مقاله کاربرد شبکه های حسگر بدنی در حوزه سلامت (مروری بر شبکه های WBAN)

تصویر body-sensor-networks-review_6365 مقاله کاربرد شبکه های حسگر بدنی در حوزه سلامت (مروری بر شبکه های WBAN)

کاربرد شبکه های حسگر بدنی در حوزه سلامت

در این بخش مقاله کاربرد شبکه های حسگر بدنی در حوزه سلامت به زبان فارسی برای دانلود رایگان قرار داده شده که در ادامه توضیحاتی از محتوای آن ارائه شده و نسخه کامل در قالب فایل PDF به اشتراک گذاشته شده است.

پایش وضعیت بیماران با شبکه های WBAN

یکی از مهم ترین حوزه های کاربرد فناوری اطلاعات در بخش بهداشت و درمان، پایش وضعیت بیماران می باشد. استفاده از شبکه های حسگر بدنی (WBAN) در حوزه مراقبت بهداشت طی سال های گذشته پیشرفت های بسیار زیادی داشته است. هدف ما از نگارش این مقاله مروری کلی بر منابع علمی و آشنایی با کاربردهای شبکه های حسگر بدنی بی سیم در حوزه سلامت می باشد. وظایف شبکه های حسگری بدن پایش پارامترهای مهم بدن می باشد که این پارامترهای حیاتی نشان دهنده وضعیت ناخوشی و بیماری فرد هستند. به کمک انواع مختلفی از شبکه های سنسوری می توان بیماری های مختلف همچون بیماری های قلبی، نئوپلاسم ها، دیابت، بیماری های کلیوی، پارکینسون، بیماری های عفونی و غیره را کنترل نمود.

همچنین می توان گفت انواع شبکه های حسگر بی سیم بدنی (Wireless Body Area Networks – WBAN) در حوزه پزشکی به دو دسته اصلی تقسیم می شوند که شامل شبکه های حسگر بی سیم بدنی پوشیدنی و شبکه های حسگر بی سیم بدنی کاشتنی هستند. استفاده از شبکه های حسگر بدنی تاثیر بسیار مهمی در سلامت افراد دارد و به بهبود کیفیت زندگی و آسایش خاطر بیماران منجر می گردد. این فناوری ها روز به روز در حال پیشرفت بوده و هدف از توسعه آنها کمک به بیماران و پزشکان و تیم درمان می باشد.

معرفی مقاله

مقاله پیش رو به شکل مروری تدوین شده است. برای تحلیل پژوهش حاضر در مورد شبکه های حسگر بدنی بی سیم، شناخت و کاربرد شبکه های بدنی در حوزه سلامت پایگاه های اطلاعاتی بین المللی Springer , PubMed Central , Science Direct (Elsevier) و IEEE جستجو گردید و از مقاله های منتشر شده در آنها مطالب جمع آوری شد. در این مقاله به معرفی کاربردهای پزشکی، معماری عمومی، چالش های توسعه و طراحی شبکه های حسگر بدنی پرداخته شد. با توجه به توضیحات ارائه شده، می توان اذعان داشت که کاربرد شبکه های بدنی در حوزه سلامت دارای چالش های بسیاری بوده اما در مقابل، سودمندی های غیر قابل انکاری برای کاربران داشته است. از این رو در کارهای آینده می توان به جزئیات الزامات توسعه و طراحی در حوزه سلامت پرداخت.

 

باکس دانلود
شناسه:
۶۳۶۵
صفحات:
۱۰ صفحه
زبان:
فارسی
فرمت فایل:
PDF
کتاب های مرتبط
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است