الگوریتم های مسیریابی

الگوریتم های مسیریابی

الگوریتم های مسیریابی متفرقه

پروتکل مسیریابی TBRPF در شبکه های ادهاک موبایل

پروتکل مسیریابی TBRPF در شبکه های ادهاک موبایل

پروتکل مسیریابی TBRPF در شبکه های ادهاک موبایل

پروتکل مسیریابی TBRPF یا همان Topology broadcast reverse path forwarding یک پروتکل مسیریابی مبتنی بر حالت لینک است که از مسیریابی پرش به پرش استفاده می کند و از مفهوم RPF برای انتشار بسته های به هنگام رسانی در مسیر معکوس استفاده کرده و حداقل تعداد پرش ها را برای رسیدن به مقصد مشخص می کند.

عملکرد پروتکل مسیریابی TBRPF

پروتکل مسیریابی TBRPF مشکل اطلاعات توپولوژی همه پخشی را که شامل هزینه‌ های لینک و حالت up/down است را برای همه گروه های شبکه ارتباطی در نظر می‌گیرد. این اطلاعات همراه با الگوریتم انتقال مسیر می‌تواند به وسیله هر گره مورد استفاده قرار گیرد تا کار محاسبه مسیرها برای تمامی جهات محاسبه شود.

در پروتکل مسیریابی TBRPF هر گره ای سرباره را با گزارش درخت منبع به گره های همسایه کمینه می کند. قسمت های قابل گزارش هر درخت منبع با گره های همسایه از طریق پیام های hello متناوب تبادل می یابد. پیام های hello تفاضلی تنها تغییرات حالت گره های همسایه را گزارش می کنند، لذا پیام های hello در پروتکل مسیریابی TBRPF کوچکتر از پروتکل های است که اطلاعات کامل حالت لینک را گزارش می دهند.

پروتکل مسیریابی TBRPF در شبکه های ادهاک موبایل

شکل ۱ : مثالی از روند خوشه بندی سلسله مراتبی در پروتکل MMWN

به عبارت دیگر این امر، هدف مسیریابی بر پایه و حالت لینک می‌باشد. اکثر پروتکل‌ های مسیریابی حالت لینک که شامل (OSPF) می‌باشند بر پایه Flooding هستند در این پروتکل‌ ها هر به روز حالت لینک به هر گروه از شبکه فرستاده می‌شود. اگرچه Flooding در شبکه‌ های با اتصالات پهنای باند بالا مفید است اما درصد قابل ملاحظه‌ ای از پهنای باند لینک را در شبکه های ادهاک موبایل در جایی که شبکه دارای لینک‌ های بالای با پهنای باند نسبتاً کم دارد، استفاده می‌نماید. هزینه ارتباطی اطلاعات توپولوژی همه پخش می‌تواند در صورتی که پیام به روز کننده در طول درخت‌ های گسترده فرستاده شود، کاهش یابد، با این وجود هزینه‌ های ارتباطی اضافی برای نگهداری این درخت ها وجود خواهد داشت.

پروتکل مسیریابی TBRPF بر پایه الگوریتم ERPF می‌باشد که پیام‌های تولیدی به وسیله منبع مورد نظر، در مسیر معکوسی، در طول درخت گسترده‌ای که دارای جهت است، به صورت همه پخشی فرستاده می‌شود که خود این درخت بوسیله کوتاه ترین مسیرها از تمام گره‌ها به منبع تشکیل می‌گردد.

CRPF به وسیله الگوریتم مسیریابی برای هر گره i، pi(v) را براساس کوتاه ترین مسیر تا مقصد (یا منبع همه پخشی) v را بدست می‌آورد. در نتیجه گره pi(v) به عنوان والد گره i در درخت همه پخشی که منبع آن v است شناخته می‌شود. هر گره والد خود را از این انتخاب مسیر آگاه می‌کند در نتیجه هر والد از وضعیت فرزندانش آگاه می‌شود. گروه i، پیام همه پخشی که از v منشاء شده است را از طریق والد pi(v) دریافت می‌کند و در ادامه آن را به فرزندانش می‌فرستد.

ERPF در هنگامی که کوتاهترین مسیرها به صورت دینامیکی عوض می‌شوند، قابل اطمینان نیست. در حقیقت به خاطر قابل اطمینان نبودن ERPF الگوریتم مسیریابی به کار رفته برای توپولوژی همه پخشی نباید به ERPF وابسته باشد.

پروتکل مسیریابی TBRPF از مفهوم ERPF به همراه شماره‌ دادن متوالی برای بدست‌ آوردن قابلیت اطمینان تخمین کوتاه ترین مسیرها براساس اطلاعات توپولوژی شبکه، که از درخت همه پخشی گرفته شده است، استفاده می‌کند. هنگامی که کوتاهترین مسیرها تخمین زده شد، هر گره منبع، وضعیت ارتباطات به روز شده خود را بر تمام مسیرهایی که از آن خارج می‌شوند، با در نظر گرفتن کوتاهترین مسیرهای مورد انتظار می‌فرستد، بنابر این یک درخت همه پخشی جداگانه، برای هر منبع شکل می‌گیرد، استفاده از کوتاه ترین مسیرهای مورد انتظار در عوض الگوریتم درخت های کوتاهترین مسیر که براساس قیمت ارتباط نهاده شده‌اند، تغییرات کمتری را در درخت های همه پخشی و تغییرات کمتری در قیمت ارتباط را نتیجه می‌دهد.

پروتکل TBRPF از تضاد مرغ و تخم‌ مرغ رنج می‌برد، این الگوریتم درخت های همه پخشی را بر اساس اطلاعات دریافت شده از خود درخت ها محاسبه می‌کند. بنابراین صحت پروتکل TBRPF زیر سؤال می‌رود. با این حال نشان داده شده است که هر MH توپولوژی صحیح را در یک زمان محدود که از TBRPF استفاده می‌کند، می‌داند.

نتیجه گیری از پروتکل مسیریابی TBRPF

نتیجه می شود که پروتکل مسیریابی TBRPF یک الگوریتم ساده است که ترافیک کنترلی و بروز رسانی کمتر را در مقایسه با Flooding ایجاد می‌کند و بنابراین به طور خاص در شبکه‌های که دارای تغییرات توپولوژی زیاد و دارای پهنای کم هستند، مفید است

 

ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۱ مورد)
  1. تصویر آواتار کاربر 0
    محسن عبادی یکشنبه , 18 تیر

    سلام من قبل از مراجعه به سایت شما هیچ اطلاعی راجب پروتکل TBRPF نداشتم ولی با مطالعه این نوشته ها کلی مطالب یاد گرفتم خسته نباشید.