی

الگوریتم های مسیریابی

الگوریتم های مسیریابی متفرقه

پروتکل مسیریابی STAR در شبکه های ادهاک موبایل

تصویر star-routing-protocol-in-mobile-ad-hoc-networks_522 پروتکل مسیریابی STAR در شبکه های ادهاک موبایل

پروتکل مسیریابی STAR در شبکه های ادهاک موبایل

پروتکل مسیریابی STAR یا Source tree adaptive routing بر مبنای الگوریتم حالت لینک استوار است که در شبکه های ادهاک موبایل جهت مسیریابی مورد استفاده قرار می گیرد.

عملکرد پروتکل مسیریابی STAR

هر مسیریاب یک درخت منبع – مجموعه ای از لینک های که مسیرهای ترجیحی به مقصدها را دارند را نگهداری می کند، برخلاف اغلب روش های مسیریابی جدولی، برای پروتکل مسیریابی STAR از پیام‌ های پریودیك، جهت به روز كردن همسایگانش استفاده نمی‌كند.

پروتکل STAR مقدار سرباره انتشاری به شبکه برای تبادل اطلاعات مسیریابی را، با استفاده از LORA کاهش می دهد. علاوه بر این از ORA در صورت نیاز پشتیبانی می کند. این عمل از روند به هنگام رسانی متناوب که در الگوریتم حالت لینک وجود دارد جلوگیری می کند.

در نتیجه به هنگام رسانی های حالت لینک تنها در صورتی که اتفاق خاصی روی دهد صورت می پذیرد، پروتکل مسیریابی STAR كوششی است برای ایجاد همان عملیات مسیریابی كه سایر پروتكل‌های مسیریابی بر اساس جدول انجام می‌دهند. علاوه بر این بازده پهنای باند آن نیز، به اندازه پروتكل های جدولی یا بیشتر از آن می‌ باشد برای آنكه بتوان چنین كاری را انجام داد.

بهینه‌ كردن مسیر مورد نیاز كنار گذاشته شده است و مسیرها اجازه دادند كه برای حفظ پهنای باند غیر بهینه باشند. با وجود این الگوریتم STAR منوط به یك پروتكل در حال انجام است كه MH های همسایه را به خوبی و با اطمینان دنبال می‌كند. آنرا می‌ توان به همراه پیغام‌های پریودیك به كار برد، اما برای اینكار هیچ الزامی وجود ندارد.

علاوه بر این لایه ارتباطی باید یك همه پخشی قابل اعتمادی را ایجاد كند در غیر اینصورت از این خاصیت فقط به همراه یك قانون مسیریابی اضافی استفاده كرد. این پروتکل به خوبی برای شبکه های گسترده استفاده می شود که کاهش قابل توجهی در عرض باند مصرفی را ایجاد می کند. این پروتکل حافظه و سرباره پردازشی را در شبکه های با تحرک زیاد لازم دارد، چرا که هر گره بخشی از گراف پیکربندی شبکه (که از درخت منبع به دست می آید) را مورد استفاده قرار می دهد.

ویژگی های پروتکل مسیریابی STAR

 • پروتکل STAR یک پروتکل مسیریابی فعال است.
 • در پروتکل STAR، هر گره درخت منبع خود را حفظ می کند.
 • هر گره در پروتکل STAR از لینک های مجاور آن و درخت های منبع همسایگانش اطلاع دارد و پس از آن که پیوندهای مجاور با درختهای منبع را جمع می کند، یک نمودار توپولوژی جزئی به دست می آید.
 • هر گره جدول مسیریابی را از اجرای یک الگوریتم انتخاب مسیر در درخت منبع خود می گیرد و از جدول مسیریابی می تواند بداند که جانشین هر مقصد چیست.
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۳ مورد)
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  امیر حسین مددخواه شنبه , 24 تیر

  سلام یه سوال داشتم میشه تو شبیه ساز ns3 از پروتکل STAR استفاده کرد یا نه؟

  • تصویر آواتار کاربر 1
   یعثوب سیفی زادهشنبه , 24 تیر

   بله مشکلی نیست می تونید الگوریتم STAR رو شبیه سازی کنید

 2. تصویر آواتار کاربر 0
  آرش دانایی دوشنبه , 23 مرداد

  سلام من یه موضوعی جدید می خوام که توش از پروتکل STAR استفاده شده باشه به همراه داکیومنت تا دو هفته دیگه هم باید تحویل بدم البته وقتم تموم شده بود با هزار خواهش و تمنا استادمونو راضی کردم تا این وقتو گرفتم خواهش می کنم بنده رو درک کنین و گر نه پیش استاد ضایع میشم.