الگوریتم های مسیریابی

الگوریتم های مسیریابی

الگوریتم های مسیریابی متفرقه

معرفی پروتکل دسترسی چندگانه بخش زمانی (TDMA)

 • جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷
 • بازدید ۱,۸۳۲ نفر

تصویر time-division-multiple-access-tdma-protocol_3490_1 معرفی پروتکل دسترسی چندگانه بخش زمانی (TDMA)

پروتکل دسترسی چندگانه بخش زمانی (TDMA)

در این بخش به بررسی پروتکل دسترسی چندگانه بخش زمانی (TDMA) می پردازیم که محتوای آن شامل معرفی پروتکل، کاربردهای آن، خصوصیات و معایب است.

پروتکل TDMA

پروتکل دسترسی چندگانه بخش زمانی (Time-division multiple access – TDMA) یک روش دسترسی کانالی در شبکه ‌های مشترک شده می باشد. پروتکل TDMA به کاربر اجازه می دهد تا اشتراک کانال را با فرکانس مشابه و با تقسیم سیگنال به شیار های زمانی مختلف انجام دهد. کاربران یکی پس از دیگری در توالی سریع بوسیله شیار زمانی خود انتقال پیدا می کنند. این مسئله به ایستگاه ‌های متعدد اجازه اشتراک وسیله انتقال مشابه را می ‌دهند (همچون کانال فرکانس رادیویی) در حالی که فقط قسمتی از ظرفیت کانال خود را استفاده می ‌کنند.

تصویر time-division-multiple-access-tdma-protocol_3490_2 معرفی پروتکل دسترسی چندگانه بخش زمانی (TDMA)

پروتکل TDMA در نسل دوم شبکه تلفن همراه (2G)

پروتکل TDMA در سیستم‌ های سلولی 2G دیجیتالی همچون سیستم جهانی ارتباطات سیار (Global System for Mobile communications – GSM)، IS-136، سلول دیجیتالی شخصی (PDC) و iDEN و در استاندارد ارتباطات راه دور بی سیم پیشرفته دیجیتالی (Digital Enhanced Cordless Telecommunications – DECT) برای تلفن ‌های پرتابل بکار رفته ‌است. همینطور بطور وسیعی در سیستم ‌های ماهواره ‌ای، سیستم ‌های رادیویی شبکه combat، و شبکه ‌های PON برای ترافیک جریان بالا از اساس و پایه به اپراتور مورد استفاده قرار گرفته‌ است.

تصویر time-division-multiple-access-tdma-protocol_3490_3 معرفی پروتکل دسترسی چندگانه بخش زمانی (TDMA)

زمان بندی در پروتکل TDMA

در این پروتکل زمان موجود به بازه های زمانی ثابت تقسیم می شود و به هر گره یک بازه زمانی اختصاص دا می شود. هنگامی که به یک بازه زمانی اختصاص داده می شود آن گره می تواند از کل ظرفیت کانال استفاده نماید. به علت این که در هر زمان بازه زمانی در اختیار یک گره قرار می گیرد پدیده تصادم هرگز رخ نمی دهد. هر گره می تواند تا رسیدن نوبه خود برای دسترسی به کانال به وضعیت Sleep برود و در مصرف انرژی صرفه جویی نماید. طبیعتا در این پروتکل نیاز به یک گره مدیر یا گره مرجع می باشد تا بازه های زمانی را به سایر گره ها تخصیص دهد.

تصویر time-division-multiple-access-tdma-protocol_3490_4 معرفی پروتکل دسترسی چندگانه بخش زمانی (TDMA)

خصوصیات، مزایا و معایب پروتکل TDMA

خصوصیات پروتکل TDMA

 • اشتراک گذاری فرکانس موج حامل با چند کاربر انتقال ناپیوسته که تحویل را ساده ‌تر می ‌کند
 • در TDMA شیارها را می ‌توان به صورت دینامیک تقاضا نمود
 • در TDMA وسعت سلولی نسبت به CDMA بسیار پیچیده می باشد
 • پیچیدگی اختصاص شیار و فرکانس
 • محفظه توان ضربه ‌ای – تداخل با وسایل دیگر
 • استفاده از TDMA در سیستم‌ های تلفن موبایل

مزیت پروتکل TDMA

 • سادگی پیاده سازی
 • عدم وجود برخورد با تصادم

معایب پروتکل TDMA

 • نیاز به همزمانی دقیق ساعت گره ها با یکدیگر.
 • انعطاف پذیری کم در صورت گسترش عدم استفاده مفید از ظرفیت کانال به این علت که ممکن است گرهی هیچ داده ای برای ارسال نداشته باشد.
 • هدر رفتن بخشی از ظرفیت کانال به علت وجود زمان های محافظ بین اسلات های زمانی تخصیص داده شده.

جهت رفع معایب پروتکل TDMA اصلاحاتی بر روی آن انجام شده است که به پویایی آن کمک می کند. به عنوان نمونه یک از تغییراتی که در مورد این پروتکل صورت گرفته این است که گره ها قبل از ارسال و دریافت داده و در زمان شروع و راه اندازی، بازه های زمانی مورد نیاز و مدت آن را مشخص و رزرو نمایند تا گره مرجع براساس آن به گره ها بازه زمانی تخصیص دهد.

پروتکل TDMA یک پروتکل مرجع است و برخی از پروتکل های MAC از ایده های موجود در این پروتکل الگو گرفته اند. به علت وجود تاخیرهای طولانی و متغیر در محیط زیر آب این پروتکل برای محیط زیر آب (شبکه های زیر آبی) نامناسب است.

ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۱ مورد)
 1. تصویر آواتار کاربر 0
  م یکشنبه , 24 آذر

  تقسیم بندی مطالب عالی.